Plusz

A művészet és bor találkozása a Pesti Vigadóban

2023.10.03. 11:00
Ajánlom
Különleges programmal várják a bor és a művészet szerelmeseit október 25-én: a Pesti Vigadó programján izgalmas tárlatvezetéseken vehetünk részt, emellett pedig megismerkedhetünk Balla Géza történetével és boraival is.

Az alábbi cikk szponzorált tartalom, nem a Fidelio szerkesztőségének tagjai írták.

A Pesti Vigadó új programján megismerkedhetünk Balla Géza történetével és boraival, belekóstolhatunk három izgalmas kiállításba, valamint bepillanthatunk az intézmény műemléki tereibe is.

A földszinti és alsó szinti kiállítótermekben Rudolf Mihály építész és útitársai Lélekjelenlét című kiállításából kaphatunk ízelítőt.

Míg az V. emeleten a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) Képzőművészeti Tagozata által a 2021-2022 évben díjazott nyolc művész csoportos tárlatát nézhetjük meg. A VI. emeleten pedig az MMA Iparművészeti és Tervezőművészeti Tagozat akadémikusai, és az általuk meghívott művészek alkotásait csodálhatjuk meg a Staféta című kiállításon.

foto23of314-095025.jpg

Balla Géza szőlészete (Fotó/Forrás: Pesti Vigadó)

Dr. Balla Géza a kolozsvári Kertészeti Egyetem Borászati részlegén szerzett mérnöki diplomát, majd a barackai Szőlészeti és Borászati Állami Gazdaság főborásza, később vezérigazgatója lett. 1999-ben megalapította saját szőlészeti-borászati vállalkozását, 2004-ben doktori címet szerzett borászatból a temesvári Agrártudományi Egyetemen. 2008-tól a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Marosvásárhelyi Karán a Szőlészeti és Borászati Tanszék vezetője, mint egyetemi adjunktus. Számos szakmai tankönyv és szakmai rovat szerzője.

2018-ban elnyerte a Magyar Bor Akadémia által gondozott „Év Bortermelője Magyarországon” címet.

Neve korábban a kadarkával fonódott össze, ma már sokan a feketeleányka boráról azonosítják be őt könnyebben.

Ménes, a hajdani híres történelmi borvidék Arad-hegyalján, hosszú ideig feledésbe merült a XX. század forgatagában. A legendás vörös aszúk, a fűszeres kadarkák, az egykoron Európa-szerte híres nagytestű, bársonyos ménesi vörösborok és szelíd királyleánykák vidékén Balla Géza csaknem huszonöt éve arra törekszik, hogy a borvidék visszanyerje régi patináját, hírnevét.

Az alábbi tételekkel ismerkedhetünk meg:

  • Frizzy
  • Királyleányka 2022
  • Sauvignon Blanc Kolna 2022
  • Furmint Sziklabor 2020
  • Kadarka Kolna 2021
  • Feketeleányka Kolna 2021
  • Sziklabor Feketeleányka-CabFranc

Az est során Balla Géza beszélgetőtársa Sánta László lesz, az épületet és a kiállításokat vezetéssel mutatják be. A rendezvény előre megváltott, érvényes jeggyel látogatható.

További részletek és jegyvásárlás a Pesti Vigadó oldalán.

Támogatott tartalom

Fejléckép: Balla Géza (Fotó/Forrás: Pesti Vigadó)

Pesti Vigadó

A Pesti Vigadó minden korban a társasági élet központi helyszíneként működött.

Otthonául szolgált Strauss, Liszt, Erkel, Wagner, Bartók, Dohnányi koncertjeinek, a Pesti Műegylet által szervezett első hazai kiállításnak, az első népképviseleti országgyűlésnek ugyanúgy, mint Bleriot XI-es repülőgépe bemutatásának vagy az aktuális korszak legnépszerűbb báljainak.

2014 óta az épület fenntartását és üzemeltetését a Magyar Művészeti Akadémia, mint tulajdonos megbízásából a Pesti Vigadó Nonprofit Kft. biztosítja, amelynek célja továbbra is fenntartani, és megőrizni a közönség számára e kulturális sokféleséget és a magas művészeti színvonalat.

Az elmúlt években megvalósult rendezvények minősége és a látogatottsági adatok azt bizonyítják, hogy sikerült ismét a magyarországi kulturális és turisztikai életben korábban méltán elfoglalt pozíciójába visszahelyezni a Főváros szívében található Pesti Vigadót!

Programkereső

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Ezt olvasta már?

Plusz hír

Tízből kilenc gyerek rendszeresen hallgat zenét

Felmérés készült a gyerekek zenehallgatási szokásairól. Kiderült, hogy a magyar gyerekek kedvenc zenészei között túlsúlyban vannak a hazai előadók.
Plusz ajánló

Utcabállal ünneplik a francia nemzeti ünnepet

Július 13-án hat órától, a francia nemzeti ünnep előestéje alkalmából ingyenes koncertekkel és műhelyfoglalkozásokkal várja az érdeklődőket a Francia Intézet.
Plusz ajánló

Udvari mulatság a kismartoni Esterházy-kastélyban

Július 20-án egész napos programokkal várják az érdeklődőket Kismartonba, az esemény idei mottója Vivaldihoz kapcsolódóan a négy évszak. A kastélyfesztivál során bárki betekinthet az Esterházyak egykori udvartartásába, a gyerekprogramok mellett pedig természetesen hangversenyekkel is készülnek a szervezők. 
Plusz hír

Kurtág György és Roska Botond is Wolf-díjban részesül

A rangos, pénzjutalommal is járó izraeli elismerést néhány hónap múlva vehetik át az idei díjazottak. Kurtág Györgyöt zeneművészeti, Roska Botondot pedig orvostudományi kategóriában tüntetik ki. A Wolf-díjasok több mint egyharmada a későbbiek során elnyerte a Nobel-díjat is.
Plusz hír

A debreceni BMW gyár mellett épülhet fel a Közlekedési Múzeum

A város központjától mintegy tíz kilométerre, egy szántóföldön húzhatják fel azt az épületkomplexumot, amely otthont adna a Közlekedési Múzeumnak is. A Népszava információi szerint az erről szóló pályázatot augusztus elején hirdetheti meg a minisztérium.