Egy 2019-es kormányhatározat szól a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ elnevezésű beruházás megvalósításáról, amit a Nyugati pályaudvar mellé, az Eiffel tér, a Podmaniczky utca és a Ferdinánd híd által határolt területre terveztek. A projektet azóta kiemelt beruházássá nyilvánították, amelynek részeként új, modern cirkuszépület és artistaképző is épülne. Utóbbit egy hajdani, lerobbant mozdonyhangárból alakítanák át, erre már az építési engedélyt is kiadták. Mindezek ellenére egyik beruházás kapcsán sem történt lényegi előrelépés.
Artistaképző
Jelenleg az artistáknak van egy közös használatú próbatermük, ám nincs megfelelő önálló iskolaépületük, így minden órájukat különböző épületek bérelt termeiben tartják. Ettől függetlenül, és annak ellenére, hogy megvan az építési engedély is, bő egy éve nem történt a vasúti hangárral semmi.
Ennek okairól Fekete Péter, a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ főigazgatója, korábbi kultúráért felelős államtitkár azt nyilatkozta az Indexnek, hogy „Európa gazdasági válságban van, háborús időszakban vagyunk, megállt a világ. Teljesen természetes, hogy minden, ami beruházás, szünetel, hiszen a források nem állnak rendelkezésre. De az artistaképző iskolának mindenképpen meg kell épülnie. Tehát hogy
ha sorrendet kellene felállítani, akkor az első az utánpótlás. A gyerekeknek pedig megfelelő körülményeket kell biztosítanunk.
Cirkusz
A 2022-es XIV. Budapest Nemzetközi Cirkuszfesztivál keretén belül bemutatták a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ tervezett épületeinek makettjeit is. Azonban a projekt azóta nem haladt.
Fekete Péter az épület fontossága kapcsán elmondta, hogy a Fővárosi Nagycirkuszt az teszi Európa vezető intézményévé, hogy „másfajta rendezési, szerkesztési formába rakja össze a műsorokat. Üzenetet közvetít és lelket ad a cirkuszi előadásoknak. Tehát tartalmilag messze ott vagyunk a csúcson. Régóta tudjuk, hogy utol kell érni magunkat infrastruktúrában is, hiszen egy 1971-ben átadott épületben vagyunk, amit kinőttünk, az artistaképzős fiatalok pedig albérletben, pincékben tanulják a matekot”.
A cirkusz épületének helye kapcsán jelen pillanatban két lehetőség áll fenn:
- vagy az eredeti projektterv alapján új cirkusz épül a Nyugatihoz, és a mostani épületet megkapná az állatkert,
- vagy valamilyen módon bekapcsolják a Biodóm területét a cirkusz működésébe, ebben az esetben a mostani épületet kellene felújítani.
Ez utóbbi lehetőséget Fekete Péter sem zárta ki: „Jelenleg érvényben van a kormányhatározat a Nyugati melletti területre, de én nem vetném el annak a gondolatát sem, hogy ha majd újraértékelődik a Biodóm sorsa, akkor kialakuljon egy olyan koncepció, amiben szimbiózis jöhetne létre a Biodóm-projekt és a cirkusz között”.
De amennyiben újra beindul a gazdaság, és lesz rá forrás, akkor vagy a Nyugati mellett, vagy a mostani helyen megépülhetne az a csodaközpont, amit a magyar cirkuszművészet megérdemel.
Mert ettől válnánk nemcsak Európa, de a világ vezető intézményévé” – zárta a gondolatmenetét a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ főigazgatója.
Forrás: Index
Fejléckép: A Nemzeti Cirkuszművészeti Központ látványterve (forrás: kormany.hu)