Jazz/World

Képregény készült John Coltrane és Billie Holiday életéről

2019.05.27. 10:25
Ajánlom
A képregény műfaja fénykorát éli és már nemcsak fantázia szülte, hanem hús-vér szuperhősökről is készülnek képregények. Most épp a jazz nagyjairól.
coltrane-2-160752.jpg

Részlet a Coltrane című képregényből

Hogyan ábrázoljuk karikatúra és leegyszerűsítés nélkül olyan kultikus figurák életét, akik új mércét állítottak fel az általuk képviselt műfajon belül, és akiknek munkássága elválaszthatatlanul összefonódik az amerikai történelem fontos eseményeivel? Mindezt úgy, hogy a fiatalabb generáció is fogékony legyen rá? Természetesen képregényben! Ez a műfaj már rég bebizonyította, hogy alkalmas életrajzi történetek elmesélésére - a karakterek jól eltalált ábrázolása, a jól megírt dialógusok rendkívüli élményszerűséget eredményezhetnek.

Az olasz zenerajongó, Paolo Parisi három élettörténetet foglalt képregénybe: a grafitisből lett festőművész, Jean-Michel Basquiat botrányos élete mellett John Coltrane szaxofonos és Billie Holiday énekes életét.

Előbbit már 2012-ben megjelentette Coltrane címmel, a Blues for Lady Day: The Story Of Billie Holiday című, Billie Holidayről szóló képregény pedig június 13-án jelenik meg, de már előrendelhető az Amazonon.

Ez utóbbi Billie Holiday korai, Harlemben töltött korszakától a 40-es évekbeli tündöklésén keresztül az 1959-ben bekövetkezett tragikus haláláig vezeti az olvasót. Az olasz képregényrajzoló elsősorban híres korabeli fotókból és monográfiákból inspirálódott, ezeket egészítette ki saját fantáziájában megszületett helyzetekkel és párbeszédekkel. Elképzelte, hogyan viselkedhettek a stúdióban, a jazzclubban vagy egy heves vita közepette.

paolo-parisi-lady-day-01-1030x615-e1558508911737-161223.jpg

Blues for Lady Day: The Story Of Billie Holiday

Parisi vállaltan a kívülálló szemszögéből ábrázolta őket, olykor romanticizálva alakjait, ezért a képregény nyilvánvalóan nem is helyettesítheti egy hiteles életrajzi könyv elolvasását. De ezzel együtt is csodálatos, hogy immár képregényformában is olvashatunk róluk, a jazz igazi szuperhőseiről. 

(forrás: openculture.com)

Wayne Shorter nem is annyira titkos énje: a képregényszerző

Kapcsolódó

Wayne Shorter nem is annyira titkos énje: a képregényszerző

A szaxofonlegenda 15 éves volt, amikor az első képregényét megírta és megrajzolta, kék golyóstollal. Ez 1949-ben volt, még jóval azelőtt, hogy a zenészkarrierje beindult volna.

Akit a mélybe rántott a jazz

Akit a mélybe rántott a jazz

Billie Holiday élete egyetlen hosszúra nyúlt hanyatlás, ami csak az őt hallgatók fülében lecsapódva képes feloldódni. Senkiéhez sem hasonlíthatóan törékeny, melankolikus hangjában mindvégig ott tükröződött az sorsa. Ennek fényében különösen tragikus a kontraszt a fiatal éveinek bátor, mégis bizonytalan vitalitása és az utolsó időszak színevesztettsége közt, amelyet azonban az élet és az életmű ismerete torokszorítóan hitelessé tesz. Kevesen voltak Billie Holiday-hez foghatók.

Szakrális jazz, avagy ki volt John Coltrane?

Szakrális jazz, avagy ki volt John Coltrane?

John Coltrane megszállottsága olyan életművet ihletett, amely túllépve a jazzen, visszanyúlt a zene forrásához, hogy megsemmisítse és vallásos élménnyé változtassa azt. Coltrane nem csak egy teljes műfaj határait tágította ki, jelenléte mélyen beleivódott a korszak zenéjébe, hatása pedig máig érzékelhető. Közel ötven évvel a halála után is ugyanaz a megmagyarázhatatlan, transzcendens nyugalom árad minden hangjából, pályafutásának ívén végigtekintve azonban szépen kikristályosodik, hogy telítődött meg a pusztán a technikai fogások elsajátításán dolgozó útkeresés egy olyan gondolatisággal, ami aztán teljesen új távlatokat nyitott meg a jazz előtt.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Jazz/World ajánló

Életöröm és vérpezsdítő muzsika – jön a 3. Nemzetközi Cigány Dal Napja

Idén augusztus 8-án –a legendás észak-macedón énekes, Esma Redžepova születésnapján – harmadik alkalommal rendezik meg a Nemzetközi Cigány Dal Napját. Az eseménysorozatban ezúttal már hat ország tizenöt helyszíne vesz részt.
Jazz/World interjú

„A zene lényege a töltekezés” – beszélgetés Weisz Gábor jazzszaxofonossal

A koronavírus idején asztalosnak állt, de az állandóan zsongó kereskedelmi rádió elkergette a műhelyből. Szerencsére Weisz Gábor ismét a szaxofonjával keresi a kenyerét. Számos formációban játszik, egyre sikeresebb, és már pontosan tudja, hogy a zene nem csak technikai tudásból áll.
Jazz/World hír

Harminc feltörekvő zenész léphet fel a Magyar Zene Háza külső és belső tereiben

Idén nyáron, a Fringe program keretében zeneiskolásoknak, hobbizenészeknek, feltörekvő zenekaroknak és utcazenészeknek adnak lehetőséget a fellépésre a Magyar Zene Ház különböző pontjain.
Jazz/World magazin

Szabadnak hittük és öröknek – emlékezés Fábián Julira

A tragikusan korán elhunyt énekesnő, Fábián Juli július 9-én lenne 44 éves. Hosszú betegség után, 37 éves korában hunyt el, 2017. december 16-án. Fáy Miklós megemlékezése 2018-ban jelent meg a Fidelio Kult50 kiadványában.
Jazz/World ajánló

Csibész francia jazztrió a BJC-ben

Immár tizenöt éve kezdte meg világhódító útját a Rémi Panossian Trio. A világ nagy jazzfesztiváljain rendszeresen koncertező formáció hamarosan a Budapest Jazz Clubba látogat.