Bornemissza Gergőnek mégsem sikerül meghódítania Vicuskát, bánatában leissza magát, és végzetes kardpárbajba keveredik. Bornemissza Gergőnek sikerül elnyerni Vicuska rokonszenvét, de a történelmi események másképp alakulnak, Törökországba költözik és reggelente a hímzett mente helyett kaftánt ölt magára.
Ez csak két lehetséges alternatíva az Egri csillagok történetére, amely a házi olvasmány alapján készült kalandkönyvből kiolvasható. A szerzők, Libor Zoltán és Nagy Ádám arra törekedtek, hogy olvasóik – akik valószínűleg a tizenéves korosztályból kerülnek ki, de senkinek nem tiltott a kötet kézbevétele – megszeressék Gárdonyi Géza örökbecsűjét, és kezükbe vegyék az egri várvédők sorsát. A Lírástudók legújabb epizódjában velük beszélgetett a podcast házigazdája, Grisnik Petra.
Mielőtt a hármas kibeszélné a Hol terem a magyar vitéz? című könyv (Athenaeum, 2023) titkait, azt sem érdektelen tisztázni, mi is voltaképpen a kalandkönyv. Egy új, interaktív regényforma, amelyben az olvasó dönt a cselekmény fő fordulatairól. Az Egri csillagok főhőséből, Gergőből lehet eunuch, lehet török „ügynök”, a jövőben felsejlik a Duna-menti köztársaság.
„Eger vártisztjeként dönthetsz a csapatmozgásról, a várvédelemről, harcról, furfangról vagy önzetlenségről, s néha meg kell keményítened a szíved – de tudd, hogy minden választásodnak következménye lesz. S attól függően, mennyire vagy előrelátó, tettre kész, vakmerő vagy éppen megfontolt, regénybeli sorsod boldog vagy akár szomorú véget érhet” – olvasható a könyv fülszövegében.
„Az olvasó fő célja mindig, hogy a szerelmet, a gyűrűt megőrizze, az egri várat megvédje”
– fogalmazott Libor Zoltán a podcastban. De a szerzők célja tudatosítani az olvasókban, hogy mindennek következménye van az életben, és minden döntésünk nyomán, a dominóelvet követve változik át a valóság. Remélik, hogy könyvük az eredeti Gárdonyi-műhöz is újabb kedvet ad majd, hiszen az író szövege ma is lenyűgöző.
A Hol terem a magyar vitéz? behozhatatlan előnye a hagyományos könyvekhez képest, hogy újra és újra neki lehet látni, és megnézni, a különböző döntések milyen végkifejletet eredményeznek.
Az adásból az is kiderül, miért van szükség egy kalandkönyv megírásánál a gráfelmélet alapos ismeretére, miért hasonlítja Grisnik Petra a szerzőket Tarantinóhoz, és melyik házi olvasmány lesz a következő kalandkönyves projekt alapanyaga. És persze azt sem hallgatjuk el, hogy Az ember tragédiájából készült interaktív kötet elkészült már (Égi megbízás, Athenaeum 2022), ugyancsak Nagy Ádám, valamint Lőrincz Andrea munkája nyomán.
A beszélgetés után öt friss könyvmegjelenést ajánlunk
- Anthony Summers: Istennő - Marilyn Monroe titkos életei (Corvina Kiadó)
- Clara Dupont-Monod: Egy közülünk (General Press)
- John Hughes-Wilson ezredes: A katasztrófa küszöbén - Az atomenergia tragikus története Marie Curie-től Fukusimáig (Corvina Kiadó)
- Noel Fitzpatrick: Az állatok hangja - Hogyan lettem szuperdoki? (Partvonal Kiadó)
- Noel Fitzpatrick: Vetman, a szuper állatorvos (Manó Könyvek)
A korábbi adások ide kattintva hallgathatók vissza.
A Lírástudók felvételei a Pentaton Hangstúdióban készülnek. Bővebb információ itt érhető el. >>>