Jazz/World

A Jingle Bells, ahogy még nem hallottad: mongol torokénekkel előadva

2019.12.25. 12:30
Ajánlom
A hattagú mongol formáció, az Altai Band újraértelmezte az unásig ismételt karácsonyi nótát: autentikus mongol hangszereken és torokénekkel adják elő.

A 2011-ben alakult zenekar a nevét az Altai nevű, íves hárfáról kapta, amelyet a Jargalant-hegységben fedeztek fel 2008-ban. A lelet feltehetően egy 7-8. századból származó hangszer volt, aminek létezéséről már csaknem elfeledkeztek a mongolok. Ennek oka, hogy a mongol népi kultúrát a szovjet kultúrpolitika visszaszorította, és csak családi berkekben éltek tovább a hagyományok. Ganpurev Dagvan elhatározta, hogy alapít egy zenekart, akikkel a mongol zenén keresztül ezt a hangszert – valamint az Ahu hárfát és az ősi, tradicionális Toirom körtáncot  is – újra behozza a köztudatba.

Ehhez olyan mongol zenészeket kért fel, akik nomád életformát folytattak, és akiknek családja 4-12 generációra visszamenőleg zenélt.

Nemcsak a hangszereket kellett ehhez reprodukálni, hanem a játéktechnikát is, amiről alig maradt fenn forrás. Első albumukat 2016-ban jelentették meg Zolgoy doo címmel, amin autentikus mongol zenék szerepeltek. Emellett készítenek olyan feldolgozásokat is, amelyekkel a nyugati közönség is pillanatok alatt kapcsolódni tud a mongol zenéhez. Ilyen az alábbi, karácsonyi dal is, amelyben az Altai hárfát nem, de az Ahu hárfát láthatjuk, méghozzá a középső, rózsaszín ruhás hölgy ölében.

Fejlécké: The Altai Band (Fotó/Forrás: The Altai Band Facebook-oldala)

Miben rejlik a torokénekesek titka?

Kapcsolódó

Miben rejlik a torokénekesek titka?

Az európai fülnek szokatlan, misztikus, de a közép-ázsiai, afrikai és észak-amerikai zenei hagyományokban többféle stílusa is megkülönböztethető a torok- vagy felhangéneklésnek, ami az egyik legősibb énektechnika. De mi a tudományos háttere ennek a bonyolult hangképzésnek?

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Jazz/World ajánló

Életöröm és vérpezsdítő muzsika – jön a 3. Nemzetközi Cigány Dal Napja

Idén augusztus 8-án –a legendás észak-macedón énekes, Esma Redžepova születésnapján – harmadik alkalommal rendezik meg a Nemzetközi Cigány Dal Napját. Az eseménysorozatban ezúttal már hat ország tizenöt helyszíne vesz részt.
Jazz/World interjú

„A zene lényege a töltekezés” – beszélgetés Weisz Gábor jazzszaxofonossal

A koronavírus idején asztalosnak állt, de az állandóan zsongó kereskedelmi rádió elkergette a műhelyből. Szerencsére Weisz Gábor ismét a szaxofonjával keresi a kenyerét. Számos formációban játszik, egyre sikeresebb, és már pontosan tudja, hogy a zene nem csak technikai tudásból áll.
Jazz/World hír

Harminc feltörekvő zenész léphet fel a Magyar Zene Háza külső és belső tereiben

Idén nyáron, a Fringe program keretében zeneiskolásoknak, hobbizenészeknek, feltörekvő zenekaroknak és utcazenészeknek adnak lehetőséget a fellépésre a Magyar Zene Ház különböző pontjain.
Jazz/World magazin

Szabadnak hittük és öröknek – emlékezés Fábián Julira

A tragikusan korán elhunyt énekesnő, Fábián Juli július 9-én lenne 44 éves. Hosszú betegség után, 37 éves korában hunyt el, 2017. december 16-án. Fáy Miklós megemlékezése 2018-ban jelent meg a Fidelio Kult50 kiadványában.
Jazz/World ajánló

Csibész francia jazztrió a BJC-ben

Immár tizenöt éve kezdte meg világhódító útját a Rémi Panossian Trio. A világ nagy jazzfesztiváljain rendszeresen koncertező formáció hamarosan a Budapest Jazz Clubba látogat.