Plusz

Bridging Europe - Európai Hidak: 2013 Csehország

2013.09.12. 02:08
Ajánlom
A Budapesti Fesztiválzenekar cseh barokk estje

2013. szeptember 18., szerda, szeptember 19. csütörtök, 19:45 - 22:00
MÜPA, Fesztivál Színház

Idehaza alig-alig ismert kiváló cseh szerzőkkek találkozhat a felfedező kedvű zenekedvelő, az ugyancsak szinte ismeretlen, a barokk zene tolmácsolásában jeleskedő, kanadai születésű Dominique Labelle szoprán énekesnő és a vele gyakran közösen fellépő Nicholas McGegan karmester előadásában.
 

A műsor:

Vejvanovský: Harmonia Romana
Zelenka: Szopránáriák a Sub olea pacis et palma virtutis oratóriumból
Zelenka: V. (G-dúr) capriccio
J. J. Benda: G-dúr hegedűverseny

F. Benda: Olasz áriák (L'onda che mormora tra sponda e sponda;Non posso che amare sembianze)
J. A. Benda: D-dúr szimfónia

     

Pavel Josef Vejvanovský (1633-1693) cseh zeneszerző, trombitaművész és kórusprefektus volt. Az utókor mintegy száz, főleg egyházzenei és hangszeres művét ismeri, melyeket a kelet-morvaországi Kroměříž kastélyának levéltárában és a prágai Nemzeti Múzeumban őriztek meg. Vejvanovský kompozíciós stílusát a bécsi és a velencei barokk zene hatása jellemzi, dallamainak szépsége és változatos, mesteri hangszerelése az évszázadokkal későbbi hallgatót is leveszi a lábáról.

Jan Dismas Zelenka (1679-1745), a cseh barokk legjelentősebb zeneszerzője évtizedeken keresztül állt a drezdai udvar szolgálatában; csodálói közé tartozott Bach és Telemann. Az udvari zenekar virtuóz nagybőgőseként tett szert ismertségre, kortársai zenéjének harmóniai és dinamikai merészségéért csodálták. Sub olea pacis című oratóriumát 1723-ban írta. Jelentős instrumentális életművéből kiemelkedik öt capricciója. (Cleofide: Jan Dismas Zelenka - eng)

A cseh Benda család mintegy 250 éven át különleges szerepet játszott a német zene történetében. A legidősebb fiú, František (Franz) Benda koncertmesterként, valamint mintegy nyolcvan hegedűszonáta és tizenöt hegedűverseny szerzőjeként Nagy Frigyes potsdami zenekarában futott be jelentős pályát. Ugyanitt brácsázott, majd hegedült és komponált öccse, Jan Jiří (Johann Georg) Benda is. Jiří Antonín (Georg Anton) Benda karrierje ugyancsak Frigyes udvarában indult. Ő melodrámák szerzőjeként is jelentős hírnévre tett szert, amelyek Mozartra is hatottak, aki nagy véleménnyel volt idősebb pályatársáról.

 

A zeneszerzők életrajza itt található.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Plusz hír

Tízből kilenc gyerek rendszeresen hallgat zenét

Felmérés készült a gyerekek zenehallgatási szokásairól. Kiderült, hogy a magyar gyerekek kedvenc zenészei között túlsúlyban vannak a hazai előadók.
Plusz ajánló

Utcabállal ünneplik a francia nemzeti ünnepet

Július 13-án hat órától, a francia nemzeti ünnep előestéje alkalmából ingyenes koncertekkel és műhelyfoglalkozásokkal várja az érdeklődőket a Francia Intézet.
Plusz ajánló

Udvari mulatság a kismartoni Esterházy-kastélyban

Július 20-án egész napos programokkal várják az érdeklődőket Kismartonba, az esemény idei mottója Vivaldihoz kapcsolódóan a négy évszak. A kastélyfesztivál során bárki betekinthet az Esterházyak egykori udvartartásába, a gyerekprogramok mellett pedig természetesen hangversenyekkel is készülnek a szervezők. 
Plusz hír

Kurtág György és Roska Botond is Wolf-díjban részesül

A rangos, pénzjutalommal is járó izraeli elismerést néhány hónap múlva vehetik át az idei díjazottak. Kurtág Györgyöt zeneművészeti, Roska Botondot pedig orvostudományi kategóriában tüntetik ki. A Wolf-díjasok több mint egyharmada a későbbiek során elnyerte a Nobel-díjat is.
Plusz hír

A debreceni BMW gyár mellett épülhet fel a Közlekedési Múzeum

A város központjától mintegy tíz kilométerre, egy szántóföldön húzhatják fel azt az épületkomplexumot, amely otthont adna a Közlekedési Múzeumnak is. A Népszava információi szerint az erről szóló pályázatot augusztus elején hirdetheti meg a minisztérium.