Könyv

Vámos Miklós: Szívbe markoló az írói padlások posztumusz lesöprése

Választék
2024.07.11. 11:25
Ajánlom
Vámos Miklós állandó rovatában hónapról hónapra megmondja, mit érdemes elolvasni. Ezúttal Gabriel García Márquez posztumusz kiadású, Találkozunk augusztusban című kisregényével foglalkozik. Gondolataira a Magvetőnél megjelent kötet kontrollfordítója, Kutasy Mercédesz reagál.

4023382-103950.jpg

Gabriel García Márquez: Találkozunk augusztusban (Fotó/Forrás: Líra Könyv)

Szívbe markoló az írói padlások posztumusz lesöprése. Akkor is izgalmas, ha a közzétett opus nem tökéletes. Gabriel García Márquez kisregénye majdnem az (Találkozunk augusztusban, Magvető, 2024). Remek szöveg, csak nincsen készen. Az alapötlet: egy nő minden augusztusban elhajózik szerető családjától a távoli szigetre, ahol az édesanyja nyugszik, hogy virágot tegyen a sírjára. E kiruccanásokon pedig alkalmi szeretőkkel bonyolít egyéjszakás kalandokat. Az óriási végpoént nem árulom el, csak jelzem, hogy a hat vizit kevés, az utolsó előtt énnekem hiányzik még néhány – szerintem három. Meggyőződésem, hogy ezek elkészültek volna, ha a betegségek és az emlékezete elhomályosodása valamivel több időt hagy irodalmi munkálkodásra a Nobel-díjas szerzőnek, aki Latin-Amerikában híresebb név, mint az európai kultúrában Goethe vagy Shakespeare.

A szerző két fia jól döntött, hogy GGM – Gabo, ahogyan a barátai hívták világszerte – akarata ellenére közreadták az utolsó kisregényt.

Nem kertelek, elfogult vagyok García Márquez művészetével kapcsolatban.

Az író fényképe ott lóg a konyhánkban, méghozzá a családi falon, mert szellemi rokonnak érzem.

Ezért kell bevallanom, hogy fő műveinek fordítását túl kiglancoltnak érzem. Székács Vera stílusérzéke dicsérendő, de GGM egy kissé rendetlen, nyelvtanilag henyébb, szlenges, úgynevezett tengerparti spanyolul írt. Erről meggyőződhettem, én azért kezdtem spanyolul tanulni, hogy elolvashassam a Száz év magányt eredetiben. Az igeidők laza használata és a szleng nehezen adható vissza a mi nyelvünkön, vagy talán sehogyan sem. Mégis, valamiféle nagyvonalúbb irány jót tesz GGM munkáinak. A Találkozunk augusztusban Scholz László kitűnő magyarítása, ő mintha az én elveimet osztaná. Kézszorítás neki.

Aki GGM-et szereti, az utolsó dobását se hagyja ki.

Maradok őszinte,
Vámos Miklós

portre_5ead3c73bdec1-103907.jpg

Kutasy Mercédesz (Fotó/Forrás: ELTE)

A kötet kontrollfordítójának kommentárja:

Valójában az itt a kérdés, mondhatom-e a nagymama süteményére, hogy ez bizony kicsit odakozmált, ha nagymamának esze ágában sem volt áthozni azt a sütit. A nagybácsi persze nem mulasztja el odaszúrni, hogy a nagyi direkt nekünk sütötte; lehetünk-e akkor olyan szívtelenek, hogy keserűnek mondjuk?

García Márquezt sokan szeretjük elfogultan szerte a világon, és mert így van, szinte nem is fontos, hogy az éppen megjelenő új mű vagy újrakiadás milyen; elegendő, hogy ő írta. Ha pedig az életmű záródarabjáról van szó, hangsúlyosan is így van. Ugyanakkor nem mehetünk el szó nélkül az idős író betegsége mellett, aminek eredményeképp a most a kezünkben tartott kötet temérdek változatból született a szerkesztő, Cristóbal Pera asztalán. Úgy érzem, őszintébb gesztus lett volna, ha García Márquez fiai nemcsak ezt a kikozmetikázott változatot mutatják az olvasóknak, hanem látni engedték volna az írófejedelem emberi oldalát is, a javításokat, a sok-sok újraírást, tétovázást. Az olvasó rövid kereséssel néhány ilyen kéziratlapot megtalálhat az interneten. Azt hiszem, ezekkel válik teljessé az utolsó regény.

Kutasy Mercédesz

Gabriel García Márquez: Találkozunk augusztusban

Magvető Kiadó
Megjelenés: 2024. március 6.

A kötet megvásárolható a Líra webáruházában ide kattintva. »»»

A fejlécképben szereplő fotó Emmer László munkája.

Eleinte nem szerette a Száz év magányt, mára mintegy 400 példánya van belőle

Kapcsolódó

Eleinte nem szerette a Száz év magányt, mára mintegy 400 példánya van belőle

Vélhetően rekordot állított fel Jorge Iván Salazar, az a kolumbiai férfi, aki tizenhat éve gyűjti Gabriel García Marquez leghíresebb regényének kiadásait. A Guinness Rekordok Könyvébe azonban mégsem kerülhetett be.

Vámos Miklós: Márquez és a bölcs krokodil

Vámos Miklós: Márquez és a bölcs krokodil

Vámos Miklós ebben a hónapban is megmondja, mit érdemes elolvasni. Állandó rovatában ezúttal Gabriel García Márquez fiának könyvét, a Búcsú Gabótól és Mercedestől című memoárral foglalkozik.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Könyv ajánló

Több mint tizenöt év kutatás és felkészülés előzte meg Grecsó Krisztián új regényét

Novemberben jelenik meg a József Attila-díjas író, költő legújabb, Apám üzent című család- és identitásregénye, amelyben a szerző a családi múlt felkutatására tesz kísérletet.
Könyv ajánló

Interaktív térbejárás, felolvasóest, zenei performansz – experimentális irodalmi programok várnak a PIM-ben

Idén nyáron kísérleti kerti programokkal is várja a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ – Petőfi Irodalmi Múzeum a látogatókat, alternatív olvasatokat kínálva olyan művekhez, mint Madách Imre Az ember tragédiája vagy Hamvas Béla novellái.
Könyv magazin

Aki az irodalommal csalta meg az orvostudományt – 120 éve hunyt el Anton Pavlovics Csehov

1904. július 15-én hunyt el az egyik legnagyobb orosz író, Anton Pavlovics Csehov, aki drámáival és más prózai szövegeivel egyaránt megújította a modern irodalmat. A művész életéről tíz pontban emlékezünk meg.
Könyv hír

Ismét nagy színészek tolmácsolásában hallgathatunk verseket a kisföldalattin

Július 15. és július 21. között ismét klasszikus és kortárs versek szólalnak meg a Millenniumi Földalatti Vasút állomásain a Vers a peronon programsorozatban.
Könyv ajánló

Orvos-Tóth Noémi nyitja meg a 29. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivált

A Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése szeptember 26. és 29. között rendezi meg a 29. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivált. Idén is a Millenáris ad majd otthont a legnagyobb magyarországi nemzetközi könyves rendezvénynek.