Jazz/World

Először Magyarországon a „mesteri” zongorista

2016.05.17. 11:00
Ajánlom
Shai Maestro öt évig zenélt Avishai Cohen zenekarában, de amikor az izraeli bőgős 2012-ben Budapesten koncertezett, sok jazzrajongó bánatára már nem ő ült a zongoránál. Május 23-án végre a magyar rajongók is hallhatják, hiszen saját triójával lép fel a Müpában.

A huszonkilenc éves Shai Maestro játékában a zenekritikusok szerint egyszerre jelenik meg az érett ízlés, az alázat, a technikai tudás, a kiegyensúlyozott, magas érzelmi töltés és a hangszer által megkövetelt maximális kompetencia. Akárcsak egy igazi mester, ahogy a neve is utal rá.

Shai Maestro

Shai Maestro (Fotó/Forrás: Shervin Lainez)

Az izraeli születésű Maestro nyolc évesen találkozott először a jazzel, mégpedig Oscar Peterson Gershwin-albumán. Bár akkor már három éve zongorázott, Peterson könnyed, szinte légies játéka és Gershwin dalai teljesen ámulatba ejtették, mesélte egy interjúban. Tehetsége nem maradt sokáig felfedezetlen, 2002-ben megnyerte hazájában a Jazz Sings versenyt, majd a következő évben ismét diadalmaskodott. Nem csoda, hogy egy öt hetes nyári zenei kurzus után a neves bostoni egyetem, a Berkelee College of Music teljes ösztöndíjat ajánlott fel az akkor mindössze 16 éves csodagyereknek. Bár rettentően csábította, Maestro visszautasította a lehetőséget. Ez utóbbi végül sorsdöntő lépésnek bizonyult, hiszen nem sokkal később maga Avishai Cohen hívta a triójába zenélni. Közel öt évig, 2011-ig járta a világot Cohennel és a dobos Mark Gulianaval, szinte összes jelentős hangversenyteremben és fesztiválon megfordult, és négy albumon működött közre.

2009-ben New Yorkba költözve elérkezettnek látta az időt, hogy saját művészi elképzeléseit érvényre juttatva együttest alapítson. 2010 júliusában a perui bőgős Jorge Roederrel és Lee Konitz egykori dobosával, Ziv Ravitzcal megalapították a Shai Maestro Triót. Első albumukat nemcsak a közönség, hanem a kritikusok és zenésztársak is lelkesen fogadták. A trió évi 60-80 koncertet adott a világ körül, olyan neves muzsikusokkal megosztva a színpadot, mint Chick Corea, Tigran Hamasyan vagy éppen Diana Krall. A zenekar színpadi műsora hihetetlen széles spektrumot ölel fel: lemezeiken a romantikus balladák váltják a már szinte rockba hajló szerzeményeket. Legutóbbi, sorban harmadik Untold Stories című albumukon főleg saját darabok hallhatóak. Nate Chinen, a New York Times kritikusa szerint Maestro zenéje „átgondolt és melodikus”, John Fordham, a The Guardian újságírója szerint pedig a zongorista szólókarrierjét mindenképpen figyelemmel kell kísérnünk.

A budapesti koncerten Ziv Ravitz helyett a 25 éves, svájci multiinstrumentalista zenész, Arthur Hnatek ül majd a dobok mögé. Az Erik Trufazzal és Tigran Hamasyannal is turnézó dobos alig volt 15 éves, amikor 170 dobos közül megnyerte a svájci Altishofen dobos versenyt, 16 évesen pedig ösztöndíjjal ment New Yorkba zenét tanulni.

Felkeltettük érdeklődését? Váltsa meg jegyét egyszerűen, a Port.hu felületén!

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Jazz/World ajánló

Életöröm és vérpezsdítő muzsika – jön a 3. Nemzetközi Cigány Dal Napja

Idén augusztus 8-án –a legendás észak-macedón énekes, Esma Redžepova születésnapján – harmadik alkalommal rendezik meg a Nemzetközi Cigány Dal Napját. Az eseménysorozatban ezúttal már hat ország tizenöt helyszíne vesz részt.
Jazz/World interjú

„A zene lényege a töltekezés” – beszélgetés Weisz Gábor jazzszaxofonossal

A koronavírus idején asztalosnak állt, de az állandóan zsongó kereskedelmi rádió elkergette a műhelyből. Szerencsére Weisz Gábor ismét a szaxofonjával keresi a kenyerét. Számos formációban játszik, egyre sikeresebb, és már pontosan tudja, hogy a zene nem csak technikai tudásból áll.
Jazz/World hír

Harminc feltörekvő zenész léphet fel a Magyar Zene Háza külső és belső tereiben

Idén nyáron, a Fringe program keretében zeneiskolásoknak, hobbizenészeknek, feltörekvő zenekaroknak és utcazenészeknek adnak lehetőséget a fellépésre a Magyar Zene Ház különböző pontjain.
Jazz/World magazin

Szabadnak hittük és öröknek – emlékezés Fábián Julira

A tragikusan korán elhunyt énekesnő, Fábián Juli július 9-én lenne 44 éves. Hosszú betegség után, 37 éves korában hunyt el, 2017. december 16-án. Fáy Miklós megemlékezése 2018-ban jelent meg a Fidelio Kult50 kiadványában.
Jazz/World ajánló

Csibész francia jazztrió a BJC-ben

Immár tizenöt éve kezdte meg világhódító útját a Rémi Panossian Trio. A világ nagy jazzfesztiváljain rendszeresen koncertező formáció hamarosan a Budapest Jazz Clubba látogat.