Könyv

„A legklasszabb dolog regényt írni” – Mártonffy András a Lírástudók vendége

2024.06.26. 09:50
Ajánlom
Második kötete mintha egy fejére állított Seherezádé-történet lenne, amely hétköznapi emberek tragédiáin keresztül mutatja be a 20. század sorsfordító eseményeit. A Lírástudók új epizódjában Mártonffy Andrással beszélgetett Grisnik Petra.

„Kicsit író is”, így ír magáról Mártonffy András, aki kétkötetes szerzőként mellette coach, tréner és angoltanár is. Első regénye, az Én, Sándor Erik nyolc éve jelent meg, és szokatlan témát dolgozott fel: egy pszichopata sötét lelkébe férkőzött be, hogy az olvasóknak már ne kelljen.

Idén a Trend Kiadó gondozásában jelent meg a 11 éjszaka, amely már címében is Seherezádé mesegyűjteményére utal. Mártonffy András a Csáth Géza-i világot idézve, hétköznapi emberek tragédiáin keresztül mutatja be a 20. század első felének sorsfordító eseményeit és Budapest kevésbé ismert arcát, egy idős asszony történetén keresztül.

4068474-104006.jpg

Mártonffy András: 11 éjszaka (Fotó/Forrás: Trend Kiadó)

A könyv egyben felnőtteknek szóló mesék gyűjteménye. A fülszöveg így avat be a keretül szolgáló cselekménybe: „A rendszerváltás elbizonytalanító időszakában a Tanácstól kijáró gondozó, Győző elrabolja a kilencvenéves Kamillát, mivel mindennél jobban vágyik egy biztonságot jelentő, »igazi« nagymamára. A sokat látott öregasszony tíz éjszakán keresztül kénytelen mesélni a mentális problémákkal küzdő férfinak, akit lassan maguk alá gyűrnek az egyre riasztóbbá váló történetek.”

A Lírástudók podcastepizódjában Grisnik Petra arról kérdezte a szerzőt, hogy milyen alapélményekből született a könyv.

Hiszen ahogy Mártonffy az életrajzában fogalmaz, 1990-ben érettségizett, így a felnőttkora „szimbolikus értelemben a rendszerváltással egyidős”, ráadásul élete kezdete a Moszkva térhez kötődik.

De arra is kíváncsiak voltunk, hogy mi vezette Mártonffyt Csáth Gézához, valamint a magyarországi vészkorszak sötét témáihoz, köztük Kun páter alakjához. Végül az is szóba kerül, miért szerencsés Stephen King vagy J. K. Rowling.

A beszélgetés után öt friss könyvmegjelenést ajánlunk

konyvajanlok-2-103616.jpg

- (Fotó/Forrás: lira.hu)

A korábbi adások ide kattintva hallgathatók vissza.

A Lírástudók felvételei a Pentaton Hangstúdióban készülnek. Bővebb információ itt érhető el. >>> 

 

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Könyv ajánló

Több mint tizenöt év kutatás és felkészülés előzte meg Grecsó Krisztián új regényét

Novemberben jelenik meg a József Attila-díjas író, költő legújabb, Apám üzent című család- és identitásregénye, amelyben a szerző a családi múlt felkutatására tesz kísérletet.
Könyv ajánló

Interaktív térbejárás, felolvasóest, zenei performansz – experimentális irodalmi programok várnak a PIM-ben

Idén nyáron kísérleti kerti programokkal is várja a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ – Petőfi Irodalmi Múzeum a látogatókat, alternatív olvasatokat kínálva olyan művekhez, mint Madách Imre Az ember tragédiája vagy Hamvas Béla novellái.
Könyv magazin

Aki az irodalommal csalta meg az orvostudományt – 120 éve hunyt el Anton Pavlovics Csehov

1904. július 15-én hunyt el az egyik legnagyobb orosz író, Anton Pavlovics Csehov, aki drámáival és más prózai szövegeivel egyaránt megújította a modern irodalmat. A művész életéről tíz pontban emlékezünk meg.
Könyv hír

Ismét nagy színészek tolmácsolásában hallgathatunk verseket a kisföldalattin

Július 15. és július 21. között ismét klasszikus és kortárs versek szólalnak meg a Millenniumi Földalatti Vasút állomásain a Vers a peronon programsorozatban.
Könyv ajánló

Orvos-Tóth Noémi nyitja meg a 29. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivált

A Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése szeptember 26. és 29. között rendezi meg a 29. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivált. Idén is a Millenáris ad majd otthont a legnagyobb magyarországi nemzetközi könyves rendezvénynek.