Plusz

Fullajtár Andrea, Garaczi László és Lukács Miklós is a Széchenyi Akadémia új tagjai között

2022.12.14. 10:00
Ajánlom
December 13-án, éves rendes közgyűlésén új tagokat választott szakosztályaiba a Magyar Tudományos Akadémia által 1992-ben alapított Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia.

A Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémiát 1992-ben alapította a Magyar Tudományos Akadémia mint önálló, társult intézményt, amely saját alapszabállyal rendelkezik, és tisztségviselőit önállóan választja.

Az Akadémia tagjai olyan írók, művészek, akik saját területükön kiemelkedő munkát alkottak.

A tagok választása jelölés útján, többlépcsős rendszerben és a jelöltek teljesítményének alapos értékelésével történik.

Az Irodalmi Osztály rendes tagja Garaczi László, szenior tagja Ungváry Rudolf lett, tiszteleti tagnak választották Csehy Zoltánt, Thomas Pynchont és Ilma Rakusát.

Az Építőművészeti Osztályba választották Dobai Jánost (rendes tag), Patonai Dénest (szenior tag) és Macalik Arnoldot (tiszteleti tag).

A Képző- és Iparművészeti Osztály új tagjai: Kicsiny Balázs (rendes tag), Pócs Péter (szenior tag), Viktor Hulík (tiszteleti tag).

A Mozgókép- és Színházművészeti Osztály tagja lett Fullajtár Andrea (rendes tag), Szeredás András (szenior tag).

A Zenei Alkotóművészeti Osztály rendes tagja lett Csalog Gábor és Lukács Miklós, tiszteleti tagja pedig Fabio Nieder.

Az idei közgyűlésen címzetes tagnak választották a tagok Geskó Juditot.

Fejléckép: Fullajtár Andrea (fotó: Gordon Eszter / Fidelio), Garaczi László, Lukács Miklós (fotó: Stekovics Gáspár / Fonó Budai Zeneház)

„Pályakezdő szerzőként gondolok magamra” – Beszélgetés Csalog Gáborral

Kapcsolódó

„Pályakezdő szerzőként gondolok magamra” – Beszélgetés Csalog Gáborral

Csalog Gábort sokáig zongoristaként ismerte a közönség, az elmúlt bő egy évtizedben azonban saját kompozícióit is gyakran lehetett hallani. December 10-én, a BMC-ben, az UMZE Kamaraegyüttes koncertjén előadóként is közreműködik, miközben két új művének ősbemutatójára is ekkor kerül sor.

„Csukott szem, nyitott lélek” – beszélgetés Lukács Miklóssal

„Csukott szem, nyitott lélek” – beszélgetés Lukács Miklóssal

A cimbalomból sosem gondolt dallamok, meglepő hangindák bukkannak elő és egészítik ki fortepianóban a „zene-egészt”. Lukács Miklós cimbalomművész nem játssza, éli a zenét. Vagy a zene őt. A lénye muzsikál. Klasszikusban vagy jazzben, szinte egyre megy. Minderről és még sok másról beszélgettünk.

Belőlem még a tanítványaim se csináljanak gurut! – Beszélgetés Dr. Máté Gáborral

Belőlem még a tanítványaim se csináljanak gurut! – Beszélgetés Dr. Máté Gáborral

Dr. Máté Gábor világhírű, magyar származású kanadai orvos évtizedeken át dolgozott háziorvosként, foglalkozott függőkkel és a vancouveri kórház palliatív osztályának vezetőjeként gyógyíthatatlan, daganatos betegeket látott el. Négy bestsellert is írt, amelyek 38 nyelven jelentek meg és 2 millió példányban keltek el világszerte. Sok ezer embernek segített már megérteni és feldolgozni a traumáját. Mert ez az ő „ügye”. Hiszi és vallja, hogy az orvoslásban nem elválasztható egymástól a test és a lélek.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Plusz hír

Tízből kilenc gyerek rendszeresen hallgat zenét

Felmérés készült a gyerekek zenehallgatási szokásairól. Kiderült, hogy a magyar gyerekek kedvenc zenészei között túlsúlyban vannak a hazai előadók.
Plusz ajánló

Utcabállal ünneplik a francia nemzeti ünnepet

Július 13-án hat órától, a francia nemzeti ünnep előestéje alkalmából ingyenes koncertekkel és műhelyfoglalkozásokkal várja az érdeklődőket a Francia Intézet.
Plusz ajánló

Udvari mulatság a kismartoni Esterházy-kastélyban

Július 20-án egész napos programokkal várják az érdeklődőket Kismartonba, az esemény idei mottója Vivaldihoz kapcsolódóan a négy évszak. A kastélyfesztivál során bárki betekinthet az Esterházyak egykori udvartartásába, a gyerekprogramok mellett pedig természetesen hangversenyekkel is készülnek a szervezők. 
Plusz hír

Kurtág György és Roska Botond is Wolf-díjban részesül

A rangos, pénzjutalommal is járó izraeli elismerést néhány hónap múlva vehetik át az idei díjazottak. Kurtág Györgyöt zeneművészeti, Roska Botondot pedig orvostudományi kategóriában tüntetik ki. A Wolf-díjasok több mint egyharmada a későbbiek során elnyerte a Nobel-díjat is.
Plusz hír

A debreceni BMW gyár mellett épülhet fel a Közlekedési Múzeum

A város központjától mintegy tíz kilométerre, egy szántóföldön húzhatják fel azt az épületkomplexumot, amely otthont adna a Közlekedési Múzeumnak is. A Népszava információi szerint az erről szóló pályázatot augusztus elején hirdetheti meg a minisztérium.