Jazz/World

Zeneművet írt a „napalmos lánynak”, most végre élőben is előadhatta neki

2019.12.13. 14:20
Ajánlom
1972-ben járta be a világot a vietnámi háború legsokkolóbb fotója, amin gyerekek menekülnek a bombázás elől. Tiszteletükre Hannibal Lokumbe még 1973-ban szvitet komponált, amit most élőben is előadhatott a képen meztelenül szereplő lánynak, Kim Phuc Phan Thi-nek.

A fotón akkor kilenc éves volt Kim Phuc Phan Thi, aki családjával a napalm bombázás füstjéből menekült ki, miközben azt ordította: „túl forró, túl forró!”. Kim ruhája lángra kapott, és mire levetette, teste harminc százalékán harmadfokú égési sérülést szenvedett. Testvére, aki a képen nem látszik, nagymamája kezében belehalt égési sérüléseibe. Kim összeesett a fájdalomtól, a fotó készítője, az AP fotóriportere, Nick Ut mentette meg az életét azzal, hogy felkapta és kórházba vitte.

A lány tizenhárom hónapig volt kórházban, és nem is tudott róla, hogy időközben Pulitzer-díjas lett a róla és testvéreiről készült fotó, amely bejárta a világot, először irányítva a figyelmet a vietnámi háború civil áldozataira.

Ezt a képet látta az akkor 23 éves, New Yorkban élő jazztrombitás-zeneszerző, Hanniban Lokumbe a híradóban, aki saját bevallása szerint a kép láttán először azt hitte, egy filmjelenetet lát. „Annyira furcsa érzés volt, mert ez én voltam. Magamat láttam a képen. Medgar Everst láttam, Fannie Lou Hamert láttam” – idézte föl a fotó kapcsán felmerülő első gondolatait, utalva a fekete civil jogi aktivistákra, akik hasonló szörnyűségeket éltek át.

A fotó ábrázolta tragédiára zenében akart reflektálni, ezért 1973-ban zenekari szvitet írt Children of the Fire címmel a kilenc éves lány és családja tiszteletére.

Most, több mint 45 évvel később végre élőben is előadhatta négytételes művét a vietnámi „lánynak”, aki azóta pszichológus és békejogi aktivista lett Kanadában. Az eseményre és találkozásra december elején a philadelphiai püspöki katedrálisban került sor, ahol Hannibal Lokumbe nagyszabású koncertestet tartott.

A négytételes műben a zeneszerző megpróbálta elképzelni és elmesélni azt a júniusi napot a lány szemszögéből, amikor a napalmbombázás történt és a fotó készült.

A szövegben is ábrázolta a játékból tragédiába forduló eseményeket.

Részlet a Children of the Fire szövegéből:

“In life there is so much to do

The clouds floating freely

 The forest to explore

The high reaching mountains

The endless seashore”

– szól a játékos rész, majd jön a tragikus fordulat:

“What is this rain that falls from the sky

 This rain that burns me until I die”

A koncert után nyilvános beszélgetést is tartottak, ahol Dr. Kim Phuc elmesélte az emlékezetes nap eseményeit. Mint felidézte, akkor már három napja bujkáltak családjával a falu templomában, és éppen kint, a templom melletti kiserdőben játszottak, amikor ledobtak rájuk egy napalmot. „Meggyulladt a ruhám, és a volt az első gondolatom, milyen csúnya leszek, ha megégek. Hogy fognak rám nézni az emberek?” – emlékezett.  

Hannibal Lokumbe pedig azóta több olyan művet is írt, amiben hasonló emberi tragédiákkal foglalkozik. 2017-ben fejezte be a Crucifixion Resurrection: Nine Souls a Traveling című művét, amelyben a dél-karolinai Emanuel AME templomban, 2015-ben történt lövöldözés kilenc halálos áldozatának állít emléket. A decemberi koncerten pedig legutóbbi zenekari művét (First Breath, Last Sigh: A Journey Called Life) is előadták, amiben a baltimori fegyveres támadásban idén meggyilkolt Kevon Dix egyetemistára emlékezik.

A találkozás mind a zeneszerzőre, mind pedig a fotón szereplő hölgyre nagy hatást gyakorolt. Dr. Kim Phuc úgy fogalmazott:

„Ma is sokkoló hallani, mit indított el az emberekben a fotó szerte a világon. De ma már csak a szeretete és együttérzést tapasztalom, amivel az emberek felém fordulnak. Ez gyönyörű”.

(forrás: whyy.org)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Jazz/World ajánló

Életöröm és vérpezsdítő muzsika – jön a 3. Nemzetközi Cigány Dal Napja

Idén augusztus 8-án –a legendás észak-macedón énekes, Esma Redžepova születésnapján – harmadik alkalommal rendezik meg a Nemzetközi Cigány Dal Napját. Az eseménysorozatban ezúttal már hat ország tizenöt helyszíne vesz részt.
Jazz/World interjú

„A zene lényege a töltekezés” – beszélgetés Weisz Gábor jazzszaxofonossal

A koronavírus idején asztalosnak állt, de az állandóan zsongó kereskedelmi rádió elkergette a műhelyből. Szerencsére Weisz Gábor ismét a szaxofonjával keresi a kenyerét. Számos formációban játszik, egyre sikeresebb, és már pontosan tudja, hogy a zene nem csak technikai tudásból áll.
Jazz/World hír

Harminc feltörekvő zenész léphet fel a Magyar Zene Háza külső és belső tereiben

Idén nyáron, a Fringe program keretében zeneiskolásoknak, hobbizenészeknek, feltörekvő zenekaroknak és utcazenészeknek adnak lehetőséget a fellépésre a Magyar Zene Ház különböző pontjain.
Jazz/World magazin

Szabadnak hittük és öröknek – emlékezés Fábián Julira

A tragikusan korán elhunyt énekesnő, Fábián Juli július 9-én lenne 44 éves. Hosszú betegség után, 37 éves korában hunyt el, 2017. december 16-án. Fáy Miklós megemlékezése 2018-ban jelent meg a Fidelio Kult50 kiadványában.
Jazz/World ajánló

Csibész francia jazztrió a BJC-ben

Immár tizenöt éve kezdte meg világhódító útját a Rémi Panossian Trio. A világ nagy jazzfesztiváljain rendszeresen koncertező formáció hamarosan a Budapest Jazz Clubba látogat.