Jazz/World

Népzenei gyökerektől a Berni Szimfonikus Zenekarig – interjú ifj. Zerkula Györggyel

2023.06.13. 11:35
Ajánlom
A székelyudvarhelyi, Svájcban élő ifj. Zerkula György a Berni Szimfonikus Zenekar első hegedűse. Pályaválasztását meghatározta, hogy kiskorában sokat tartózkodott Gyimesközéplokon, a nagyszüleinél: nagyapja, Zerkula János ugyanis híres gyimesi népzenész, prímás volt. A hagyományos zenével való kapcsolatáról, életútjáról, nagyapjához fűződő emlékeiről is mesélt a művész, aki június 21-én a Páva Klub vendége lesz a Fonó Budai Zeneházban, ahol egy beszélgetést követően a L’esprit de cordes trió ad koncertet.

Az alábbi cikk szponzorált tartalom, nem a Fidelio szerkesztőségének tagjai írták.

Mit jelent számodra hegedűművészként a gyimesi hagyományos népzene?

A gyimesi népzene olyan, mint egy örökség. Beleszülettem. Állítólag előbb tudtam táncolni a kettőst, mint járni. Mivel egész kisgyerekkoromat Gyimesben töltöttem és

állandóan körbevett a gyimesi zene, olyan számomra, mint az anyanyelv vagy a levegő.

Biztos vagyok benne, hogy mindenféle későbbi zenei hajlamom, tehetségem a gyimesi népzenének köszönhetem.

Milyen embernek ismerted nagyapád, a híres gyimesi prímást, Zerkula Jánost?

Zerkula János nekem elsősorban a nagyapám volt. „Janitátá” – ahogy megismertem. Velem szigorú volt természetesen, a szó legpozitívabb értelmében, ugyanakkor mindig magaménak érezhettem a nagy szívét és féltő szeretetét. Rengeteget köszönhetek neki. Azt hiszem egyébként, hogy ugyanolyannak ismerhettem, mint a világon bárki más, csak azzal a kiváltsággal, hogy az unokája lehettem, szoros kötelék fűzött minket össze.

esprit_des_cordes_280122-101610.jpg

L’esprit des cordes (Fotó/Forrás: Fonó Budai Zeneház)

Milyen együttesekkel dolgozol jelenleg?

Tíz éve dolgozom a berni szimfonikus zenekar elsőhegedű szólamában. Hat éve a zenekar tagjaiból alakult Manuel Quartettel is rendszeresen koncertezünk Svájc-szerte. A pandémia alatt hoztuk létre a L’esprit des cordes nevű triónkat, amivel most a Fonóba érkezünk. Ebben a felállásban zenésztársaim a kollégáim, Szedlák Béla (nagybőgő) és Lorenz Hasler (brácsa). Szonátaestekre is gyakran kérnek fel minket, különböző zongoristákkal dolgozom együtt. Közülük megemlíteném a teljesség igénye nélkül Horváth Editet Kolozsvárról, Taeko Szedlák-Oschimát és Etienne Murithet Bernből. Az elmúlt években szólistaként felléptem a szülővárosombéli Székelyföldi Filharmóniával, a Csíki Kamarazenekarral és a zuglói Szent István Filharmonikusokkal is.

Milyen jellegű koncertre számítsunk, kikkel és mit játszotok június 21-én a Fonóban a L’esprit des cordes trióval?

Zenésztársaim, a svájci születésű, Kanadában tanult Lorenz Hasler (brácsa) és az először a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán, majd Svájcban is diplomázott, később ugyanott tanító Szedlák Béla (bőgő) mindketten a legendás film, a Titanic I Salonisti nevű, világot bejárt zenekarának alapítói.

Koncertünk a Vizek és erdők között címet viseli, és a Kárpát-medence, illetve a Balkán zenéjéből merítkező összeállításokat fogunk megszólaltatni.

A magyar dallamokon kívül örmény, zsidó, román, szerb, macedón és görög zenei inspirációk is hallhatóak lesznek, mindegyiket egy-egy neves szerző hangszerelte a mi triónkra az eredeti népi dallamok alapján. Nagyon boldog vagyok, hogy elhangzik egy „Gyimesi darab” is, amit kifejezetten erre az alkalomra írt nekünk Vizeli Máté, és nagy örömmel készülünk rá.

További részletek, valamint jegyvásárlás ezen a linken.>>>

Támogatott tartalom

Fejléckép: ifj. Zerkula György (Fotó/Forrás: Fonó Budai Zeneház)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Jazz/World ajánló

Életöröm és vérpezsdítő muzsika – jön a 3. Nemzetközi Cigány Dal Napja

Idén augusztus 8-án –a legendás észak-macedón énekes, Esma Redžepova születésnapján – harmadik alkalommal rendezik meg a Nemzetközi Cigány Dal Napját. Az eseménysorozatban ezúttal már hat ország tizenöt helyszíne vesz részt.
Jazz/World interjú

„A zene lényege a töltekezés” – beszélgetés Weisz Gábor jazzszaxofonossal

A koronavírus idején asztalosnak állt, de az állandóan zsongó kereskedelmi rádió elkergette a műhelyből. Szerencsére Weisz Gábor ismét a szaxofonjával keresi a kenyerét. Számos formációban játszik, egyre sikeresebb, és már pontosan tudja, hogy a zene nem csak technikai tudásból áll.
Jazz/World hír

Harminc feltörekvő zenész léphet fel a Magyar Zene Háza külső és belső tereiben

Idén nyáron, a Fringe program keretében zeneiskolásoknak, hobbizenészeknek, feltörekvő zenekaroknak és utcazenészeknek adnak lehetőséget a fellépésre a Magyar Zene Ház különböző pontjain.
Jazz/World magazin

Szabadnak hittük és öröknek – emlékezés Fábián Julira

A tragikusan korán elhunyt énekesnő, Fábián Juli július 9-én lenne 44 éves. Hosszú betegség után, 37 éves korában hunyt el, 2017. december 16-án. Fáy Miklós megemlékezése 2018-ban jelent meg a Fidelio Kult50 kiadványában.
Jazz/World ajánló

Csibész francia jazztrió a BJC-ben

Immár tizenöt éve kezdte meg világhódító útját a Rémi Panossian Trio. A világ nagy jazzfesztiváljain rendszeresen koncertező formáció hamarosan a Budapest Jazz Clubba látogat.