Jazz/World

A kíváncsiság fiatalon tart: 57. születésnapját ünnepli Omar Sosa

2022.04.10. 15:30
Ajánlom
A kubai születésű jazz-zenész, zeneszerző, zenekarvezető, zongorista- és ütőjátékos, Omar Sosa április 10-én az oregoni Portlandben ünnepli 57. születésnapját, Sockuo Keitával lép majd fel. Energikus, afro-karibi zenéjének nemrég Budapesten is átadhattuk magunkat. Reméljük, mihamarabb ismét eljön!

Hogy a jazz mennyire nem ismeri az országhatárokat és egyáltalában a korlátokat, azt nagyon jól példázza Omar Sosa munkássága. A kubai születésű jazz-zenész ütősként indult, és ne lepődjünk meg, ma remek zongoristaként, afféle színpadi örökmozgóként és energia-töltetként villanyozza fel világszerte közönségét.

Ősi gyökerű afrikai és latin dallamok, az ősök spiritualitása, mélységes humanizmus, határtalan játékosság és kíváncsiság jellemzi minden munkáját, kísérletező kedve tartja ilyen fiatalon.

Az április 10-i, portlandi (Oregon, USA) fellépését követően április 12-13-án már Seattle-ben, Washington államban koncerteznek a SUBA lemezzel, többek között az ütős hangszereknél a venezuelai dobos-csillaggal, Gustavo Ovalles-szel kiegészülve.

omarsosa2022-122513.jpg

Omar Sosa a GetCloser Session próbáján 2022-ben, Budapesten (Fotó/Forrás: Kleb Attila)

Ha Omar Sosáról esik szó, több mint harminc lemezében gyönyörködhetünk a jazz igen széles skáláján, de sokszoros Grammy-jelölése is jelzi jazz- és világzenei sikereit. Kezdeti formációjával, az 1986-os Tributóval adta ki az első két albumát, a legutolsót, 2021-ben pedig a mostani turné másik sztárjával, Sockuo Keitával.

Sosa kiváló zenésztársa az afrikai dallamvilág mélyéről megszólaló, szenegáli születésű Sockuo Keitának.

Ahogy lemezajánlójában fogalmaz, Afrika mindig hordoz valami spirituálisat.

Az emelkedettségre való hajlam, minden eksztatikus színpadi megnyilvánulás dacára, amúgy is Sosa sajátja,

és ahogy a lemez kapcsán olvasható is weblapján: „Az album koncepciója a béke, a remény és az egység. A jelen pillanatban, amikor minden apránként szétesik, az egyetlen dolog, ami még bennünk van, az az isteni kapcsolat a benső hangunkkal, a szellemünkkel, a fényünkkel és az őseinkkel.

A zenén keresztül igyekszünk reményt adni, és elmondani az embereknek, hogy együtt lehetünk.”

És ez értelmezésében nem csak a Covid-időszakra vonatkozik, ebben bizonyosak lehetünk.

Már rég nem Kubában él – időzött közben Ecuadorban és az USA-ban, Palma de Mallorcán és az utóbbi időben szintén Spanyolországban, Barcelonában. A szenegáli Sockuo Keitával való együttműködését ugyan még nem csodálhattuk meg itthon, viszont két remek koncertet is hallhattunk tőle márciusban Budapesten, a GetCloser Jazz Fest 2022 eseményei során, a MOMKultban. 

Március 5-én AfroCubano formációjával adott fergeteges koncertet, majd március 6-án a GetCloser Session estjén ejtette zenei áhítatba a közönséget kiváló, alkalmi zenésztársaival: Lukács Miklós (cimbalom), Mogyoró Kornél (dob), Gavino Murgia (szaxofon, pásztorsíp, ének) és Childo Tomas (ének, gitár és ütőhangszerek).

SeXtoElemeto2022_CAttilaKleb_KLB5924bw-095056.jpg

A Sexto Elemento nemzetközi csapata. (Fotó/Forrás: Kleb Attila)

Aki ott volt, sokáig aligha felejti azt a virtuóz, helyenként csipkefinom, másutt zabolátlan energiával áradó zenéjű estet. Merthogy a másfél hetes próbafolyamat révén nemcsak egy remek jazz-koncert jött létre, de egy új szupergroup is, a Sexto Elemento, a fenti felállással, a résztvevők közfelkiáltásával.

Omar Sosát minden formációjával, különösen a Sexto Elementóval, visszavárjuk. Addig is, kísérjék figyelemmel a virtuális térben. Ünnepeljük vele a fiatalságot, a kíváncsiságot, a maiban megnyilvánuló ősit – és az embert.

Fejléckép: Omar Sosa (fotó: Kleb Attila)

Alkalom szülte csoda: itt a Sexto Elemento, a  GetCloser Session No.01. supergroupja

Kapcsolódó

Alkalom szülte csoda: itt a Sexto Elemento, a GetCloser Session No.01. supergroupja

Hozz össze két jazz-zenészt, perceken belül játszani fognak. Na, most próbáld meg öt zenésszel és vagy egy hétig; még csoda is születhet! A GetCloser Jazz Fest ügyvezetőjének és mindenesének, Kleb Attilának ideája volt ez, és most megtörtént: vegyítették a különböző kulturális gyökerekkel bíró, elismert jazz-zenészek tálentumát. A lenyűgöző végkifejlet március 6-án este hallható a MOMkultban.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Jazz/World ajánló

Életöröm és vérpezsdítő muzsika – jön a 3. Nemzetközi Cigány Dal Napja

Idén augusztus 8-án –a legendás észak-macedón énekes, Esma Redžepova születésnapján – harmadik alkalommal rendezik meg a Nemzetközi Cigány Dal Napját. Az eseménysorozatban ezúttal már hat ország tizenöt helyszíne vesz részt.
Jazz/World interjú

„A zene lényege a töltekezés” – beszélgetés Weisz Gábor jazzszaxofonossal

A koronavírus idején asztalosnak állt, de az állandóan zsongó kereskedelmi rádió elkergette a műhelyből. Szerencsére Weisz Gábor ismét a szaxofonjával keresi a kenyerét. Számos formációban játszik, egyre sikeresebb, és már pontosan tudja, hogy a zene nem csak technikai tudásból áll.
Jazz/World hír

Harminc feltörekvő zenész léphet fel a Magyar Zene Háza külső és belső tereiben

Idén nyáron, a Fringe program keretében zeneiskolásoknak, hobbizenészeknek, feltörekvő zenekaroknak és utcazenészeknek adnak lehetőséget a fellépésre a Magyar Zene Ház különböző pontjain.
Jazz/World magazin

Szabadnak hittük és öröknek – emlékezés Fábián Julira

A tragikusan korán elhunyt énekesnő, Fábián Juli július 9-én lenne 44 éves. Hosszú betegség után, 37 éves korában hunyt el, 2017. december 16-án. Fáy Miklós megemlékezése 2018-ban jelent meg a Fidelio Kult50 kiadványában.
Jazz/World ajánló

Csibész francia jazztrió a BJC-ben

Immár tizenöt éve kezdte meg világhódító útját a Rémi Panossian Trio. A világ nagy jazzfesztiváljain rendszeresen koncertező formáció hamarosan a Budapest Jazz Clubba látogat.