Nem tévedésből került néhány könyvüzletben fólia Ruff Orsolya új ifjúsági regényére. Az Orczy Mimi kalandjai – A londoni gyémántrablás című kötetben azonban nem szerepel öncélú szexualitás vagy más, a hatalom szemében devianciának számító tartalom, ellenben tele van érdekes kiegészítőkkel, kivehető újságcikkekkel, képeslapokkal, szórólapokkal, amik így vagy úgy a cselekményhez kötődnek.
A Lírástudók legújabb epizódjában Grisnik Petra arról kérdezte a szerzőt, mi indította arra, hogy történelmi témából írjon regényt fiatal tizenéveseknek, és milyen előképek inspirálták. Báró Orczy Emma ugyanis valós személy volt, a maga idejében bámulatosan sikeres Vörös Pimpernel című kalandregény szerzője. Vörös Pimpernel egy 18. századi „szuperhős” volt, aki a francia forradalom idején nemesi családokat menekített ki Párizsból.
Ruff Orsolya regényének főhőse a kamasz Orczy Mimi, aki mindennél jobban szereti a kalandokat. Amikor Őfelsége Színházában, a Renegát londoni előadásán váratlanul tűz üt ki, a kavarodásban eltűnik Lady Mortimer értékes gyémántja, a kislány nyomozni kezd, és nyakába veszi a viktoriánus Londont – éppen akkor, amikor a városban tevékenykedik Hasfelmetsző Jack is.
A kutatás is majdnem ugyanolyan érdekes része a könyvírásnak – árulta el Ruff Orsolya a történelmi regényről, rögtön hozzátéve, hogy azért a szöveget írni a legjobb. Úgy látja, a mai gyerekeket épp azok mozgatják, mint a régebbi generációkat:
„Vannak olyan emberi alapvetések, amik nem változnak, és a kamaszkor is ilyen.”
A beszélgetésben szóba került az is, miért tartja a szerző rendkívül ártalmasnak a könyvek befóliázását. Ruff Orsolya szerint ma nincs olyan közeg, amiben a gyerek szabadon kérdezhet, és ez baj. A fóliakérdésről pedig már korábban közölt publicisztikájában így írt:
„A fólia egészen új dinamikát vitt a könyvesboltok addig békés világába, és ez világnézeti meggyőződéstől függetlenül mindenkinek rossz. Teljesen mindegy ugyanis, hogy egy adott könyvet ma mi miatt fóliáznak be Magyarországon, vásárlói szinten ez úgy csapódik le, hogy a könyvvel valami probléma van.”
Nekünk, akik tudásalapú társadalomban hiszünk, Orczy Mimi mottója is tanulságul szolgálhat, aki a könyv lapjain így sóhajt fel:
„A világ tele van felfedezni való csodákkal, és én mindegyiket meg akarom ismerni!”
A podcastepizódból az is kiderül, melyik Sherlock Holmes-fanfictionre emlékeztette az olvasókat az Orczy Mimi, fiúknak vagy lányoknak ajánlja inkább a könyvet a szerző, és miért került a kötet hátuljába szószedet.
A beszélgetés után öt friss könyvmegjelenést ajánlunk
- Tom Cutler: Ez konteó! A világ legvadabb összeesküvés elméletei (Athenaeum)
- Ellery Lloyd: A Klub (General Press)
- Simonné Pesthy Monika: Ádám harca a Sátánnal(Corvina)
- Holly Matthews: Boldog leszek, és kész (Partvonal)
- Tar Sándor: A térkép szélén (Magvető)
A korábbi adások ide kattintva hallgathatók vissza.
A Lírástudók felvételei a Pentaton Hangstúdióban készülnek. Bővebb információ itt érhető el. >>>