Klasszikus

Magyar zeneszerzők harsonára írt darabjait hallhatja a közönség a Pesti Vigadóban

2024.05.28. 11:20
Ajánlom
Június 2-án Harsona estet rendeznek a Pesti Vigadóban, a koncert műsorát Hőna Gusztáv állította össze az elmúlt évtizedekben született harsonadarabokból.

Az alábbi cikk szponzorált tartalom, nem a Fidelio szerkesztőségének tagjai írták.

A magyar rézfúvósok színvonala óriási fejlődésen ment át az 1970-es és 1980-as években, amikor karizmatikus pedagógusok áldozatos munkája nyomán megújult ezen a területen a közép- és felsőfokú oktatás, egymás után alakultak világszínvonalú rézfúvós kamaraegyüttesek, és minden hangszernek megjelentek az első nemzetközi szinten is kiemelkedő szólistái. Ennek is köszönhető, hogy ebben az időszakban számos neves magyar zeneszerző fordult a rézfúvós hangszerek felé.

Az érdeklődés intenzitását jól szemlélteti, hogy

a mintegy száz magyar alkotó tollából származó, nagyságrendileg összesen háromszáz rézfúvós kamarazenei alkotás közül több mint százhúsz készült ebben a két évtizedben,

ezen kívül pedig rengeteg szólódarab is ehhez az időszakhoz köthető. A magyar rézfúvósok és zeneszerzők között azóta is újabb és újabb művészi együttműködések születnek, amelyek új alkotásokat eredményeznek.

A Pesti Vigadó Harsona estjének műsorához a régi, robbanásszerű fejlődés időszakából származó és az azóta, később született művekből állított össze izgalmas és rendkívül élvezetes válogatást az est megálmodója és szerkesztője, Hőna Gusztáv Liszt Ferenc díjas harsonaművész, a Zeneakadémia professor emeritusa és a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagja, aki

szólistaként, kamaraművészként, zenekari harsonásként és tanárként is kivette a részét a harsonázás magyarországi fejlődésének előmozdításából.

A magyar harsonások között ma többen is vannak, akik világszerte elismertek: Észak- és Dél-Amerikától kezdve Németországon át a távol keletig keresett szólisták, zenekari vagy éppen kamaraművészek, mesterkurzusok professzorai. A Harsona esten őket hallhatja a közönség.

További információk és részletes műsor a Pesti Vigadó oldalán.

Támogatott tartalom

Fejléckép: Malek Miklós (Fotó/Forrás: Malek Miklós)

Pesti Vigadó

A Pesti Vigadó minden korban a társasági élet központi helyszíneként működött.

Otthonául szolgált Strauss, Liszt, Erkel, Wagner, Bartók, Dohnányi koncertjeinek, a Pesti Műegylet által szervezett első hazai kiállításnak, az első népképviseleti országgyűlésnek ugyanúgy, mint Bleriot XI-es repülőgépe bemutatásának vagy az aktuális korszak legnépszerűbb báljainak.

2014 óta az épület fenntartását és üzemeltetését a Magyar Művészeti Akadémia, mint tulajdonos megbízásából a Pesti Vigadó Nonprofit Kft. biztosítja, amelynek célja továbbra is fenntartani, és megőrizni a közönség számára e kulturális sokféleséget és a magas művészeti színvonalat.

Az elmúlt években megvalósult rendezvények minősége és a látogatottsági adatok azt bizonyítják, hogy sikerült ismét a magyarországi kulturális és turisztikai életben korábban méltán elfoglalt pozíciójába visszahelyezni a Főváros szívében található Pesti Vigadót!

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Európai és argentin tánczenék találkozása – Pápán lép fel a Pannon Ifjúsági Zenekar

Július utolsó előtti vasárnapján különleges zenei programra várja a hallgatóságot a Pannon Ifjúsági Zenekar Pápán, a lenyűgöző Esterházy-kastély udvarán: az elmúlt évszázadok dél-amerikai és európai zenéje ad egymásnak randevút az együttes tolmácsolásában.
Klasszikus kritika

Világrengető dallamok – az elmúlt száz évből származó zenéket játszottak a Berlini Konzerthausban

A modern kor mesterművei – ezzel a címmel hirdette évadzáró koncertjét a Berlini Konzerthaus Zenekara. Az együttes idén nagy hangsúlyt fektetett a 20-21. századi alkotásokra, már a szezon elején is hangversenyt szenteltek a témának.
Klasszikus hír

Osztrák és román versenyzők nyertek az 5. Fehér Ilona Nemzetközi Hegedűversenyen

A Kokas Katalin és Kelemen Barnabás által kilenc éve életre hívott Fesztivál Akadémia Budapest keretében rendezték meg július 4. és 14. között Budapesten a 22 év alattiaknak szóló 5. Fehér Ilona Nemzetközi Hegedűversenyt.
Klasszikus ajánló

Idén is régizenei hétvégék várják a közönséget Eszterházán

Idén nyáron is Eszterházára invitálja a közönséget a Haydneum – Magyar Régizenei Központ, ahol július 19. és augusztus 25. között hat hétvégén keresztül magas színvonalú, korhű hangszeres régizenei hangversenyeket rendeznek.
Klasszikus beszámoló

Kobayashi Ken-Ichiróval turnézott Japánban a MÁV Szimfonikus Zenekar

A MÁV Szimfonikus Zenekar a legutóbbi, 2019-es nagy sikerű japán turné után idén június 17-től július 7-ig újra a „felkelő nap országának” nagyvárosaiban vendégszerepelt, Kobayashi Ken-Ichiro vezényletével.