Kádár-Csoboth Judit, főszerkesztő
Frank Sinatrát hallgatni mindig jó. Még ha a világ legegyszerűbb dalát énekli is. Számomra az általa énekelt dalok többsége, hangja a kandalló melegét, a gyertya fényeit, melegséget sugároz - így karácsonyi albuma nem hiányozhat az ünnepeken.
Végh Dániel, főszerkesztő-helyettes, rovatvezető (jazz, Edu-Art):
Legeslegelső CD-lemezem, amit Bécsben élő nagynénikémtől kaptam anno, egy barokk concerto grossókat tartalmazó válogatás volt, amit ha nem is hallgattam rongyosra, de megalapozta a régizene iránti lelkesedésemet (akkor még nem tudtam, hogy mi az a régizene). Corelli Karácsonyi concertójának két felvételét is ajánlom, az egyik izgalmas korhű felfogásban:
a másik pedig hasonlóan izgalmas modern átdolgozásban (nem kell megijedni):
A másik karácsonyi "must have" - több év anglikán egyházzenei kórustapasztalattal a hátam mögött - a katedráliskórusok carol-service-e. Bővebben erről a tradícióról tavalyi cikkünkben olvashatnak - sajnos már nem elérhető a videók mindegyike, de itt vannak a King's College több évnyi felvételt tartalmazó gyűjteményei. Harry Potter-rajongóknak is addiktív, tiszta Roxfort, bár lányok itt nincsenek (éljenek a hagyományok!). (És ide egy szmájlit biggyesztett a kolléga - a szerk.)
Filip Viktória rovatvezető (klasszikus és kortárs zene)
Karácsonykor sokaknak Bach Karácsonyi oratóriuma vagy Csajkovszkij Diótörője jelenti az ünnepre hangolót. Kiváló és valóban alkalomhoz illő zenék ezek, de most mégis egy sokkal bensőségesebb muzsikát ajánlanék a készülődéshez. Bach hegedűszonátái és partitái nekem a mindennapos lelki gyakorlatot és hangszeres örömzenélést jelentik: nagyon szeretem az önfeledt, vidám E-dúr Preludiót vagy egy egész életutat, drámai sorsot megjelenítő d-moll Ciacconát. A C-dúr szólószonáta Largo tétele számomra a reményt fejezi ki, a fényt, ami minél sötétebb van, annál fényesebben ragyog. Végül is karácsonykor nem pont ezt ünnepeljük...?
Papp Tímea rovatvezető (színház, tánc, zenés színház, gyerek)
Sok éve vettem egy kazettát mindenféle populáris és agyonjátszottnak nem mondható karácsonyi dalokkal. Gyanítom, a nagy víz másik oldalán ezernyi shopping mallban üvölt a hetven évvel ezelőtt, egy cseh karácsonyi dal mintájára írt Little Drummer Boy, amit 1955-ben a Trapp Family Singers - tudják, akikről A muzsika hangja szól - tett népszerűvé. Őszintén szólva, nem tudom, ők hogyan adták elő, vagy az azóta született feldolgozások milyenek - a Wikipedia szerint hét nyelven, kétszázhúsz verzióban - , mert az én kazettámon Rosemary Clooney - George Clooney nagynénje - énekli a szegény kicsi dobos fiú történetét. Úgy, hogy szinte minden alkalommal elérzékenyít.
A másik Nagy Karácsonyi Elérzékenyítő pedig ez. Talán a színes-szélesvásznú, mindent körülölelő zene, talán a repülés teszi, talán az, hogy mindenki visszainteget nekik, talán a kisfiú meg a hóember barátsága... vagy mindez így együtt.
Balkányi Nóra szerkesztő (kiállítás)
Tim Burton Karácsonyi lidércnyomása kiérdemelte azt a bizonyos kultstátuszt. Az 1993-as animációs film látványvilága csak úgy szippantja magába nézőjét, a zenés betétek pedig, hát, mit lehet mondani - szellemesek. A történet főszereplője ugyanis Jack Skellington (avagy Rosszcsont Jack), aki az ünnepek birodalmában Halloween város ceremóniamestereként elunta saját feladatát: rémisztgetés helyett lenne inkább a szomszédos Karácsony város Mikulása. Burton világában a káosz működik és jól adagolt, a karakterek vígan éneklik el saját sztereotípiáikat. A rendező ragaszkodik az embereihez (Johnny Deppet vagy a kedves feleséget ugye, nem is kell emlegetni): Danny Elfman zeneszerzővel például a szintén szürreál Alice Csodaországban, a Nagy Hal, a Charlie és a csokigyár, a Halott menyasszony és az Ollókezű Edward során is együtt dolgozott.
Krupa Zsófia szerkesztő (színház, tánc)
Azért hallgatom Diana Krallt karácsony este, mert a szokványos, kissé elkoptatott ünnepi dalokat egészen újjá és izgalmasság változtatja énekével. Bársonyos hangja egyszerre sugall eleganciát és otthonosságot, pont, amitől az ünnepek alatt még jobban érezzük magunkat.
Németh Bálint szerkesztő (klasszikus és kortárs zene, zenés színház)
Ha egyszer már fekete a karácsony, miért is készülődjünk december 24-ére hóesésről, gyertyafényről és rénszarvasokról szóló számokkal? Szóljon hangosan az ének az afrobeat ősatyjától, Fela Kuti torkából, kezeiből, porcikáiból. Fadíszítés ütemre, egy kis risza főzéskor, és időben elkészül az ünnepi díszvacsora.
De hogy önmagamhoz és a rovathoz is hű maradjak, ajánlanék egy 10-ből 10-es Mennyből az angyal-feldolgozást. Mert ilyet is lehet, csak olyan nagy zeneszerzőnek kell születni hozzá, mint Dohnányi Ernő.
László Viktória szerkesztő (programok)
Zene nélkül nem fog elmúlni ez a karácsony sem. Biztosan meghallgatom Michael Bublé karácsonyi lemezét kb. százszor, mert a rajongója vagyok, és ebben az albumban minden benne van, ami a karácsony hangulatához elengedhetetlen.
De már pár hete Zsédenyi Adrienn Ünnep című lemezét hallgatom ráhangolódásképpen, így erről is van kedvenc, például ez:
És ezt is fogjuk egy párszor... mert a párom kedvence:
Vajda Virág, koordinációs vezető
A Love Actually, azaz az Igazából szerelem című filmből a PM's Theme biztos menni fog nálunk holnap. Lélekmelegítésben minimum egyenértékű a fahéjas forralt borral, és még a biztonsági kapukon való átugráláshoz is meghozza a kedvet.
Persze a triumvirátushoz szorosan hozzátartozik a Glasgow és a Portuguese theme is.