Filmesztéta, forgatókönyvíró, véleményvezér – ezúttal pedig, nem először, regényíróként lép elénk Réz András, aki Para címmel írt szatirikus regényt. A könyvhöz használati utasítást is ad a hátoldalon: „Ez egy szatíra. A nagyon-nagyon közeli jövőben játszódik, szinte már itt is van. A szatírán még nevetni is lehet/szabad.”
A Para, ami idén jelent meg a Trend kiadónál, három főszereplő párhuzamos életéről szól: egy ápolónőről, aki semmi mást nem szeretne, csak a munkáját végezni, egy kamu összeesküvés-elméleteket gyártó vloggerről, aki egykor jobb sorsra érdemes bölcsészként indult és egy elveszetten kóválygó, nyugdíjas politikai káderről, aki a végén rájön, hogy a hatalom, amelynek szolgálatába állt, végül őt is kisemmizte. A szerző karcos hangú, humoros, szatirikus regényében a jövő nagyon is jelenlévőnek tűnik, van itt minden, idegengyűlölet, „buzizás”, zsidózás, félelemkeltés, de ha keserűen is, kénytelen vagyunk nevetni, mert
„aki nevet, az nem harap”.
Ám Réz András azt is hozzáteszi: „Ma már ebben sem vagyok egészen biztos. A közösségi hálón rengetegen nevetnek gyűlölve” – mondta a Lírástudók műsorvezetőjének, Grisnik Petrának.
A Para kifigurázza a reklámipart, a propagandát és a bürokráciát, azt a furcsán autoriter rendszert, amiben élünk, de kerüli a moralizálását és azt, hogy a saját szekértáborához szóljon.
A beszélgetés után öt friss könyvmegjelenést ajánlunk
- Benedek Szabolcs: A spalatói boszorkány (Athenaeum)
- Marian Del Alamo–Miriam Vitoria Losantos: Az én ciklusom (Partvonal Kiadó)
- J.P. O’Connell: Hotel Portofino (General Press)
- Pálmai-Lantos Éva: Andalúz örökség (General Press)
- Adam Silvera: Csak emlékeket hagytál nekem (Menő Könyvek)
A korábbi adások ide kattintva hallgathatók vissza.
A Lírástudók felvételei a Pentaton Hangstúdióban készülnek. Bővebb információ itt érhető el. >>>