Jazz/World

Harminc cigányzenész teszi fel a koronát a Budapest Ritmo fesztiválra

2018.09.19. 13:35
Ajánlom
Idén is felejthetetlennek ígérkezik a régió legfontosabb világzenei fesztiválja, amit október 5. és 7. között harmadszor rendeznek meg az Akvárium Klubban, ahol ezúttal a roma kultúra áll a fókuszban.

A Hangvető és a CAFe Budapest Kortárs Művészeti Fesztivál közös rendezvénye október 4-én a Szimplában showcase-nappal indul hét fellépővel: köztük lesz a magyar Dalinda, Meybahar és Branka Trio, a lengyel WoWaKin és Dikanda, a cseh BraAgas és a szlovák Balkansamble. A showcase résztvevőit egy nemzetközi világzenei szaktekintélyekből álló öttagú zsűri választja ki pályázat alapján.

A Budapest Ritmo első hivatalos napján, október 5-én pénteken ad koncertet az Akvárium Klubban az 1960 óta létező, ötszörös Grammy-díjas dél-afrikai Ladysmith Black Mambazo, amely a zulu mbube a cappella világhírű képviselője, és először lép fel Magyarországon. A Shabalala család tagjai által vezetett csapat közreműködött Paul Simon Graceland című 1986-os albumán és fontos inspirációja volt a világzenei mozgalom elindulásának. Felléptek Nelson Mandela Nobel-díjának átadásán vagy a 2010-es dél-afrikai labdarúgó-világbajnokság megnyitóján is.

Szintén 5-én hallhatja a közönség a katalóniai cigány rumbát játszó Sabor de Gráciát, az Irie Maffiából ismert Sena Dagadu ghánai és magyar zenészekkel közösen mutatja meg a mindkét ország zenéjéhez kapcsolódó gyökereit (Redred & Sena Dagadu Future Afrobeat Show), a Coladera trió Brazília, Portugália és a Zöld-foki-szigetek dallamait ötvözi, a finn multiinstrumentalista, Maija Kauhanen a Tuuletarral játszik együtt (a formáció egyik dala szerepel a Trónok Harca trailerében), és magyar népzenét játszik együtt a tiszteletbeli magyar Tcha Limberger és a Kalotaszeg Trió. Limberger, aki fellépett a 2015-os budapesti világzenei expón, a Womexen is, Erdélyben tanult meg tökéletesen magyar népzenét játszani.

Október 6-án szombaton a világhírű Muzsikás egy olyan zenekart lát vendégül, amely a nyolcvanas években éppen az ő hatásukra kezdett népzenével foglalkozni - a lengyel Muzykancinak még a nevét is a Muzsikás inspirálta. Aznap zenél Gili Yalo, az elmúlt évek egyik legizgalmasabb új előadója is, aki a hetvenes évek etióp funkját 21. századivá varázsolta, színpadra lép a tavalyi év legjobb világzenei albumának díját elnyerő mali Trio Da Kali, amelynek dalai a griot kultúrába vezetnek el, balkán rezesek élén mutatja be produkcióját Ekrem Mamutovic szerb trombitás, zenél továbbá a hipszter folkot képviselő szlovén Sirom és bemutatja szettjét a népzenét az elektronikus zenével mixelő berlini Dj Ipek. Ezen a napon lesz a Parasztok Atmoszférában című produkció is, a mai harmincas generáció népzenészei (Buda Folk Band, Erdőfű) indie-elektronikus zenészek (például Gustave Tiger) és képzőművészek közös projektje, amely az avantgárd és a népzene párhuzamosságára épül.

A zárónapon, október 7-én vasárnap Roma Ritmo címmel rendeznek estet az elmúlt három évtized nagy hazai vokális cigányzenei hangjainak közreműködésével.

A mintegy harminc fellépőt felvonultató program az oláh cigányzene kincseit mutatja be az ének, a tánc és az ütőhangszerek köré építve. Többek között Mizcura Mónika és olyan együttesek énekeseinek, zenészeinek részvételével, mint az Ando Drom, a Romengo, a Kanizsa Csillagai, a Khamoro, a Ternipe és a Romano Drom. A Roma Ritmót a fiatal ózdi tehetségekből verbuválódott Várkonyi Csibészek vezetik fel.

A Ritmo ideje alatt szakmai események is zajlanak. A Budapest Ritmo Konferencián a világzenei színtér számos fontos szereplője (fesztiválszervezők, kiadók, újságírók) az EU zenére vonatkozó új kezdeményezéseit vitatják meg Navracsics Tiborral, az Európai Bizottság kulturális biztosával és vezető európai zenei szervezetek, köztük a European Music Council, a European Music Export Exchange Network és a Womex képviselőivel. Téma lesz a zene szerepe a városok fejlesztésében, felvonulnak Európa leendő kulturális fővárosai (Temesvár 2021, Újvidék 2021), valamint a 2023-as magyar pályázók. Panelbeszélgetés témája továbbá a roma fókusszal összhangban a közösség kulturális szerepe, hagyományai megőrzésének eszközei, valamint a közép-ázsiai világzenei piac is.

A fesztiválon idén másodszor adják át a Budapesti Ritmo Díjat, amit minden évben olyan külföldi világzenei szakember kap, aki sokat tett Magyarország és a térség zenéjének megismertetéséért a világban.

A 2018-as díjazott Simon Broughton, a legfontosabb világzenei magazin, a Songlines főszerkesztője, aki 1977 óta követi a magyar táncházmozgalmat, több hazánkkal kapcsolatos népzenei könyv, tanulmány, dokumentumfilm alkotója.

(A címlapképen Lakatos Mónika, a Romengo énekesnője és a Roma Hangok, fotó: Farkas András)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Jazz/World ajánló

Életöröm és vérpezsdítő muzsika – jön a 3. Nemzetközi Cigány Dal Napja

Idén augusztus 8-án –a legendás észak-macedón énekes, Esma Redžepova születésnapján – harmadik alkalommal rendezik meg a Nemzetközi Cigány Dal Napját. Az eseménysorozatban ezúttal már hat ország tizenöt helyszíne vesz részt.
Jazz/World interjú

„A zene lényege a töltekezés” – beszélgetés Weisz Gábor jazzszaxofonossal

A koronavírus idején asztalosnak állt, de az állandóan zsongó kereskedelmi rádió elkergette a műhelyből. Szerencsére Weisz Gábor ismét a szaxofonjával keresi a kenyerét. Számos formációban játszik, egyre sikeresebb, és már pontosan tudja, hogy a zene nem csak technikai tudásból áll.
Jazz/World hír

Harminc feltörekvő zenész léphet fel a Magyar Zene Háza külső és belső tereiben

Idén nyáron, a Fringe program keretében zeneiskolásoknak, hobbizenészeknek, feltörekvő zenekaroknak és utcazenészeknek adnak lehetőséget a fellépésre a Magyar Zene Ház különböző pontjain.
Jazz/World magazin

Szabadnak hittük és öröknek – emlékezés Fábián Julira

A tragikusan korán elhunyt énekesnő, Fábián Juli július 9-én lenne 44 éves. Hosszú betegség után, 37 éves korában hunyt el, 2017. december 16-án. Fáy Miklós megemlékezése 2018-ban jelent meg a Fidelio Kult50 kiadványában.
Jazz/World ajánló

Csibész francia jazztrió a BJC-ben

Immár tizenöt éve kezdte meg világhódító útját a Rémi Panossian Trio. A világ nagy jazzfesztiváljain rendszeresen koncertező formáció hamarosan a Budapest Jazz Clubba látogat.