Az 1996-ban alakult Ewald Rézfúvós Együttes fennállásának másfél évtizede alatt megnyerte az összes rangos nemzetközi versenyt, négy Artisjus Díj mellett Liszt-díjat és Junior Prima Díjat kapott, több mint 500 koncertet adott itthon és külföldön és megjelentetett tíz lemezt. A kvintett elsőtrombitását, Bakó Leventét arrról kérdeztük, hogyan alakult ki csaknem 200 művet felölelő, átiratokból és eredetileg is rézfúvós kvintettre írt darabokból álló repertoárjuk. A muzsikus a kortárs magyar zeneszerzők számukra komponált műveiről mesélt. Az Ewald Rézfúvós Együttes elsőtrombitását 2011-ben megjelent 10. lemezükről is kérdeztük, amelynek érdekessége, hogy kizárólag Hidas Frigyes műveit tartalmazza, köztük az Edzésminták című kamaraetűd-sorozatot.
Kovalik Balázs Münchenben lesz tanszékvezető. A Németországban aktív rendező Alma Matere, az August Everding alapította Theaterakademie zenés színházi képzését vezeti 2012 őszétől. Munkásságát mindazonáltal itthon sem kell nélkülöznünk: a Magyar Állami Operaházban 2012. január 21. és február 14. között nyolc alkalommal ismét műsorra kerül a Mefistofele, mely egyik utolsó munkája volt a rendezőnek, mielőtt lejárt volna budapesti szerződése.
Születtem Magyarországon 2 címmel, a Magyar Kultúra napján, ami egyben Cseh Tamás születésnapja is, a Thália Színházban dalokkal emlékeznek a több mint két éve eltávozott zeneszerzőre, előadóművészre. A zenés színházi esten nyolc kiváló színész, Básti Juli, Cserhalmi György, Für Anikó, Holecskó Orsolya, Nagy Péter, Szegezdi Róbert, Tompos Kátya és Udvaros Dorottya tolmácsolásában hallgathat meg vasárnap este a közönség egy válogatást a legendás szerzőpáros, Cseh Tamás és Bereményi Géza dalaiból. Az emlékest zenei rendezője Hrutka Róbert. A színházi koncertet a dalok szövegírója, Bereményi Géza rendezte.
Szuperprodukcióra készül a Klasszikon együttes. Az immár öt éve koncertező, komoly- és jazz-zenészekből álló formáció február 22-én egy másfél órásra tervezett, 3D show-elemeket is felvonultató operaestet ad az Uránia Nemzeti Filmszínházban. A Crossover dimenziók című műsorban a korábbi koncertekhez hasonlóan a muzsikusok a klasszikus és közkedvelt operai dallamokat ötvözik a legkülönfélébb könnyűzenei műfajokkal. A produkcióról a Klasszikon énekesnőjét és művészeti vezetőjét, Sebők Monikát kérdeztük.
A Magyar Kultúra Napjához kapcsolódóan a Kispesti Munkásotthon Művelődési Ház munkatársai pénteken este megnyitották a KÖKI Terminál 2. emeletén a KMO Nyitott Könyvespontot. Ez a külföldi minta alapján megvalósuló kezdeményezés nem más, mint egy ingyenes és mindenki számára könnyen elérhető közkönyvtár. A nyitott könyvszekrény ötletéről, a megvalósulásról és nem mellékesen az olvasás mai szerepéről Réz Andrást kérdeztük, aki írói és olvasói minőségében adta át az érdeklődőknek a Nyitott Könyvespontot.
A Pécsi Nemzeti Színház legújabb premierje A dzsungel könyve című musicalje, amelynek nyilvános főpróbáján jelnyelvi tolmács is közreműködött. Az önkormányzat rámutatott: a Pécsi Nemzeti Színház is csatlakozott a 90 decibel projekthez, amelynek célja, hogy a siket és hallássérült nézők akadálymentesen élvezhessék a különböző kulturális programokat. A Rudyard Kipling könyvén alapuló, Dés László, Geszti Péter és Békés Pál írta zenés darabot mintegy hetven hallássérült nézhette meg, akiknek a zene és a ritmus rezgéseit a kezükben tartott lufik közvetítették. Az előadás rendezője Böhm György, Maugli szerepében Mikola Gergő, a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatója volt látható.
A sok zenei csemegével szolgáló műsor szombat reggel 9-től 12-ig hallható a Klasszik Rádió 92.1-en, ismétlésére január 22-én, vasárnap este hét órától kerül sor, a következő héttől pedig a Fidelio Klasszik archívumában is meghallgathatók az interjúk.
A rádió a műsorváltoztatás jogát fenntartja.