Könyv

„Nincs olyan, hogy rossz játék” – Győri Zoltán a Lírástudók vendége

2024.01.24. 09:30
Ajánlom
Rengeteg társasjátékot ismer, de a Monopolyt nem tartja a legjobb családi kikapcsolódásnak, és a Ki nevet a végén?-nel kapcsolatban is vannak fenntartásai. Párjával, Győri-Nádai Rékával közös könyve kapcsán beszélgettünk vele.

Arra a kérdésre, hogy reneszánszuk van-e a társasjátékoknak, Győri Zoltán határozottan azt feleli, hogy nem, nem reneszánszuk, hanem inkább aranykoruk: soha nem volt még ekkora választéka, ennyi változata és módja a társasjátékozásnak. Ő maga természetesen szenvedélyes játékos, nem tudná elképzelni, hogy soha nem játsszon többé, de azt nem hiszi, hogy a játék helyettesíthetné például a beszélgetést.

Győri Zoltán és Győri-Nádai Réka közös YouTube-csatornája évek óta vonzza a magyar társasjátékrajongókat. A Mit játsszunk? a maga mintegy 50 ezer feliratkozójával egyértelműen a hazai közönség egyik legfontosabb médiuma. Most pedig megjelent egy könyv is a szerzőpárostól, amely ugyanezt a címet kapta.

3851876-144131.jpg

Győri-Nádai Réka–Győri Zoltán: Mit játsszunk? (Fotó/Forrás: Corvina Kiadó)

Mit játsszunk? - Inspiráció és tudás a modern társasjátékok birodalmából annál is többre vállalkozik, hogy játékot ajánljon azoknak, akik nem tudják, milyen táblajátékot vegyenek le a polcról a boltokban. A szerzők a könyvben összegyűjtötték az elmúlt évek tapasztalatait azoknak, akik szeretnek vagy szeretnének társasjátékokkal játszani, de emellett mesélnek a saját élményeikről is, arról, hogyan lehet társasjátékozás által megszabadulni a napi gondoktól, a stressztől, hogyan lehet új barátságokat szerezni, a régieket elmélyíteni, és hogyan lehet sokat megtudni az életről, a világról.

„Sok és sokféle játék és játékos van. Elsőre talán merész állítás, de vállaljuk: nincs olyan, hogy rossz játék. Nem szeretjük a játékokat a jó-rossz skálán elhelyezni. Inkább az adott helyzetre alkalmas és alkalmatlan játékok ívén gondolkodunk. Ha egy játékra azt mondjuk, rossz, akkor nehéz eldönteni, hogy az élményt vagy magát a játékot minősítjük. Annyira interaktív műfaj, hogy az élmény nem születhet meg a játékos nélkül, ő maga is szerves része, így amikor a játékot minősítjük, nehéz nem a játékost is minősíteni”

– írják a könyv fülszövegében a szerzők.

A Lírástudók podcast friss epizódjában kiderül egy-két dolog, ami bár meglepő, könnyedén rábólint a hallgató: például az, hogy a Monopoly nem egy jó családi játék, hiszen sokkal hasznosabbak lennének azok a feladványok, amelyek együttműködésre ösztönzik a játékosokat. A Ki nevet a végén? pedig gyakran hagy rossz szájízt a vesztesekben. Elvégre mennyire igazságos az, hogy csak hatosdobással tudunk kilépni a startmezőről? Grisnik Petra, a podcast műsorvezetője arra is kíváncsi volt, egy társasjáték-szakértő hajlandó-e félbehagyni játékot, és tud-e pihenésként játszani, ha egyszer a játék a munkája.

A beszélgetés után öt friss könyvmegjelenést ajánlunk

BeFunky-collage-144934.jpg

Könyvajánló (Fotó/Forrás: fidelio.hu)

A korábbi adások ide kattintva hallgathatók vissza.

A Lírástudók felvételei a Pentaton Hangstúdióban készülnek. Bővebb információ itt érhető el. >>> 

„Milyen történetet mesél a térdünk, a csípőnk, a vállunk?” – Sólyom Anna a Lírástudók vendége

Kapcsolódó

„Milyen történetet mesél a térdünk, a csípőnk, a vállunk?” – Sólyom Anna a Lírástudók vendége

A testünk beszél hozzánk, de sokan elfelejtettük, hogyan hallgassunk rá. Pedig a nyelve érthető számunkra, és ha szeretnénk megérteni, ahhoz le kell lassulnunk, el kell csendesednünk. Sólyom Anna nem egyszerűen elméleti hátteret ad, hanem önismereti munkára biztat A test bölcsessége című könyvével.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Könyv ajánló

Több mint tizenöt év kutatás és felkészülés előzte meg Grecsó Krisztián új regényét

Novemberben jelenik meg a József Attila-díjas író, költő legújabb, Apám üzent című család- és identitásregénye, amelyben a szerző a családi múlt felkutatására tesz kísérletet.
Könyv ajánló

Interaktív térbejárás, felolvasóest, zenei performansz – experimentális irodalmi programok várnak a PIM-ben

Idén nyáron kísérleti kerti programokkal is várja a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ – Petőfi Irodalmi Múzeum a látogatókat, alternatív olvasatokat kínálva olyan művekhez, mint Madách Imre Az ember tragédiája vagy Hamvas Béla novellái.
Könyv magazin

Aki az irodalommal csalta meg az orvostudományt – 120 éve hunyt el Anton Pavlovics Csehov

1904. július 15-én hunyt el az egyik legnagyobb orosz író, Anton Pavlovics Csehov, aki drámáival és más prózai szövegeivel egyaránt megújította a modern irodalmat. A művész életéről tíz pontban emlékezünk meg.
Könyv hír

Ismét nagy színészek tolmácsolásában hallgathatunk verseket a kisföldalattin

Július 15. és július 21. között ismét klasszikus és kortárs versek szólalnak meg a Millenniumi Földalatti Vasút állomásain a Vers a peronon programsorozatban.
Könyv ajánló

Orvos-Tóth Noémi nyitja meg a 29. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivált

A Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése szeptember 26. és 29. között rendezi meg a 29. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivált. Idén is a Millenáris ad majd otthont a legnagyobb magyarországi nemzetközi könyves rendezvénynek.