Jazz/World

Vadas Vera: A közös emlékezés tere

2014.08.15. 13:05
Ajánlom
A Zsidó Nyári Fesztivál évről-évre nagyszabású programmal, a zsidó kultúrát bemutató színes előadásokkal várja közönségét. Az idei, 17. fesztivál a holokauszt hetvenedik évfordulójának jegyében is telik. A fellépőkről, a célkitűzésekről és az emlékezés mikéntjéről Vadas Verával, a fesztivál főszervezőjéről beszélgettünk. INTERJÚ

- A fesztivál beharangozójában olvasható, hogy a holokauszt 70. évfordulója okán idén a társadalmi problémákon való együtt gondolkodásnak is helye lesz. Milyen programok szolgálják ezt a célt?

 - A Zsidó Nyári Fesztivál az elmúlt tizenhét év alatt mindig az öröm és a kultúra ünnepe volt, hangsúlyozottan nem foglalkoztunk a holokauszttal, hiszen az emlékezésnek, a gyásznak sok külön alkalma volt például a holokauszt-napon, illetve az Életmenete rendezvényein. Idén azonban, tekintettel a 70. évfordulóra, a legelemibb kötelességünkek éreztük, hogy ez az esemény a programjainkban is visszatükröződjön.

Ebben a szellemben tűztük műsorra Nem tudhatom címmel a Radnóti életével foglalkozó programunkat, de ide tartozik a Nemzeti Táncszínház és a Budapest Táncszínház közös táncprodukciója Kislányom, Anne Frank címmel. Szintén az emlékezést szolgálja az Imák Auschwitz után címmel nyíló tárlat, aminek különlegessége, hogy különböző egyházi felekezetekhez tartozó személyek fogalmazták meg gondolataikat a holokausztról, az általuk írott szövegekre, imákra pedig képzőművészek reflektáltak műveikkel.

Ezen kívül három vidéki városban, Veszprémben, Pécsett és Gyöngyösön is lesznek kifejezetten a holokauszttal foglalkozó rendezvényeink: Veszprémben Martin Sherman Rose című monodrámája, Gyöngyösön és Pécsett pedig szintén egy monodráma, Pierre Diener Egy őrült nő naplója című darabja kerül bemutatásra.

- Lesz esetleg lehetőség személyes eszmecserékre is a fesztivál keretein belül?

- Igen, mivel a művészeinket és vendégeinket az előadás után meginvitáljuk egy kötetlen beszélgetésre a Mazel Tov-ba. Ezzel az ötlettel éppen a fiatalságot próbáljuk megtalálni, ugyanis évek óta nagy vágyunk, hogy őket is bevonjuk a fesztiválba, de ezek a próbálkozások eddig nem jártak 100 %-os sikerrel. Ezért döntöttünk úgy, hogy idén mi megyünk a fiatalok közé a programjainkkal. A Zsidó Nyári Fesztiválon fellépő művészek sok éves partnerei a fesztiválnak, ami miatt okunk van bizakodni abban, hogy ők is egy baráti közegnek tekintik a fesztivált és részt vesznek majd ezekben az eszmecserékben. Dés László a sajtótalálkozónkon nagyszerü gondolatokban foglalta össze erről a témáról az érzéseit, ami nagyon reményteli dolog arra nézvést, hogy a fesztiválon is partnerünk lesz a beszélgetésekben.

- Évről-évre számos újdonsággal is jelentkezik a fesztivál. Kik azok, akik most először vesznek részt fellépőként?

- Először lesz köztünk különleges koncertjével Bródy János, de David Yengibarian harmonikaművész, Csordás Klára operaénekes és Jeff Cohen is először lépnek fel a fesztiválon. Az Urániában lesz látható Horgas Eszter és Falusi Mariannak közös estje, akik ugyan külön-külön számos akalommal léptek már fel nálunk, de ebben a felállásban, a Föld hangjai című közös produkciójukkal először szerepelnek nálunk. Először látható a fesztiválon a Hegedűs a háztetőn című musical különleges feldolgozása, ami a fesztivál előzeteseként augusztus 24-én lesz látható a Veszprémi Pannon Várszinház előadásában. A produkció két különlegességgel is szolgál: egyrészt rengeteg gyerekszereplő teszi élővé a darabbéli falu atmoszféráját, másrészt a Budapest Klezmer Band a színészgárda teljes értékű tagjaként működik közre az előadásban. Különlegességnek szántuk még a Robert Capa életéről szóló estet: az első részben bemutatunk egy dokumentumfilmet a világhírű fotós életéről, a második részben pedig egy olasz író, költő által Capa életéről írott történetet láthat a közönség Jávori Ferenc megzenésítésében, Maia Morgenstern és Nagypál Gábor közremüködésével.

- Szembetűnő a Zsidó Nyári Fesztivál programjában, hogy minden előadó egy speciális, erre az alkalomra készített produkcióval érkezik, nem pedig egy kész, már műsoron lévő számmal. Hogyan zajlik a program egyeztetése a művészekkel?

- Nagyon örülök, hogy észrevette ezt a célkitűzésünket. Mi nem vagyunk utánjátszó fesztivál és nem olyan programokat szeretnénk bemutatni, amiket egyébként is bárhol meg lehet tekinteni. A művészek nagyon jól fogadják ezt a kihívást, a fellépésüket különlegesnek tekintik, nem pedig egynek a sok közül. Nem érzik fáradtságnak a felkészülésre forditott időt. Én azt hiszem, hogy a fesztivál sikerének is ez az egyik záloga.

- A fesztiválon sok művészeti ág képviselője megjelenik, de mégis a zenei programok vannak túlsúlyban. Mennyire koncepció az, hogy a fesztivál minél nagyobb teret fedjen le a művészetek horizontján?

- Abszolút koncepció, hiszen ez egy összművészeti fesztivál. Arra azonban tekintettel kell lennünk, hogy ez nem egy vallási, hanem egy kulturális, turisztikai fesztivál, ahol a nemzetközi nyelv a zene és a tánc. Ezért ez a legfontosabb műfaj számunkra. Arról nem is beszélve, hogy a fesztiválnak fenn kell tartania magát, tehát szükségünk van a jegyekből származó bevételre. Sajnos főként a külföldiek azok, akik nagyobb számban meg tudják fizetni a jegyárakat. Természetesen nagyon fontos számunkra, hogy a belföldiek is el tudjanak ide látogatni, ezért próbáljuk differenciálni az árakat, többféle jegyárral jelentkezünk. Szeretnénk minél több emberrel megismertetni ezt a sokszínű kultúrát, ezért mindenkit várunk sok szeretettel!

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Jazz/World ajánló

Életöröm és vérpezsdítő muzsika – jön a 3. Nemzetközi Cigány Dal Napja

Idén augusztus 8-án –a legendás észak-macedón énekes, Esma Redžepova születésnapján – harmadik alkalommal rendezik meg a Nemzetközi Cigány Dal Napját. Az eseménysorozatban ezúttal már hat ország tizenöt helyszíne vesz részt.
Jazz/World interjú

„A zene lényege a töltekezés” – beszélgetés Weisz Gábor jazzszaxofonossal

A koronavírus idején asztalosnak állt, de az állandóan zsongó kereskedelmi rádió elkergette a műhelyből. Szerencsére Weisz Gábor ismét a szaxofonjával keresi a kenyerét. Számos formációban játszik, egyre sikeresebb, és már pontosan tudja, hogy a zene nem csak technikai tudásból áll.
Jazz/World hír

Harminc feltörekvő zenész léphet fel a Magyar Zene Háza külső és belső tereiben

Idén nyáron, a Fringe program keretében zeneiskolásoknak, hobbizenészeknek, feltörekvő zenekaroknak és utcazenészeknek adnak lehetőséget a fellépésre a Magyar Zene Ház különböző pontjain.
Jazz/World magazin

Szabadnak hittük és öröknek – emlékezés Fábián Julira

A tragikusan korán elhunyt énekesnő, Fábián Juli július 9-én lenne 44 éves. Hosszú betegség után, 37 éves korában hunyt el, 2017. december 16-án. Fáy Miklós megemlékezése 2018-ban jelent meg a Fidelio Kult50 kiadványában.
Jazz/World ajánló

Csibész francia jazztrió a BJC-ben

Immár tizenöt éve kezdte meg világhódító útját a Rémi Panossian Trio. A világ nagy jazzfesztiváljain rendszeresen koncertező formáció hamarosan a Budapest Jazz Clubba látogat.