Jazz/World

TársasJáték - Fekete Kovács Kornél és Molnár Áron noÁr a Kult50-ben

Kult50 – A kultúra ötven arca
2019.05.16. 16:00
Ajánlom
Humorról, játékosságról, a közösség felhajtó erejéről és persze a jazz-ről beszélget Fekete Kovács Kornél, a Modern Art Ochestra vezetője és Molnár Áron noÁr a Kult50 kamerái előtt.

Videósorozatunk hetente két alkalommal, kedden és csütörtökön jelentkezik új részekkel, amelyekben párosával mutatjuk be az idei Kult50 szereplőit.

Nézze meg a legújabb részt itt:

Molnár Áron noÁr

Hat évig játszott a Vígszínházban Molnár Áron. Egyetemistaként már ott volt gyakorlaton. Csakhogy a kuliszszákból rálátott a korlátokra is. Nézte a híreket, és egyszer csak betelt nála a pohár. Annyit érzett, de azt nagyon: tennie kell valamit. És a szabadságmániájára létrehozta a noÁr-projektet 2018-ban.

20190326_132314-155307.jpg

Fekete Kovács Kornél és Molnár Áron noÁr (Fotó/Forrás: Fidelio)

A gyűlölet a gyávák mérge, Molnár Áron viszont a bátorságot tartja természetesnek. Tisztán gondolkodik, szereti a másik embert. Ezért aztán nem is tudja elviselni, hogy egyesek ellenségnek látják azt, aki mást gondol a világról. "Azért jöttem el a színházból, mert szerintem ezek a problémák kinőtték azt a közeget” – mondja.

Egy éve már, hogy rapben beszéli el, ami az igazságérzetét bántja. Sosem ő áll a főszerepben, hanem a gondolatai.

2018-ban nyitott egy YouTube-csatornát, miután megírta az Ébresztő című rapszámát. Aztán elkészült a Tanulni akarunk! dalával, amelyet több mint egymillióan néztek meg a neten. Majd jött a Fogjunk össze! klipje – benne színészkollégák is, Sipos Vera, László Zsolt, Pál András. Meg Mohamed Fatima, aki hidegrázósan gyönyörűen énekli: „Fogjunk össze már együtt a gyűlölködés ellen, kell a bátorság, a tudás, a tettek és a jellem...” És pontosan ez a NoÁr-projekt célja.

A Fogjunk össze! rapszámot szintén egy hír indította el benne: színes bőrű lányt atrocitás ért egy pesti buszon. Lemigránsozták. Az utasok nem szóltak, nem védték meg, csendben, közönyben lapultak. „A Fogjunk össze! azt üzeni: nem számít, kinek milyen a bőre színe, az a lényeg, milyen ember ő maga. Romák, arabok, feketék, ázsiaiak is vannak a klipben, és mind fantasztikusak” – jegyzi meg Molnár Áron. Négyéves volt, amikor Szerbiából átjöttek a szüleivel ide. Szereti Magyarországot. Nem hagyná el sosem. Ezért nem is hagyja, hogy az eltérő nézetek megfojtsák itt az emberi kapcsolatokat. (Karácsony Ágnes)

 

Modern Art Orchestra


A Modern Art Orchestra világklasszis zenészegyéniségek demokratikus közössége. Fekete-Kovács Kornél nem csak a trombitához, a szárnykürthöz, a zeneszerzéshez és a hangszereléshez ért nagyon. Remek érzéke van ahhoz is, hogy felismerje és teret adjon a zenészekben buzgó alkotásvágynak.

Szinte a kezdetektől fogva olyan műhelyként működik a MAO, ahol a muzsikusok közösen ugranak fejest egymás egyedi zenei világának mély vizébe.

Legendás albumokat újragondoló Jazztörténeti sorozatuk és a Hajós Andrással közös, Zenehajó című szellemes gyerekkoncertjeik mellett szerzői esteket is tartanak. Ennek során egy-egy egész estét és lemezt szenteltek az egykori és jelenlegi tagok közül Ávéd János, Bacsó Kristóf, Cseke Gábor, Korb Attila, Oláh Szabolcs és Subicz Gábor szerzeményeinek.

A Modern Art Orchestra és a MAO plays Bartók Béla című lemez közreműködői a BMC-ben

A Modern Art Orchestra és a MAO plays Bartók Béla című lemez közreműködői a BMC-ben (Fotó/Forrás: Csendes Krisztina)

De ne feledkezzünk meg arról sem, hogy az improvizáció már önmagában is jelen idejű zeneszerzés; a hangszeres szólókban pedig nemcsak az említett muzsikusok, de valamennyi MAO-tag rendre maradandót alkot – amennyiben használhatjuk ezt a szót a pillanat művészetének kontextusában. 2017 végén ők sem hagyták ki azt a nagyszerű lehetőséget, hogy szabadon felhasználhatóvá váltak a Bartók Béla-szerzemények. A Tizenöt magyar parasztdal – Bartók Béla művét játsszák a MAO című lemezükön, és a 2018-as, nagy sikerű lemezbemutató koncerten némi pimaszság is vegyült abba a tiszteletbe, amivel a zeneszerző zongorára írt népdalátdolgozásaihoz közelítettek. A vendégelőadókkal – Harcsa Veronikával, Dave Liebmannal, Dresch Mihállyal, Lukács Miklóssal és Gőz Lászlóval – vezetett improvizációk során kommentálták a műveket, miközben a legmodernebb elektronika és az archív népzenei gyűjtések fúziójával tágították az amúgy sem szűkös bartóki univerzumot. (Szász Emese)

Sorozatunk előző részei

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Jazz/World ajánló

Életöröm és vérpezsdítő muzsika – jön a 3. Nemzetközi Cigány Dal Napja

Idén augusztus 8-án –a legendás észak-macedón énekes, Esma Redžepova születésnapján – harmadik alkalommal rendezik meg a Nemzetközi Cigány Dal Napját. Az eseménysorozatban ezúttal már hat ország tizenöt helyszíne vesz részt.
Jazz/World interjú

„A zene lényege a töltekezés” – beszélgetés Weisz Gábor jazzszaxofonossal

A koronavírus idején asztalosnak állt, de az állandóan zsongó kereskedelmi rádió elkergette a műhelyből. Szerencsére Weisz Gábor ismét a szaxofonjával keresi a kenyerét. Számos formációban játszik, egyre sikeresebb, és már pontosan tudja, hogy a zene nem csak technikai tudásból áll.
Jazz/World hír

Harminc feltörekvő zenész léphet fel a Magyar Zene Háza külső és belső tereiben

Idén nyáron, a Fringe program keretében zeneiskolásoknak, hobbizenészeknek, feltörekvő zenekaroknak és utcazenészeknek adnak lehetőséget a fellépésre a Magyar Zene Ház különböző pontjain.
Jazz/World magazin

Szabadnak hittük és öröknek – emlékezés Fábián Julira

A tragikusan korán elhunyt énekesnő, Fábián Juli július 9-én lenne 44 éves. Hosszú betegség után, 37 éves korában hunyt el, 2017. december 16-án. Fáy Miklós megemlékezése 2018-ban jelent meg a Fidelio Kult50 kiadványában.
Jazz/World ajánló

Csibész francia jazztrió a BJC-ben

Immár tizenöt éve kezdte meg világhódító útját a Rémi Panossian Trio. A világ nagy jazzfesztiváljain rendszeresen koncertező formáció hamarosan a Budapest Jazz Clubba látogat.