Jazz/World

Fonogram-díjas lett Cserepes The Sold Girl című albuma

2023.05.08. 09:05
Ajánlom
A lemez, amely a nép- és világzenei kategóriában kapta az elismerést az alkotó nemzetközi hírű remix sorozatának része. az alkotó a törökséggel való kapcsolatainkra és a jelenre reflektál: „mert minden háború rólunk szól: a civil áldozatokról, az anyáról, a lányról, a gyerekről.”

Az alábbi cikk szponzorált tartalom, nem a Fidelio szerkesztőségének tagjai írták.

Az év hazai világzene-népzenei albuma kategóriában Cserepes The Sold Girl – Turkish remix című albuma Fonogram-díjat kapott. Az albumon – amely Cserepes nemzetközi hírű remix-sorozatának része – az alkotó a törökséggel való kapcsolatainkra és a jelenre reflektál:

„mert minden háború rólunk szól: a civil áldozatokról, az anyáról, a lányról, a gyerekről.”

Cserepes remix sorozatában tradicionális hangfelvételeket ágyaz szokatlan zenei környezetbe, ezáltal új zenei szövetet hozva létre. A lemez megtalálható a Fonó oldalán és a terjesztőknél. „Anyagokat gyűjtök, mintákat veszek a világból és ezeket összehallgatom, összehangolom, és így ezek a zenei minták tulajdonképen egymást hangszerelik. A véletlenszerű találkozások a „boncasztalon”, az előre nem kiszámítható hangzások a meglepetés erejével hatnak, és ez inspirál engem is. – nyilatkozta az alkotó.

„A ’70-es években megjelent gyűjtésekben, archív anyagokban rácsodálkozhattunk, hogyan hogyan szóltak eredetileg ezek a népdalok. Engem mindig ezeknek az anyagoknak a továbbgondolása, a feldolgozás útja érdekelt, amit először zenekarban valósítottunk meg.

Eredetileg az foglalkoztatott, hogy hogyan lehetne a világ hangjait zenévé szervezni.

Fantasztikus szerencse, hogy menet közben megérkezett a digitális technika, amely ezt most már tényleg lehetővé teszi. A folklóron keresztül kinyílt a világ, megtapasztalhattuk, hogy a folklór nemcsak megkülönbözteti egymástól a kultúrákat, hanem össze is köti azokat. A különböző archív énekek utólagos hangszerelése azt az érzetet kelti, mintha (a már nem élő) énekesek, oda állnának a mikrofon elé, hogy egy meglévő hangszerelésre ráénekeljenek. Holott fordítva: itt az énekest kell utólag körbehangszerelni.

Ennél a lemeznél az volt tematikai inspiráció, hogy kitört az ukrán háború.

Én éppen az elején voltam a lemezkészítésnek, és eszembe jutott, hogy a magyar anyagban is vannak háborús emlékek a balladaszövegekben, és bár ezek a török hódoltságról szólnak, de valójában minden háború ugyanarról szól, a lakosság szenvedéséről. Ennek nagyon szép lenyomatai vannak a magyar népballadákban. És ha már török hódoltság, akkor megnéztem, hogy török tradicionális elemekkel hogyan szólnának ezek a szövegek, így lett, paradox módon, ez egy furcsa kettőssége a lemeznek.

A török tradicionális zene meglehetősen vad és erőteljes érzelmileg,

a törökök nemcsak játszanak, hanem szinte zokognak a hangszereken, nagyon is alkalmasak arra, hogy a higgadtan, szenvtelen hangon előadott magyar ballada szövegekből felszínre hozzák a bennük rejlő drámaiságot. (Cserepes Károly)

A lemez 2023 februárjában felkerült a Transglobal World Music Charts nemzetközi toplistájára is. Hallgatható a YouTube Music-on és a további digitális szolgáltatóknál, fizikai lemezként megtalálható a Fonó weboldalán és a terjesztőknél. Megvásárolható a Fonó oldalán és a terjesztőknél.

Támogatott tartalom.

Fejléckép/Forrás: Fonó 

 

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Jazz/World ajánló

Életöröm és vérpezsdítő muzsika – jön a 3. Nemzetközi Cigány Dal Napja

Idén augusztus 8-án –a legendás észak-macedón énekes, Esma Redžepova születésnapján – harmadik alkalommal rendezik meg a Nemzetközi Cigány Dal Napját. Az eseménysorozatban ezúttal már hat ország tizenöt helyszíne vesz részt.
Jazz/World interjú

„A zene lényege a töltekezés” – beszélgetés Weisz Gábor jazzszaxofonossal

A koronavírus idején asztalosnak állt, de az állandóan zsongó kereskedelmi rádió elkergette a műhelyből. Szerencsére Weisz Gábor ismét a szaxofonjával keresi a kenyerét. Számos formációban játszik, egyre sikeresebb, és már pontosan tudja, hogy a zene nem csak technikai tudásból áll.
Jazz/World hír

Harminc feltörekvő zenész léphet fel a Magyar Zene Háza külső és belső tereiben

Idén nyáron, a Fringe program keretében zeneiskolásoknak, hobbizenészeknek, feltörekvő zenekaroknak és utcazenészeknek adnak lehetőséget a fellépésre a Magyar Zene Ház különböző pontjain.
Jazz/World magazin

Szabadnak hittük és öröknek – emlékezés Fábián Julira

A tragikusan korán elhunyt énekesnő, Fábián Juli július 9-én lenne 44 éves. Hosszú betegség után, 37 éves korában hunyt el, 2017. december 16-án. Fáy Miklós megemlékezése 2018-ban jelent meg a Fidelio Kult50 kiadványában.
Jazz/World ajánló

Csibész francia jazztrió a BJC-ben

Immár tizenöt éve kezdte meg világhódító útját a Rémi Panossian Trio. A világ nagy jazzfesztiváljain rendszeresen koncertező formáció hamarosan a Budapest Jazz Clubba látogat.