Könyv

„Ezt megint nem lehet majd elmesélni” – Mesterházi Mónika a Lírástudókban

2021.04.28. 16:25
Ajánlom
A könyvesboltok újdonságai között segít eligazodni a Líra Könyv és a Fidelio április 28-án, szerda este fél 8-kor induló új irodalmi podcastja. A friss könyvajánlókat és tartalmas beszélgetéseket kínáló műsor házigazdája Szabó T. Anna, az első adás vendége Mesterházi Mónika költő, műfordító.

„Énekre, zenére és versre van szükségünk a lelki stabilitáshoz” – vallja Szabó T. Anna, aki az írott szó mellett a jó beszélgetésekért is rajong. Ma este új arcát mutatja meg a Líra Könyv és a Fidelio új irodalmi podcastja, a Lírástudók műsorvezetőjeként: tartalmas beszélgetéseket kínál és segít eligazodni a könyvesboltok újdonságai között.

A Lírástudók fontos küldetése az újonnan megjelenő könyvek szemlézése, ezért a kéthetente szerdán jelentkező műsor könyvajánló rovattal indul, majd a műsorvezető egy-egy szerzővel beszélget új könyveikről, munkásságukról.

Az első adásban Szabó T. Anna vendége Mesterházi Mónika költő, műfordító lesz, akivel a költészet napjára megjelent, Nem félek című új verseskötetéről beszélgetnek.

mesterhazi_monika_szabo_t_anna-171914.jpg

Mesterházi Mónika és Szabó T. Anna (Fotó/Forrás: Fidelio)

Könyvajánló

Az adásban érintett könyvek:

Az első adás könyvajánló rovatában öt újonnan megjelent kiadványt mutatunk be, elsőként Michel Houellebecq Intervenciók 2020 című esszé és publicisztika válogatását. Jó szívvel ajánlja a kötetet Szabó T. Anna a legszélesebb olvasóközönség számára, a diákokat is beleértve, őt magát is nagyon felvillanyozták Houellebecq gondolatai. Mint mondja „rendkívül sűrű a kulturális tere”, igaz, „néha nehéz eldönteni, hogy a szerző hol ironizál és hol beszél komolyan”.

Jessikka Aro, fiatal finn újságírónő tényregényét, a Putyin trolljait szintén rendkívül fontosnak tartja a műsorvezető, aki gyerekkora óta jól ismeri és különösen érzékeny a propaganda módszereire. Az orosz információs háború fejezeteit, a deep fake korát bemutató kötet tanulságaként kiemeli: „Ne higgyünk még a saját szemünknek sem”.

Az apák fontosságát emeli ki Szabó T. Anna Selma van de Perre: Nevem Selma című regényének ajánlójában. Az apákét, akik megbíznak lányaikban és egyenlőségre nevelik őket. A szerző 98 éves korában döntött úgy, hogy fiatalkori holokauszt emlékeit megosztja az olvasókkal.

Szabó T. Anna kivételesnek tartja az írónő bátorságát, ellenállását, életútját, sőt diáklányként ő maga is szívesen választotta volna példaképének.

Schein Gábor: Ó, rinocérosz című verses regényére különös, mítoszteremtő világa miatt esett a műsorvezető választása. Kiemeli a kötet játékosságát, Schein Gábor ugyanis európai mitológiánk, kultúrtörténetünk középpontjába állítja a rinocéroszt és mindent behelyettesít választott jelképével. „Minden, amit a rinocéroszról tudni akartál, de nem merted megkérdezni” – mondja Szabó T. Anna a kötetről és egyben példamutatónak állítja minden költő és a költészet játékosságára nyitott olvasó elé.

Dekameron-projekt – 29 új novella a járvány idejéből – A The New York Times válogatása címmel vadonatúj novelláskötet jelent meg Boccaccio Dekameronjára reflektálva.

A novellagyűjtemény egyszerre kordokumentum a pandémia okozta korszakos sokkra, és irodalmi gyógyír bezártság és szorongás ellen.

Szabó T. Anna a kötet világhírű alkotói közül Margaret Atwood írására hívja fel a figyelmet, akit hátborzongató, mégis nagyon vicces sci-fi világáért emel ki.

Az első adás itt hallgatható meg:

A Lírástudók minden második szerdán este fél 8-kor jelentkezik új részekkel.

Fejléckép: Szabó T. Anna (fotó: Dragomán György)

Gyorsan ható érzelmi immunerősítők Szabó T. Anna új irodalmi podcastjában

Kapcsolódó

Gyorsan ható érzelmi immunerősítők Szabó T. Anna új irodalmi podcastjában

Szabó T. Anna szerint a bajban különösen nagy szükségünk van a versre és az írott szóra, de talán a legfontosabbak a jó beszélgetések. Az április 28-án, szerdán este fél 8-kor induló Lírástudók podcast egyszerre kínálja mindkettőt: tartalmas beszélgetéseket ígér és segít eligazodni a könyvesboltok újdonságai között. Partnere a Líra Könyv és a Fidelio.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Könyv ajánló

Több mint tizenöt év kutatás és felkészülés előzte meg Grecsó Krisztián új regényét

Novemberben jelenik meg a József Attila-díjas író, költő legújabb, Apám üzent című család- és identitásregénye, amelyben a szerző a családi múlt felkutatására tesz kísérletet.
Könyv ajánló

Interaktív térbejárás, felolvasóest, zenei performansz – experimentális irodalmi programok várnak a PIM-ben

Idén nyáron kísérleti kerti programokkal is várja a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ – Petőfi Irodalmi Múzeum a látogatókat, alternatív olvasatokat kínálva olyan művekhez, mint Madách Imre Az ember tragédiája vagy Hamvas Béla novellái.
Könyv magazin

Aki az irodalommal csalta meg az orvostudományt – 120 éve hunyt el Anton Pavlovics Csehov

1904. július 15-én hunyt el az egyik legnagyobb orosz író, Anton Pavlovics Csehov, aki drámáival és más prózai szövegeivel egyaránt megújította a modern irodalmat. A művész életéről tíz pontban emlékezünk meg.
Könyv hír

Ismét nagy színészek tolmácsolásában hallgathatunk verseket a kisföldalattin

Július 15. és július 21. között ismét klasszikus és kortárs versek szólalnak meg a Millenniumi Földalatti Vasút állomásain a Vers a peronon programsorozatban.
Könyv ajánló

Orvos-Tóth Noémi nyitja meg a 29. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivált

A Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése szeptember 26. és 29. között rendezi meg a 29. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivált. Idén is a Millenáris ad majd otthont a legnagyobb magyarországi nemzetközi könyves rendezvénynek.