A FORTEPAN gyűjteménye egyedülálló, ingyen hozzáférhető és használható fotóarchívum az 1990 előtti Magyarországról. Az oldalra április 20-án került fel a százezredik fotó, az oldal alapítói szerették volna, ha ez egy különleges fénykép lesz.
Tamási Miklós így az egykor fotóriporterként dolgozó Nádas Péter írót kereste meg, hogy küldjön valamit. Ez lett belőle. Az 1958-ban készült fotó a népszerű Rolleiflex géppel készült, azóta a műfaj nevét is kitalálták: szelfi.
Kapcsolódó
A KULT50 bemutatja: Nádas Péter
1993-ban szívinfarktust kapott, majd több műtéten átesett, de a gyógykezelés mellett is folytatta a munkálkodást nagy ívű regényén, a Párhuzamos történeteken. Nádas Péter portréja a Fidelio gondozásában megjelent KULT50 kiadványból.
A FORTEPAN Európa legnagyobb szabad hozzáférésű online archívuma. Az Index szerint eddig nagyjából félmillió fénykép ment át a kezeik között, évente mintegy 15 ezerrel gyarapszik a gyűjtemény. A FORTEPAN alapítójával és egyetlen főállású munkatársával korábban a Fidelio is beszélgetett. Az interjúban Tamási Miklós elmondta, hogy archívumuk ingyenes és az is marad.
Kapcsolódó
"Ha nem készült róla kép, azt gondolhatjuk, nem is történt meg"
Mindig is élettelen házakat és a családunkat szerettük fotózni, de a képek fókusza manapság még tovább szűkül. Tamási Miklós nem csak a magyarok fotózási szokásairól mesélt, hanem a Fortepan alapításáról is, ami lomizásból nőtte ki magát egy világszinten is egyedülálló online fotóarchívummá nőtte ki magát.
Mi az egyszerűbb utat választottuk, ingyen adjuk, cserébe nem foglalkozunk a dolog jogi részével. Én nem szeretném, ha az életem arról szólna, hogy minden egyes kockán rágódok, ki mennyiért kapja, mire használja, nem szeretnék bíróságra járni, felhasználási jogokról vitázni. A Fortepan soha nem lesz fizetős, és nem lesznek rajta prémium-szolgáltatások sem.
Kormányzati támogatást nem kapnak, nem is kérnek, hiába végeznek fontos közfeladatot, de egyszázalékot lehet nekik adni.