Klasszikus

Kossuth-díjas művészek tisztelegnek a Zeneakadémián Cziffra György emléke előtt

2022.09.30. 12:30
Ajánlom
A jazz, a népzene, a cigányzene és a klasszikus zene fúzióját teremti meg négy Kossuth-díjas művészünk Cziffra Györgyre emlékezve, a világhírű zongoraművész születésének 101. évfordulóján. Lakatos Mónika, Dresch Mihály, Szakcsi Lakatos Béla és Balázs János improvizációs estje november 5-én, 19.30-tól várja az érdeklődőket a Zeneakadémián.

A szervezők és a fellépők közös célja, hogy Cziffra György születésnapja a zene szabadságának és nyitottságának ünnepe legyen, amely betekintést ad a közönségnek a művészek aktuális lelkivilágába. Ezt a Liszt Ferenctől eredeztethető romantikus és szuverén művészi hitvallást fogják hangokba önteni az est fellépői, akik

először adnak közös koncertet.

A nemzetközi Womex Artist díjas Lakatos Mónika roma őserővel átitatott énekhangján kelti életre a cigány népdalokat, azok minden bánatát és örömét; Dresch Mihály életművével újraértelmezi a jazz és a népzene kapcsolatát, új zenei világot teremtve; Szakcsi Lakatos Béla, a Nemzet Művésze címmel kitüntetett zongoraművész a jazz-zongorázás és a klasszikus improvizációk magasiskolájába vezeti be a hallgatóságot; Balázs János Steinway Artist, a Cziffra György-emlékév művészeti vezetője pedig megteremti a klasszikus zongorajáték szabadságát, visszahozva a koncerttermekbe azt a hagyományt, amikor az előadó a szerző társául szegődött.

Ezen az estén a négy fellépő művész egymás stílusában, a műfajok sokszínű lehetőségeit előtérbe helyezve, új zenei világot teremt a színpadon.

Cziffra György születésnapjára évek óta hagyományosan koncerttel emlékeznek, november 5-én. Tavaly ezen a napon, a centenáriumi megemlékezés keretében a Francia Rádió Zenekarának hangversenyén hallhatta először a közönség a Müpában Eötvös Péter külön erre az alkalomra komponált, CziffaPsodia című művét Balázs János és Lukács Miklós szólójával. 2022. november 5-én szintén kiemelt programmal emlékeznek meg a jeles évfordulóról: a Zeneakadémia Nagytermében külön-külön is bemutatkozik a négy zenei világ, majd a műfajok fúziójával egyszeri és megismételhetetlen produkció jön létre az egyenként is a zene szabadságát képviselő Kossuth-díjas művészek tolmácsolásában.

Szakcsi-095842.jpeg

Szakcsi Lakatos Béla zongoraművész és zeneszerző (Fotó/Forrás: Cziffra Fesztivál)

Lakatos Mónikát varázslatos énekhangja és lenyűgöző jelenléte, a zene és a roma hagyományok iránti végtelen alázata emeli ki a cigány zenei hagyományok képviselői közül. A művésznő több formációval is bejárta a világ legnagyobb színpadait és fesztiváljait, 2020-ban elnyerte a világ legjelentősebb, művészeknek adható világzenei elismerését, a WOMEX Artist Awardot, amelyet évente csak egy művész kaphat meg. Ő volt az első – és ez idáig egyetlen – cigány származású énekes, aki átvehette a díjat, a Muzsikás (2008) után a második magyar díjazott és az első magyar női előadó, aki elnyerte az elismerést.

Dresch Mihály Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas előadóművész, Kiváló és Érdemes Művész a mai magyar jazz kimagasló egyénisége, aki saját zenei világában ötvözi a nemzetközi jazz és a magyar népzene hagyományait, új művészi univerzumot teremtve meg. Koncertjei végtelen utazások mélységekben és magasságokban, személyisége, jelenléte pedig maga a tiszta forrás: „Nehéz szavakat találni, ha az ember Dresch Mihály zenéjét hallgatja. Talán nem véletlen, hogy ő maga sem a szavak embere. Dresch Mihályt „különutas” muzsikusnak is mondják, ami nem csoda; ilyesfajta „ösztönneszezéssel” eddig kevesen fogtak neki a hazai népi kultúra mélyáramának, valamint a jazz világfolyamatainak egybetereléséhez” – írja róla Papp Máté (Kultúrpart, Világzenede, 2021.10.16.).

A Nemzet Művésze, Szakcsi Lakatos Béla Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas előadó, Magyarország Érdemes Művésze zongoraművészként és zeneszerzőként a magyar jazz egyik megteremtője. A legnagyobbakkal játszott együtt világszerte, többek között az Egyesült Államokban készített lemezeket. Elévülhetetlen érdemei vannak a műfaj hazai népszerűsítésében, hiszen rendkívüli sokoldalúságával és nyitottságával, végtelen zenei kreativitásával tömegeket tudott megszólítani. Bárhol is lép fel, klasszikus műsorral vagy jazzimprovizációkkal, nevére megtelik a koncertterem.

Balazs_Janos_R2226222_CEmmer_Laszlo_col-095459.jpeg

Balázs János zongoraművész (Fotó/Forrás: Emmer László / Cziffra Fesztivál)

Balázs János Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas zongoraművész, Magyarország Érdemes Művésze egyedülálló zeneiségével, egyéni látásmódjával, nagy technikai tudásával a klasszikus műfaj határait tágítja, újra megteremtve egy olyan alkotó előadó-művészetet Liszt Ferenc és Cziffra György életművének nyomán, amely egykor otthon volt a koncerttermekben. A művész gyerekkora óta ápolja Cziffra György művészi örökségét, 2022 májusában ImprovisArt című lemezének anyagával New Yorkban elnyerte a Music Internatinal Grand Prix első, valamint közönségdíját is.

A zene szabadsága – Cziffra György-emlékkoncert

 

Időpont: 2022. 11. 05., 19:30

Helyszín: Zeneakadémia, Nagyterem

Közreműködik: Lakatos Mónika, Dresch Mihály, Szakcsi-Lakatos Béla, Balázs János

 

Cziffra György világhírű zongoraművész születésének 100. évfordulóját Magyarország Kormánya hivatalos emlékévvé nyilvánította, 2021-ben pedig az UNESCO felvette a közösen ünnepelt évfordulók sorába. A Cziffra György-emlékév a Miniszterelnökség, a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt., valamint a Külgazdasági és Külügyminisztérium támogatásának köszönhetően valósult meg, Balázs János Kossuth-díjas zongoraművész művészeti vezetésével.

 

Bővebb információ a Cziffra Fesztivál eseményeiről és jegyvásárlás ide kattintva.

Támogatott tartalom.

Fejléckép: Lakatos Mónika és Dresch Mihály (Fotó: Kleb Attila és Cziffra Fesztivál)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Európai és argentin tánczenék találkozása – Pápán lép fel a Pannon Ifjúsági Zenekar

Július utolsó előtti vasárnapján különleges zenei programra várja a hallgatóságot a Pannon Ifjúsági Zenekar Pápán, a lenyűgöző Esterházy-kastély udvarán: az elmúlt évszázadok dél-amerikai és európai zenéje ad egymásnak randevút az együttes tolmácsolásában.
Klasszikus kritika

Világrengető dallamok – az elmúlt száz évből származó zenéket játszottak a Berlini Konzerthausban

A modern kor mesterművei – ezzel a címmel hirdette évadzáró koncertjét a Berlini Konzerthaus Zenekara. Az együttes idén nagy hangsúlyt fektetett a 20-21. századi alkotásokra, már a szezon elején is hangversenyt szenteltek a témának.
Klasszikus hír

Osztrák és román versenyzők nyertek az 5. Fehér Ilona Nemzetközi Hegedűversenyen

A Kokas Katalin és Kelemen Barnabás által kilenc éve életre hívott Fesztivál Akadémia Budapest keretében rendezték meg július 4. és 14. között Budapesten a 22 év alattiaknak szóló 5. Fehér Ilona Nemzetközi Hegedűversenyt.
Klasszikus ajánló

Idén is régizenei hétvégék várják a közönséget Eszterházán

Idén nyáron is Eszterházára invitálja a közönséget a Haydneum – Magyar Régizenei Központ, ahol július 19. és augusztus 25. között hat hétvégén keresztül magas színvonalú, korhű hangszeres régizenei hangversenyeket rendeznek.
Klasszikus beszámoló

Kobayashi Ken-Ichiróval turnézott Japánban a MÁV Szimfonikus Zenekar

A MÁV Szimfonikus Zenekar a legutóbbi, 2019-es nagy sikerű japán turné után idén június 17-től július 7-ig újra a „felkelő nap országának” nagyvárosaiban vendégszerepelt, Kobayashi Ken-Ichiro vezényletével.