Idén tizennyolc helyszínen szólal meg a jazz április 27. és május 15. között Budapesten számos helyszín, művész és kulturális intézet összefogásában. A harmadik alkalommal megrendezendő JazzFest Budapest programja ezúttal az európai jazzre fókuszál az Európai Unióhoz való csatlakozásunk 20. évfordulója alkalmából – mondták el a szervezők a március 20-án tartott sajtótájékoztatón.
„Nem csak az zenész, aki stadionban vagy arénában lép fel – kezdte bevezetőjében Kleb Attila, az eseménysorozat alapító-igazgatója. A JazzFest Budapestet 2022-ben azzal a céllal indították el, hogy Budapestnek is legyen egy igazi, nemzetközi rangú jazzfesztiválja. „Hiszünk ugyanis a valódi értékekben, az értékteremtésben. És hiszünk abban is, hogy az igazi kulturális értékeket nem maszatolhatja össze politika, közéleti viták tömkelege, a valódi kulturális értékek nem lehetnek sem jobb- sem baloldaliak. A kultúra mindenkié, mindannyiunké” – tette hozzá Kleb Attila, aki szerint a műfaj magas szintű képviselői kultúrát tudnak terjeszteni a világban, magyarságunkat reprezentálja, bárhol is játszanak.
A fesztivál a Budapesti Tavaszi Fesztivál programsorozatának része, programja a művész-kurátorok javaslatai alapján áll össze. A fesztivál kurátorai ismert hazai zenészek, akik a nemzetközi jazzéletben is otthonosan mozognak: Lukács Miklós Liszt és Erkel-díjas cimbalomművész, Borbély Mihály Kossuth- és Liszt díjas fúvós művész, Oláh Krisztián Junior Prima Díjas zongoraművész-zeneszerző és Mogyoró Kornél, többszörösen az év legjobb ütőhangszeres művészének választott jazz-zenész.
Gáspár Máté a főváros képviseletében arról beszélt, Budapestnek kiemelten fontos, hogy az itt megszülető, világszínvonalú teljesítmény és a fantasztikus klubhálózat nemzetközi viszonylatban is láthatóvá váljon, elnyerje méltó helyét. Ennek erősítésére igyekeztek olyan helyszínekkel és formátumokkal jelentkezni, amelyek révén a jazz még több embert képes megszólítani.
A JazzFest Budapest egy különleges hajnali koncerttel veszi kezdetét a Filozófusok kertjében április 27-én reggel 5 órakor a négy kurátor közreműködésével. Többek között elhangzik itt egy olyan új mű is – Oláh Krisztián szerzeménye –, amelyet ezután minden fesztiválon továbbgondolnak majd a művészek.
Fókuszban: Európa
Ebben az esztendőben az európai jazz kerül a középpontba, egyrészt az EU-hoz való csatlakozás 20. évfordulója miatt, másrészt mert – ahogy Kleb Attila fogalmaz – az igazán izgalmas dolgok most már egyre inkább ezen a kontinensen történnek. Az évfordulóról egy különleges koncert keretében emlékezhetünk meg: Oláh Krisztián erre az alkalomra komponálta a Ludus Europae című művet, amelynek az ősbemutatójára április 30-án kerül sor 27 művész közreműködésével, valamint Snétberger Ferenccel és a SUB.LAB.PRO táncosaival a Merlin Színházban.
Előtte, a Nemzetközi Jazznap alkalmából a Városháza Parkban már délutántól kezdve szabadtéri koncertek lesznek, fellép Kjetil Mulelid Triója és a Nikol Bóková Quartet, majd sor kerül egy nagyszabású gálára a hazai jazzélet kiválóságaival, valamint a Kossuth- és WOMEX Életműdíjas Lakatos Mónika közreműködésével.
A JazzFest Budapest programjain számos koncerten zenélnek együtt a külföldi és a hazai muzsikusok. Színpadra lépnek ünnepelt világsztárok és különösen tehetséges, de még kevéssé ismert fiatalok. Olyan művészek is közreműködnek a fesztiválon, mint Mario Biondi, Bill Evans, Roberto Fonseca, Victor Wooten vagy a Rymden, olyan ismert magyar művészekkel együtt, mint – a kurátorok mellett – Snétberger Ferenc, Oláh Kálmán, Bacsó Kristóf, Kézdy Luca, Juhász Gábor, Gyémánt Bálint, Baló István, Dés László vagy Tóth Viktor.
Lukács Miklós, aki a kezdetektől részt vesz a fesztivál kitalálásában és megvalósításában, úgy érzi, évről évre fejlődnek, több embert, helyszínt tudnak bevonni közös produkciók megálmodására. „Nemzetközi, kozmopolita és befogadó – ilyen ez a fesztivál, és ilyen a jazz is” – fejtette ki.
A kurátorok egy-egy helyszín programjáért is felelnek, így Lukács Miklós a sajtóeseménynek is helyt adó Jedermann kínálatát állította össze. Mint elmondta, igyekezett új színt is belevinni, ezért lesz olyan fellépő, aki most először zenél a Ráday utcai klubban, továbbá kiemelte az események után szervezett jam sessionöket, amelyen a fiatal zenészek kipróbálhatják magukat a nagy öregekkel.
Borbély Mihály a Fonó programjának felelőseként ifjú tehetségek és pályájuk derekán tartó nagyságok közül válogatott, de felhívta a figyelmet a portugál fellépőre, a TGB trióra, akik egzotikus (afrikai és keleti) ütőhangszerekkel érkeznek majd.
Az új helyszínként csatlakozott Premier KultCafé műsorát Oláh Krisztián álmodta meg, aki a válogatás fő szempontjaként az improvizációt nevezte meg, amely úgy véli, mind a jazzben, mind a klasszikus zenében rendkívül sokszínűen képes megnyilvánulni. Mogyoró Kornél ugyancsak új helyszínt kapott, a MagNet Közösségi Házat, amelynek egyelőre nincs bejáratott, koncertre járó közönsége, emiatt kihívásnak ígérkezik a szervezés. Koncepciója alapján a programban nem a mainstream jazz, hanem különleges hangzású zenekarok kapnak majd helyet.
Növekvő nemzetközi figyelem
„Sorozatban érkeznek külföldről a megkeresések nevesebbnél nevesebb fesztiváloktól, amelyek szervezői partnerséget ajánlanak. Idén már több hazai zenekar is bemutatkozik majd a határainkon túl, Hollandiától Dél-Koráig, Olaszországtól Litvániáig” – foglalta össze a fesztivál alapító-igazgatója, aki fontosnak tartja a nemzetközi jelenlétet. „A külföldi fellépők nyitottak arra, hogy magyar előadókkal zenéljenek, ezek
a zenei találkozások pedig kitörési pontot jelenthetnek.”
A programsorozat nyolc kulturális intézet – a Koreai Kulturális Központ, a Cseh Centrum, a Brazil Követség, az Olasz Kultúrintézet, a Cervantes Intézet, a Yunus Emre Intézet, a Camões Intézet és a Holland Nagykövetség – együttműködésben és támogatásával jött létre.
Kapcsolódó
Jelentős nemzetközi fesztiválokkal működik együtt a Jazzfest Budapest Szardíniától Dél-Koreáig
A Jazzfest Budapest minden tavasszal a világ legnagyobb jazz-zenészeit mutatja be a fővárosban a hazai jazzszcéna kiemelkedő művészeivel együtt.
A JazzFest Budapest részletes programja itt érhető el.
Fejléckép: Lukács Miklós (fotó: Kleb Attila), Borbély Mihály (fotó: Barcsik Géza), Oláh Krisztián (fotó: Hegyi Júlia Lily), Mogyoró Kornél (fotó: Kleb Attila)