Klasszikus

Triók hangszerekre és akadémiákra

2019.11.09. 15:25
Ajánlom
Novemberben izgalmas nemzetközi kortárszenei eseménynek ad otthont a Zeneakadémia. Mi alakulhat ki három fiatal, kortárs zenében jártas művész és négy római zeneszerző együttműködéséből, ha céljuk a kürtcselló-zongora-trió repertoárjának bővítése? A Trio Inception november 11-i koncertje minden szempontból friss zenei élménynek ígérkezik, amelyet kár lenne elmulasztani.

Nem csak zeneszerzők és zenei irányzatok nyithatnak új fejezetet a zenetörténetben. A Kiss Péter, Szendrey Dániel és Háry Péter alapította kürt-cselló-zongora-trió kitűnő példája annak, hogy előadóművészek kezdeményezésére is születhetnek olyan formációk, amelyek korábban még nem szerepeltek a hagyományos kamarazenei repertoárban.

A trió megalakulásának története hasonlóképpen különleges. A három művész szinte együtt nőtt fel: mindhárman a salgótarjáni zeneiskolában kezdték és a budapesti Zeneakadémián fejezték be tanulmányaikat. Nevüket is közös múltjukra hivatkozva választották (az angol „inception” szó eredetet jelent).

Szerettek volna közösen zenélni, ám erre nem volt lehetőségük, mivel korábban nem születtek darabok a különleges hangszerösszeállításra. Így a trió kortárs zeneszerzőket kért meg, hogy írjanak új műveket formációjukra – ez különösen nagy kihívás, mivel a cselló és a kürt két olyan hangszer, amelyek gyakran mozognak egy hangfekvésben, így nem tudnak teljesen elkülönülni. Ennek ellenére születtek darabok a hangszeregyüttes számára, és 2011 januárjában sor kerülhetett első közös koncertjükre, amelyen kortárs magyar zeneszerzők más darabjai mellett négy új triót mutathattak be a FUGA Budapest Építészeti Központban.

trio1_focuspoint_825x450-130500.jpg

Trio Inception (Fotó/Forrás: Zeneakadémia)

Közös munkájuk 2010-ben vette kezdetét, azóta számtalan koncert, esemény, valamint több mint harminc új kompozíció születése példázza sikerüket,

olyan zeneszerzők tollából, mint Kákonyi Árpád, Matkó Tamás, Szigeti Máté, Tornyai Péter, Zarándy Ákos és Zombola Péter. November 11-én a Zeneakadémia Solti György kamaratermében köszönthetjük őket, a koncert apropója a Liszt Ferenc Zeneakadémia, a római Magyar Akadémia, valamint a Conservatorio di Santa Cecilia között létrejött együttműködés. A hangversenyen négy fiatal római zeneszerzés szakos hallgató, Marco Gatto, Simone Sangiacomo, Bianca Loffreda és Giordano De Nisi darabjainak magyarországi bemutatója hangzik el. Az olasz művek mellett három magyar zeneszerző kompozíciói is szerepelnek a programban: Fekete Gyula Pamut, Virágh András Gábor Triptichon és Kákonyi Árpád Két Nocturne című műve szólal meg. A három akadémia együttműködésének köszönhetően a művészek Rómában testvérkoncerten szerepelhetnek ismét. A magyarországi hangversenyt november 11-én 19 órakor rendezik meg a Solti teremben. A modern zene szerelmeseinek és minden érdeklődőnek szeretettel ajánlom figyelmébe. Legyünk jelen napjaink zenéjében, hogy a zenetörténet gazdagító részeseivé válhassunk.

Szerző: Varga Abigél

Az írás a Figaro novemberi számában jelent meg. A Figaro a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Hallgatói Önkormányzatának ingyenes zenei lapja.

Elérhető a Zeneakadémia épületeiben, a budapesti konzikban, illetve a következő helyeken: Óbudai Társaskör, Fonó Budai Zeneház, Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár Zenei Gyűjtemény, Rózsavölgyi Szalon, Írók Boltja, MOMKult.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Európai és argentin tánczenék találkozása – Pápán lép fel a Pannon Ifjúsági Zenekar

Július utolsó előtti vasárnapján különleges zenei programra várja a hallgatóságot a Pannon Ifjúsági Zenekar Pápán, a lenyűgöző Esterházy-kastély udvarán: az elmúlt évszázadok dél-amerikai és európai zenéje ad egymásnak randevút az együttes tolmácsolásában.
Klasszikus kritika

Világrengető dallamok – az elmúlt száz évből származó zenéket játszottak a Berlini Konzerthausban

A modern kor mesterművei – ezzel a címmel hirdette évadzáró koncertjét a Berlini Konzerthaus Zenekara. Az együttes idén nagy hangsúlyt fektetett a 20-21. századi alkotásokra, már a szezon elején is hangversenyt szenteltek a témának.
Klasszikus hír

Osztrák és román versenyzők nyertek az 5. Fehér Ilona Nemzetközi Hegedűversenyen

A Kokas Katalin és Kelemen Barnabás által kilenc éve életre hívott Fesztivál Akadémia Budapest keretében rendezték meg július 4. és 14. között Budapesten a 22 év alattiaknak szóló 5. Fehér Ilona Nemzetközi Hegedűversenyt.
Klasszikus ajánló

Idén is régizenei hétvégék várják a közönséget Eszterházán

Idén nyáron is Eszterházára invitálja a közönséget a Haydneum – Magyar Régizenei Központ, ahol július 19. és augusztus 25. között hat hétvégén keresztül magas színvonalú, korhű hangszeres régizenei hangversenyeket rendeznek.
Klasszikus beszámoló

Kobayashi Ken-Ichiróval turnézott Japánban a MÁV Szimfonikus Zenekar

A MÁV Szimfonikus Zenekar a legutóbbi, 2019-es nagy sikerű japán turné után idén június 17-től július 7-ig újra a „felkelő nap országának” nagyvárosaiban vendégszerepelt, Kobayashi Ken-Ichiro vezényletével.