Könyv

Az Andrássy úton minden egyes épületnek története van – Morcsányi Elza a Lírástudók vendége

2024.04.03. 11:00
Ajánlom
Budapest ikonikus sugárútja párizsi mintára készült, és elsősorban a Király utca tehermentesítésére szolgált. A legenda szerint azért volt szükség a széles járdára, hogy az úriasszonyok hatalmas rakott szoknyái is elférjenek rajta. Podcastunkban Morcsányi Elza mesélt az Andrássy útról.

Az Athenaeum kiadó Séta Könyvek sorozatában jelent meg a Budapest „díszútját” bemutató kötet, a Végig az Andrássy úton, amelyben Morcsányi Elza ikonikus épületeket is bemutat az Operaháztól a Japán Kávéházig. Erről beszélgetett a szerzővel a Lírástudók legújabb epizódjában Grisnik Petra.

Morcsányi Elza hat éve vezet városi túrákat az Imagine csapatában, és még húsz-harminc évig szeretné csinálni ugyanezt. Felidézte azt is, hogyan működtek a trabantos túravezetések jó tizenöt éve, ami pont olyan volt, aminek hangzik: Trabanttal jártak a városba, úgy nézték az épületeket. Azóta sok minden változott a szakmában, és Budapest másfél évszázados kincseire máig turisták és magyarok ezrei kíváncsiak minden évben.

4016245-155642.jpg

Morcsányi Elza: Végig az Andrássy úton (Fotó/Forrás: Athenaeum)

A könyv végigvezet az Andrássy út ikonikus helyszínein, amelyek közül nem szabad megfelejtkeznünk az Operaházról, a Párisi Nagyáruházról vagy az egykori Japán Kávéházról sem. De a kevésbé ismert villák, paloták történetébe is beavat ez a kiadvány, amit érdemes sétálás közben forgatni. Közben megelevenednek azok a politikusok, várostervezők és egykori lakók, akik nélkül Budapestet nem a mai formájában ismernénk. Természetesen elsősorban a névadóra, gróf Andrássy Gyula miniszterelnökre gondolunk, és Podmaniczky Frigyes országgyűlési képviselőre. De talán a párizsi hatás nélkül sem jött volna létre Budapest két kilométeres sugárútja, amely alatt a kontinens első metróvonala fut.

A Séta Könyvek sorozatban eddig hat kötet jelent meg, a korábbiak már felbukkantak podcastunkban is: Maczó Balázs: Séták a Szent István park körül; Terézvárosi barangolás; A rejtelmes Népszínház utca - és egykori lakói; Deák Judit: A Vurstlitól a Magyar Zene Házáig; Budapest tündérkertje - A Margit-sziget.

A beszélgetés után öt friss könyvmegjelenést ajánlunk

knoyvek-154736.jpg

könyvajánló (Fotó/Forrás: Líra)

A korábbi adások ide kattintva hallgathatók vissza.

A Lírástudók felvételei a Pentaton Hangstúdióban készülnek. Bővebb információ itt érhető el. >>> 

„Annyi érdekes hal van a tengerben” – Egressy Zoltán a Lírástudók vendége

Kapcsolódó

„Annyi érdekes hal van a tengerben” – Egressy Zoltán a Lírástudók vendége

Nem ez az első gyerekkönyve Egressy Zoltánnak, de minden bizonnyal ebben szerepel a legtöbb különleges tengeri élőlény. A Lírástudók podcastban a Piszke papa tengeres meséi című új kötete kapcsán gyerekirodalomról is beszélgetett a szerzővel Grisnik Petra.

„A krimi reneszánszát éli” – Patkó Ágnes és Hidas Bence a Lírástudók vendégei

„A krimi reneszánszát éli” – Patkó Ágnes és Hidas Bence a Lírástudók vendégei

A napokban jelentek meg első könyveik: a két bűnügyi regényről, a műfaj újjáéledéséről és a lehetséges folytatásokról is beszélgettek a Lírástudók legújabb adásában, amiben a könyvesboltok újdonságai között is segítünk eligazodni.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Könyv ajánló

Több mint tizenöt év kutatás és felkészülés előzte meg Grecsó Krisztián új regényét

Novemberben jelenik meg a József Attila-díjas író, költő legújabb, Apám üzent című család- és identitásregénye, amelyben a szerző a családi múlt felkutatására tesz kísérletet.
Könyv ajánló

Interaktív térbejárás, felolvasóest, zenei performansz – experimentális irodalmi programok várnak a PIM-ben

Idén nyáron kísérleti kerti programokkal is várja a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ – Petőfi Irodalmi Múzeum a látogatókat, alternatív olvasatokat kínálva olyan művekhez, mint Madách Imre Az ember tragédiája vagy Hamvas Béla novellái.
Könyv magazin

Aki az irodalommal csalta meg az orvostudományt – 120 éve hunyt el Anton Pavlovics Csehov

1904. július 15-én hunyt el az egyik legnagyobb orosz író, Anton Pavlovics Csehov, aki drámáival és más prózai szövegeivel egyaránt megújította a modern irodalmat. A művész életéről tíz pontban emlékezünk meg.
Könyv hír

Ismét nagy színészek tolmácsolásában hallgathatunk verseket a kisföldalattin

Július 15. és július 21. között ismét klasszikus és kortárs versek szólalnak meg a Millenniumi Földalatti Vasút állomásain a Vers a peronon programsorozatban.
Könyv ajánló

Orvos-Tóth Noémi nyitja meg a 29. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivált

A Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése szeptember 26. és 29. között rendezi meg a 29. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivált. Idén is a Millenáris ad majd otthont a legnagyobb magyarországi nemzetközi könyves rendezvénynek.