Tóth Krisztinát költőként ismerték meg az olvasók, első verseskötete, az Őszi kabátlobogás ma már klasszikusnak számít, annak idején Radnóti Miklós emlékérmet érdemelt. Novelláival, kisprózáival még szélesebb közönséget ért el, köteteit tizenöt nyelvre fordították le, legutóbb pedig azzal került be a hírekbe, hogy Vonalkód című könyve elnyerte a PEN Translates ösztöndíját és meg fog jelenni angolul.
Idén jelent meg második regénye, A majom szeme, ami disztópia a nem túl távoli jövőből, annál riasztóbb, mennyire jelenkori. Az író azonban a saját stílusa szerint alakította a műfajt: elsősorban nem a disztópikus rendszer szerkezetét, működését kívánja bemutatni, hanem a benne élő emberek lelkét, az alakok torzulásait, boldog és többnyire boldogtalan pillanatait.
„Többször elmondtam, hogy egyáltalán nem egy NER-parabolát szerettem volna írni, egyszerűen azt gondolom, hogy ennek íróként nincsen tétje. Ne ott legyen a könyvem szemhatára, hanem sokkal távolabbra tekintsen”
– mondta a beszélgetésben Tóth Krisztina.
A történet a fülszöveg szerint:
Egy baljóslatú kor baljóslatú városában akad egymásra a történész Giselle, az Új Egyetem docense és dr. Kreutzer pszichiáter, országosan ismert szegénységügyi szaktekintély. A tavaszi viharban felbukkan a nőt hetek óta követő Albert, a gyökereit kereső, intézetben nevelkedett fiú, és váratlanul meghal a pszichiáter idős édesanyja. A terápia során Giselle az ismeretlen fiú miatt merül el családja történetében, dr. Kreutzer pedig anyja hagyatékának selejtezése közben éli újra a sajátját.
A majom szeme egy hírhedt állatkísérlet után kapta a címét: Robert J. White idegsebész a hetvenes években majmokon kísérletezett a fejátültetéssel. Mit jelent ez a brutális történet a regényvilágban? És miért volt szüksége rá, hogy dr. Bánki György pszichiáterrel és egy atomtudóssal is konzultáljon a hitelesség végett?
A beszélgetés után ismét öt új megjelenést ajánlunk a Líra Könyv kínálatából.
- Mikkel Borch-Jacobsen: Freud páciensei - Mítosz és valóság (Corvina)
- Vámos Miklós: Palackposta (Athenaeum)
- Rubin Szilárd: Mulatság a farkasveremben (Magvető)
- Satchin Panda: A cirkadián diabéteszkód (Partvonal)
- Andreas H. Schmachtl: Mókus és Medve (Manó Könyvek)
A korábbi adások ide kattintva hallgathatók vissza.
A Lírástudók felvételei a Pentaton Hangstúdióban készülnek. Bővebb információ itt érhető el. >>>