Klasszikus

„Davosi magaslatokba emelkedünk”

Thomas Mann Varázshegye áll a november 16–19. közt zajló kamara.hu középpontjában. A fesztivált vezető zongoristaházaspár, Simon Izabella és Várjon Dénes idén is sztárfellépőkkel várja az kamarazene és irodalom rajongóit.

- A kamara.hu fesztivál esszenciális része az irodalom, amelyre idén talán még nagyobb hangsúlyt fektettek, mint az eddigi években: beharangozó irodalmi esteket rendeztek Budapest különböző pontjain.

Simon Izabella: Mindig egy irodalmi téma köré építjük fel a fesztivált és minden évben meghívunk egy kortárs írót vagy költőt. Az októberi beharangozó programokon az elmúlt három év irodalmárai vesznek majd részt: Spiró György, Dragomán György, Szabó T. Anna és Boldizsár Ildikó.

Simon Izabella és Várjon Dénes

Simon Izabella és Várjon Dénes (Fotó/Forrás: Zeneakadémia / Kondella Misi)

Mona Dániel moderátor fogja irányítani a zenés beszélgetést – annyiban különböznek ezek az estek a fesztivál hagyományos Hatszemközt irodalmi délutánjától, hogy ezúttal mi is a kérdezettek közt leszünk. Három helyszínen rendezzük meg a programokat: október 18-án az Írók boltjába, október 28-án a Dévény Anna Alapítványba, november 3-án pedig a Magvető Caféba várjuk a közönséget. Ezeknek az előesteknek kimondott célja, hogy azok, akik érdeklődnek a kamarazene és irodalom iránt, többet tudjanak meg magáról a fesztiválról is.

Várjon Dénes: A beszélgetéseken mi is zongorázunk majd, illetve néhány művészt felkértünk a mostani fesztivál fellépői közül is, de nagyrészt zeneakadémista vagy frissen végzett fiatalok fognak zenélni: meghívtuk Szalai Lottit, Szabó Marcellt, Kruppa Bálintot, Karasszon Esztert és Farkas Mirát. Ezeknek az irodalmi koncerteknek nincs konkrét tematikája,

a hangsúly az írók személyiségén lesz, illetve az irodalom és zene kapcsolatán. 

Ezért is mondhatjuk, hogy a maga nemében egyedülálló a kamara.hu, hiszen ez egy tematikus, minden évben egy kifejezetten irodalmi téma köré rendezett fesztivál.

- Idén Thoman Mann  című regényéből indultatok ki. Hogyan jelenik meg ez a mű, illetve maga a szó a fesztivál programjában?

VD.:  A  Varázshegy  egyrészt szimbolizálja azt, hogy a fesztiválon szereplő mindegyik műhöz köthető egy történet, mese, fantázia, vagyis valami varázslatos. Felmerülhet például a kérdés, hogy Brahms op. 23  Schumann-variációi  hogyan kapcsolódnak a témához.  A darab mögött egy kísérteties történet húzódik: 

Schumann közvetlenül az előtt írt leveleiből, hogy elszállították az endenich-i szanatóriumba,

kiderül, hogy álmában egy csodálatos messzi koráltémát hall, amelyet meggyőződése szerint Schubert és Mendelssohn szelleme diktálnak neki.

Simon Izabella és Várjon Dénes

Simon Izabella és Várjon Dénes (Fotó/Forrás: Zeneakadémia / Kondella Misi)

Lehet tudni, hogy Schumann az erre írt zongoravariációsorozat komponálása közben, az utolsó variáció megírása előtt követett el öngyilkossági kísérletet. Ezt a témát használta fel Brahms saját négykezes variációsorozatához, amelyhez a kamara.hu záróestjén Schumann A költő szerelme dalciklusát kapcsoltuk.

SI.: Maga a hegy is fontos, hiszen szimbolikusan magunk is davosi magaslatokba emelkedünk ebben a négy napban. A hegy önmagában egy felemelkedést jelent lelki értelemben is. Davos, ahol a Varázshegy játszódik, 1560 méter magasan fekszik – fizikailag is teljesen máshogy érzi magát ott az ember. Húszas éveinkben többször részt vettünk ott egy fiataloknak szóló kamarazenei fesztiválon, így magunk is tapasztaltuk ezt a különleges állapotot. Maga a regény is egy teljesen más szférában jeleníti meg a valóságot, tehát ilyen értelemben is kapcsolódik a darabokhoz.

VD.: Thomas Mann egyébként többször is megfogalmazta, hogy ő tulajdonképpen egy íróvá transzformált zenész, így rengeteget ír zenéről, ami nagyon szorosan kapcsolódik kamarazenei fesztiválunk lényegéhez.

kamara.hu – Varázshegy

kamara.hu – Varázshegy (Fotó/Forrás: Zeneakadémia)

- A hegy a fesztivált beharangozó plakáton is megjelenik mintegy kettőtöket összekötő ötvonalas hanghullámként.

VD.: Ha az egyes koncertek nagy formáját nézzük,

a hegy szimbolikája valóban többször felbukkan.

A második koncert első felében például J. S. Bach A fúga művészetének vonósnégyes verziójából hangzanak majd el részletek, amelyre gyakran hivatkoznak a zeneirodalom csúcsaként.

Ezt követi Busoni 2. (e-moll) hegedű-zongora szonátája, ami olyan, mint egy nagy regény zenében elmondva, utolsó tétele pedig egy Bach-korál témára írt variációsorozat, amely reflektál a koncert első darabjára.

Simon Izabella és Várjon Dénes

Simon Izabella és Várjon Dénes (Fotó/Forrás: Zeneakadémia / Kondella Misi)

- A mese idén nem csak a gyerekprogramon, hanem az irodalmi esten is főszerephez jut, hiszen idei vendégetek Boldizsár Ildikó.

SI.: Ildikó nem csak gyerekkönyveiről híres, hiszen mesegyűjtő is egyben, nagyon sok olyan könyve jelent meg, ami kifejezetten a felnőtteket célozza meg.

A közönség bepillantást nyerhet abba, hogyan látja egy meseterapeuta a gyerekek és felnőttek világát különböző történeteken keresztül.

- Több visszajáró művész mellett újak is feltűnnek a fesztivál fellépői gárdájában, az Escher Vonósnégyes például majdnem mindegyik koncerten színpadra áll. Hogyan kerültetek velük kapcsolatba?

SI.: Közeli barátunk a kvartett csellistája, Brook Speltz, akivel a Marlboro Fesztiválon ismerkedtünk meg. Az Escher Vonósnégyes tagjai mind nagyon fiatalok, de már most óriási hírnévre tettek szert Amerikában. Új vendégeink közt üdvözölhetjük Kim Kashkashiant, aki a világ egyik legnagyobb brácsaművésze és Marie-Claude Chappuis-t, akit egy svájci fesztiválon ismertünk meg.

VD.: Radovan Vlatković és Veronika Eberle már visszajáró vendégeink. A magyar művészek közül nagy örömünkre együtt muzsikálunk Perényi Mikóssal, Megyesi Zoltánnal, Keller Andrással, Klenyán Csabával, Lakatos Györggyel, Fejérvári Zsolttal, Devich Gergellyel és Érdi Tamással.

SI.: Ezek a művészek mind velünk egy nyelvet beszélő nagyszerű muzsikusok, barátok –

gyakorlatilag egy nagy család vagyunk.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Európai és argentin tánczenék találkozása – Pápán lép fel a Pannon Ifjúsági Zenekar

Július utolsó előtti vasárnapján különleges zenei programra várja a hallgatóságot a Pannon Ifjúsági Zenekar Pápán, a lenyűgöző Esterházy-kastély udvarán: az elmúlt évszázadok dél-amerikai és európai zenéje ad egymásnak randevút az együttes tolmácsolásában.
Klasszikus kritika

Világrengető dallamok – az elmúlt száz évből származó zenéket játszottak a Berlini Konzerthausban

A modern kor mesterművei – ezzel a címmel hirdette évadzáró koncertjét a Berlini Konzerthaus Zenekara. Az együttes idén nagy hangsúlyt fektetett a 20-21. századi alkotásokra, már a szezon elején is hangversenyt szenteltek a témának.
Klasszikus hír

Osztrák és román versenyzők nyertek az 5. Fehér Ilona Nemzetközi Hegedűversenyen

A Kokas Katalin és Kelemen Barnabás által kilenc éve életre hívott Fesztivál Akadémia Budapest keretében rendezték meg július 4. és 14. között Budapesten a 22 év alattiaknak szóló 5. Fehér Ilona Nemzetközi Hegedűversenyt.
Klasszikus ajánló

Idén is régizenei hétvégék várják a közönséget Eszterházán

Idén nyáron is Eszterházára invitálja a közönséget a Haydneum – Magyar Régizenei Központ, ahol július 19. és augusztus 25. között hat hétvégén keresztül magas színvonalú, korhű hangszeres régizenei hangversenyeket rendeznek.
Klasszikus beszámoló

Kobayashi Ken-Ichiróval turnézott Japánban a MÁV Szimfonikus Zenekar

A MÁV Szimfonikus Zenekar a legutóbbi, 2019-es nagy sikerű japán turné után idén június 17-től július 7-ig újra a „felkelő nap országának” nagyvárosaiban vendégszerepelt, Kobayashi Ken-Ichiro vezényletével.