Az előadóművészi jutalom célja a kortárs magyar zeneművek bel‑ és külföldi terjesztéséhez, megismertetéséhez való előadói hozzájárulás elismerése és ösztönzése. Jutalomban részesíthetők hazai és külföldi hivatásos előadóművészek valamint belföldi zeneművészeti egyetemi hallgatók.
Az Artisjus Zenei Alapítványa által adott jutalmak anyagi fedezetét a nyilvános előadási és sugárzási jogdíjakból - a nemzetközi szabályok értelmében - szociális és kulturális célra történő 10%-os levonás teremti meg. Tekintve, hogy a szerzői jogi törvény tavaly decemberi módosítása 2012. januárjától e 10% 70%-át - a többi közös jogkezelő társasághoz hasonlóan - a Nemzeti Kulturális Alap speciális kollégiuma alá rendeli, egyelőre ez az utolsó alkalom efféle díjazásra, hiszen az NKA-hoz csak pályázni lehet. Ennek figyelembevételével a komolyzenei bizottság úgy határozott, idén nem az elmúlt évre visszatekintve ad át pénzdíjat, hanem azon hazai előadó-művészeknek, akik a legtöbbször kapták meg e jutalmat, sokéves - esetenként több évtizedes - érdemeik elismerésére plakettet adományoz. (A könnyűzenei bizottság a hagyományoknak megfelelően éves jutalmat ad át.)
A jutalmakat Lakatos György fagottművész, az Artisjus Zenei Alapítvány Kuratóriumának elnöke, Madarász Iván zeneszerző, az Artisjus Zenei Alapítvány Egyedi Támogatásokat Véleményező Komolyzenei Bizottságának elnöke és Malek Miklós zeneszerző, az Artisjus Zenei Alapítvány Egyedi Támogatásokat Véleményező Könnyűzenei Bizottságának elnöke adja át. Az ünnepélyes ceremóniára 2012. december 14-én délután öttől kerül sor az Artisjus Teremben. (Budapest, I., Mészáros u. 15/17.)
A kortárs magyar zene terjesztésével a magyar zenekultúra ügyét eredményesen szolgálók névsora a következő:
Berényi Bea-Dratsay Ákos, fuvolaművészek
Csetényi Gyula, fuvolaművész
Déri György, gordonkaművész
Eckhardt Gábor, zongoraművész
Fábián Márta, cimbalomművész
Farkas Rózsa, cimbalomművész
Fejér András, harsonaművész
Geiger György, trombitaművész
Gémesi Géza, karmester
Ittzés Gergely, fuvolaművész
Klenyán Csaba, klarinétművész
Körmendi Klára, zongoraművész
Maros Éva, hárfaművész
Matuz Gergely, fuvolaművész
Matuz István, fuvolaművész
Meláth Andrea, énekművész
Mindszenty Zsuzsánna, karvezető
Perényi Eszter, hegedűművész
Rozmán Lajos, klarinétművész
Serei Zsolt, karmester
Skoff Zsuzsannna, énekművész
Sugár Miklós, karmester
Szabó Dénes, karvezető
Szakály Ágnes, cimbalomművész
Szecsődi Ferenc, hegedűművész
Szeverényi Ilona, cimbalomművész
Sziklay Erika, énekművész
Tihanyi László, karmester
Varga Zoltán, kürtművész
Virág Emese, zongoraművész
A kortárs művek előadásáért Pro Artibus Artisjus emlékéremben Tamás Sándor a nagyszentmiklósi Pro Bartók Társaság alapítója és elnöke és Dirk Hegemann brácsaművész részesül, a kortárs zeneművek terjesztése érdekében kifejtett tevékenységéért Pro Artibus Artisjus emlékérmet kap a Bocskai István Református Oktatási Központ Egressy Béni Alap és Középfokú Zeneművészeti és Színművészeti Szakközépiskola, Ének - Zene Gimnázium.
A kortárs zeneművek bemutatásáért az alábbi könnyűzenei előadóművészeket díjazták:
Balogh László, dobművész
Doór Róbert, bőgőművész
Éliás Gyula Jr., előadóművész
Fenyvesi Márton, gitárművész
Gombai Tamás, hegedűművész
Kardos Norbert, zongoraművész
Nagy László, gitárművész
Róbert Balázs, hangmérnök
Rúzsa Magdi, előadóművész
Temesi Bertalan, basszusgitár művész
Életműdíjas Bródy János előadóművész lett.