Klasszikus

Túlélte a Notre Dame orgonája, de nem tudjuk, meg fog-e szólalni

2019.04.16. 16:00
Ajánlom
A hangszerben három-négy évszázad orgonaépítői tapasztalata egyesült, különlegessége éppen a korában rejlett. Szívfájdító belegondolni, hogy lehet, soha nem fog megszólalni.

A világ nagy részét sokkolta, hogy április 15-én lángra kapott a párizsi Notre Dame. A tűz helyi idő szerint este fél hétkor ütött ki, és órákon át pusztított. A francia tűzoltóknak már éjfélkor sikerült stabilizálni a helyzetet, de csak hajnali háromkor jelenthették, hogy eloltották a tüzet.

Sokan aggódtak a katedrálisban található monumentális orgonáért.

A 18. században épült hangszer, amely mintegy 8 ezer sípból áll, a hivatalos közlemény szerint megmenekült, de hogy az épületben felgyülemlett hő milyen maradandó sérülést okozott, még nem tudni.

Az orgonát François Thierry tervezésével építették az 1730-as években, később, 1860-ban egy újjáépítés során Aristide Cavaille-Coll vezetésével megduplázták a sípok számát. Az 1990-es években a hangszer újabb felújításon esett át, mintegy 2 millió dollárt költötte rá.

Ez Franciaország legrégebbi orgonája, amely ugyanakkor modern technológiával is fel volt szerelve. Hangjának egyedülállóságát azonban a korának köszönhette. „A Notre Dame-i orgona azért különleges, mert évszázadokon megtartotta az eredeti karakterét. Ez igaz magára a katedrálisra is” – mondta el a templom orgonistája, Philippe Lefebvre 2015-ben. „Van benne a forradalom előtti ízlést tükröző hangzásból, van a 19. századi romantikus ideált tükröző, szimfonikus zenekarra emlékeztető hangból, és van benne a 20. századi ízlésből is.

Három-négy évszázad zenéje benne van ebben a hangszerben.”

A Notre Dame 1163-ban kezdett épülni, és közel két évszázadon át készült. 1345-ben szentelték fel az épületet. (Heavy)

Lángolt a Notre-Dame

Kapcsolódó

Lángolt a Notre-Dame

Hétfő délután a fa tetőszerkezet kapott lángra a renoválás alatt álló katedrális - valószínűleg éppen a felújítással összefüggésben. A tűz gyorsan terjedt az egész épületben. Egy torony és a tetőszerkezet egy része is beomlott. A párizsiak döbbent csendben vagy vallásos énekeket énekelve álltak az utcán és figyelték az eseményeket.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Klasszikus ajánló

Európai és argentin tánczenék találkozása – Pápán lép fel a Pannon Ifjúsági Zenekar

Július utolsó előtti vasárnapján különleges zenei programra várja a hallgatóságot a Pannon Ifjúsági Zenekar Pápán, a lenyűgöző Esterházy-kastély udvarán: az elmúlt évszázadok dél-amerikai és európai zenéje ad egymásnak randevút az együttes tolmácsolásában.
Klasszikus kritika

Világrengető dallamok – az elmúlt száz évből származó zenéket játszottak a Berlini Konzerthausban

A modern kor mesterművei – ezzel a címmel hirdette évadzáró koncertjét a Berlini Konzerthaus Zenekara. Az együttes idén nagy hangsúlyt fektetett a 20-21. századi alkotásokra, már a szezon elején is hangversenyt szenteltek a témának.
Klasszikus hír

Osztrák és román versenyzők nyertek az 5. Fehér Ilona Nemzetközi Hegedűversenyen

A Kokas Katalin és Kelemen Barnabás által kilenc éve életre hívott Fesztivál Akadémia Budapest keretében rendezték meg július 4. és 14. között Budapesten a 22 év alattiaknak szóló 5. Fehér Ilona Nemzetközi Hegedűversenyt.
Klasszikus ajánló

Idén is régizenei hétvégék várják a közönséget Eszterházán

Idén nyáron is Eszterházára invitálja a közönséget a Haydneum – Magyar Régizenei Központ, ahol július 19. és augusztus 25. között hat hétvégén keresztül magas színvonalú, korhű hangszeres régizenei hangversenyeket rendeznek.
Klasszikus beszámoló

Kobayashi Ken-Ichiróval turnézott Japánban a MÁV Szimfonikus Zenekar

A MÁV Szimfonikus Zenekar a legutóbbi, 2019-es nagy sikerű japán turné után idén június 17-től július 7-ig újra a „felkelő nap országának” nagyvárosaiban vendégszerepelt, Kobayashi Ken-Ichiro vezényletével.