A Classicus Ensemble Tornyai Péter – hegedű, Zétényi Tamás – cselló és Fejérvéri Zoltán – zongora által vezetett kamarazenei együttes. Első közös hangversenyükre 2009 végén került sor a Zeneakadémián. Azóta számos koncertet adtak itthon és külföldön egyaránt: Magyar Rádió-beli élő koncerttől New York-i hangversenysorozatig. 2015 elején alakult a Classicus Quartet jelenlegi felállása. Április 29-én a Zeneakadémia online koncertjén a különleges hangú, a kísérletezésre mindig nyitott Harcsa Veronikával lépnek fel.
Dalciklus, melodráma, monodráma, színház, a szélsőséges önkifejezés számára végtelen lehetőségeket biztosító mélylélektani utazás. Schönberg korszakos és elavulásra képtelen remekműve, a Pierrot lunaire huszonegy dalával egyre gyakrabban találkozhatunk.
A műfaji korlátokat és saját határait is szívesen átlépő Harcsa Veronika új fejezetet nyit a mű hazai előadástörténetében: jazzénekesnő eddig még nem vállalkozott a hallatlanul összetett darab előadására.
A koncert napjáig titok, hogy miként értelmezi majd a Sprechgesang fogalmát, ugyanakkor a szellemes átiratokat is jegyző Tornyai Péter 2015-ben írt művéről tudhatjuk, hogy a szerző hogyan viszonyul benne a Schönberghez köthető előadásmódhoz. A hangszeres szólamok dallamvonalai, a hangok egymáshoz való körülbelüli viszonyai meghatározottak, a pontos hangmagasságok viszont nem.
Classicus Ensemble Harcsa Veronikával
- 2021. április 29. 19:30.
Debussy: Kis szvit (Tornyai Péter átirata)
Tornyai Péter: Sprechgesang
Ravel: Lúdanyó meséi (Tornyai Péter átirata)
SZÜNET
Schönberg: Pierrot lunaire, op. 21
Harcsa Veronika (ének)
Classicus Ensemble: Bán Máté (fuvola), Szűcs Péter (klarinét), Osztrosits Éva (hegedű), Tornyai Péter (hegedű, brácsa), Zétényi Tamás (cselló), Fejérvári Zoltán (zongora), Nevelő János (ütőhangszerek)
Vezényel: Tornyai Péter
Az élő közvetítés megtekinthető a Zeneakadémia Facebook-oldalán és a Youtube-csatornáján.
További információk a Zeneakadémia oldalán.
Fejléckép: Classicus Ensemble és Harcsa Veronika (forrás: Zeneakadémia)