„Bár fizikailag is rendkívül megterhelő eljátszani mind az öt versenyművet, természetesen nem a sportértéke miatt vállaltam.
Nagyon közel áll hozzám Rahmanyinov, mindegyik zongoraversenyhez sok emlék és érzelem köt,
és mindig azt tartottam a legjobbnak, amelyiket éppen játszottam. Ezek olyan művek, amik alkalmasak arra, hogy a közönség és az előadó egyfajta flow-élményben részesüljön” – mondta el a zongoraművész.
Rahmanyinov zongoraversenyeit egyszerre jellemzi a túláradó érzelmesség és a briliáns virtuozitás, de a változatos hangszerelésnek is mestere volt a szerző. Ezeket a műveket a zongorára írt legnehezebb alkotások között tartják számon, mivel az előadóknak komoly technikai követelményekkel kell szembenézniük a kívánt előadásmód eléréséhez, a közönség viszont élvezheti a zene gyönyörűségét.
„Keller Andrással kialakult egy különleges harmónia a zenei gondolkodásunkban; nem külső elgondolás, hanem mindig belülről jövő lelki történés formálódik zenévé közös munkáink során.
Óriási boldogság, hogy Magyarországnak megadatott egy olyan zenekar, ahol minden egyes zenekari tag a lehető legmagasabb szakmai színvonalat képviseli,
és van egy olyan karmester, aki a tökéletes szakmaiságon túl a kisugárzásával és az inspirációjával teljesen más dimenzióba tudja repíteni az embereket” – osztotta meg gondolatait Balázs János.
A szerző első zongoraversenyét mindössze tizennyolc éves korában fejezte be, míg a negyediket 1926-ban, a Szovjetunióból való emigrálása után írta meg. A Rapszódia egy Paganini-témára ötödik, egyben utolsó, zongorára és zenekarra komponált darabja, amelyhez Paganini híres, 24. caprice-ának témáját használta fel. Rahmanyinov, aki páratlanul virtuóz zongoratechnikával rendelkezett, a legenda szerint
harmadik zongoraversenyét Vladimir Horowitz előadásában annyira tökéletesnek találta, hogy ő maga többet nem is játszotta koncerten ezt a művét.
A világsikert pedig minden bizonnyal a Shine című Oscar-díjas film hozta meg a műnek.
A Cziffra Fesztivált mintegy keretbe foglalja a két hangverseny: a számos remek koncert, kiállítás, előadás és egyéb kulturális program ezekkel a remekművekkel indul és zárul le. A hagyományok szerint ekkor adják át a Cziffra Fesztivál rangos díjait is több kategóriában.
Rachmaninov-esszencia 1. – A szerző összes zongoraversenye
A Cziffra Fesztivál és a Concerto Budapest koncertje –Nyitókoncert és díjátadó
Február 10. szombat 19.30 – Zeneakadémia, Nagyterem
Közreműködik: Balázs János, Concerto Budapest
Vezényel: Keller András
Rachmaninov: 1. (fisz-moll) zongoraverseny, op. 1
Rapszódia egy Paganini témára, op. 43
2. (c-moll) zongoraverseny, op. 18
Rachmaninov-esszencia 2. – A szerző összes zongoraversenye
A Cziffra Fesztivál és a Concerto Budapest koncertje – Gálakoncert és díjátadó
2024. február 25. vasárnap 19.30 – Zeneakadémia, Nagyterem
Közreműködik: Balázs János, Concerto Budapest
Vezényel: Keller András
Rahmanyinov: Vocalise, op. 34/14
4. (g-moll) zongoraverseny, op. 40
3. (d-moll) zongoraverseny, op. 30
A fesztiválról bővebb információ itt érhető el. >>>
Fejléckép: Balázs János (fotó/forrás: Emmer László / Cziffra Fesztivál)