A zenekar elnevezése egy angol-magyar mozaikszó: az angol ’jam’ a szabadságra és kreativitásra utal, a ‘mese’ nem igényel különösebb magyarázatot, a kettő végén pedig angol kiejtésel összeolvasva ott áll az énekes, zenekarvezető Molnár Emese keresztneve. Mindez együtt: történetmesélés, néhol folkos, néhol jazzes zenei foszlányokkal és költészetbe hajló dalszövegekkel.
Első nagylemezük 2014-ben jelent meg Csak a Napba címmel, ezt követte 2018-ban a Bennem a világ. Saját bevallásuk szerint itt teljesedett ki a JaMese igazi arculata: „örök dalok, amelyek árnyalt lelki világot libbentenek föl, ahol viszont nem csak finomság és puhaság lakozik”. A lemez címadó dalát Molnár Emese Lackfi Jánossal közösen írta. Ebből készült a JaMese első klipje is, amelynek premierje 2018-ban a Fidelión volt. Molnár Emese akkor az ének felszabadító erejéről beszélt egy interjúban: „Az énekléssel feszültséget, dühöt, haragot, fájdalmat tudunk magunkból kiadni, ami a beszéd kontrollált módján nem tud megnyilatkozni. Az éneklés ereje abban áll, hogy te magad állítod elő a rezgést, nem kívülről érkezik” – mondta, majd azt is hozzáfűzte,
az emberi hang nem tud csúnya lenni, mindenkinek gyönyörű hangja van.
A mostanit megelőző legutóbbi albumuk, a Szabó T. Anna verseire írt 24 dalból álló Zenés Adventi Kalendárium 2019 karácsonyán jelent meg. A lemezen többek között olyan nevek szerepelnek, mint Palya Bea, Ferenczi György és a Dalinda énekegyüttes.
A dalszerzés mellet JaMese néven az énekesnő 2018-ban indította el ÉlményÉnek elnevezésű workshopjait, amelyet az egyéni énektanításban szerzett többéves tapasztalata alapján dolgozott ki.
Odaát, Idebent című jubileumi album anyaga az alkotók meglátása szerint a kinti és benti világ közötti érzékeléshez, illetve egy veszteség okozta belső lelkiállapotok leírásához kapcsolódik. A címadó dal elmeséli az énekesnő megélését:
benne vannak azok a gondolatok, amelyek megfogalmazódnak egy gyászolóban, keveredik benne a düh és a fájdalom, de ott vannak az első gyógyító mondatok és a sötétséget megtörő első napsugarak is.
A lemezen a saját dalszövegek mellett két költő verse kapott helyet. Énekloopokból épül fel Szabó T. Anna Keretek című verse: kérdések a saját magunknak épített szabályrendszerekről és az azoktól való megszabadulás lehetőségéről. A Kibelégzés című szerzeményen pedig Kemény Gabriellával közösen dolgoztak – az Instagramon ismertté vált fiatal költő sorai az élet körforgására és a soha meg nem álló, zakatoló öröklétről szólnak.
Az Odaát, Idebent című dalhoz forgatott videóklipet Szelei Dóra rendező és Simó Marcell operatőr készítették. A klip teljes képi világa reflektál a mondanivalóra: a gyász és a veszteség utáni hiány és üresség érzést jeleníti meg. A vizuális élményt egy festmény is erősíti, amelyet a dalszerző azóta elhunyt nővére készített. A Veszteségek ajándéka címet viselő mű kompozíciója mozgóképként jelenik meg, amelyben az énekesnő és a húga együtt szerepel.
Az album kapcsán így vall az énekesnő: „Ezek a dalok a veszteségeim ajándékai. A Szabó T. Annával az adventi lemezre közösen írt Fénykör megjelenése után rengetegen osztották meg velem a gyászukat és a veszteség történeteiket.
Ezek a történetek engem is gyógyítottak, ugyanúgy, ahogy mi gyógyítottuk Annával a dal hallgatóit.
Zenével kapcsolódni egymáshoz elemi szükséglet, nekem pedig kiskorom óta a másik kommunikációs nyelvem az énekhangom”.
A zenekar tagjai: Molnár Emese – ének, Udvarhelyi Gábor – gitár, Éder Ferenc ‘Lá’ – basszusgitár és Badics Márk – dob.
A lemezbemutató koncert február 23-án lesz a Krisztina téren található Márai Sándor Művelődési Házban, este 7 órától.
Fejléckép: Molnár Emese (forrás: JaMese)