Plusz

Mozart: Figaro házassága - a Budapesti Fesztiválzenekar a MÜPA-ban

2013.01.14. 02:11
Ajánlom
2013. február 13. 19:00 - 22:00 - Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem

A Budapesti Fesztiválzenekar és a Művészetek Palotája évente megrendezi a Mahler-ünnepet, valamint a szintén óriási sikerű zeneszerzői maratonokat, s emellett a két intézmény együttműködésében 2008 és 2010 között Mozart Da Ponte szövegkönyvére írt három operája is megszólalt a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben: a Così fan tutte, a Figaro házassága és a Don Giovanni.

A Figaro négy év elteltével elevenedik fel, ezúttal is Fischer Iván irányításával. A karmester-rendező a színpadon helyezi el a zenekart, ő maga kotta nélkül (!) vezényli a négyfelvonásos művet. Mint nyilatkozta, az előadás koncepciója az, hogy nincs koncepciója. Hogy ez igaz-e, döntse el ki-ki maga. Az élvezetes és szellemes előadást mindenesetre minden percében remek ötletek színesítik.

Almaviva gróf: Roman Trekel
Rosina grófné: Miah Persson
Susanna: Anne-Catherine Gillet
Figaro: Hanno Müller-Brachmann
Cherubino: Rachel Frenkel
Marcellina: Ann Murray
Basilio / Don Curzio: Rodolphe Briand
Bartolo: Robert Lloyd
Antonio: Matteo Peirone
Barbarina: Norma Nahoun

Közreműködik: Budapesti Fesztiválzenekar
Rendezte és vezényel: Fischer Iván

Az 1786-ban bemutatott vígopera a maga korában meghökkentően, egyúttal szórakoztatóan hathatott a színpadon - ahogyan a másik két Da Ponte-opera is -, hiszen kényes témát dolgoz fel. Az alapját képező Beaumarchais-színmű cselekménye az első éjszaka kegyúri joga körül bontakozik ki, s végül a szolgák kerülnek ki győztesen. A francia cenzúra sokáig tiltólistán tartotta a darabot, mígnem a király engedélyezte párizsi bemutatóját, de a belőle kerekedett botrány nyomán a drámaírót börtönbe csukták. Bécsben 1785-ben is tiltott darabnak számított hivatalosan, II. Józsefnek azonban nem volt ellenére a nemesi előjogokból gúnyt űző darab némiképp "áramvonalasított" formában való előadása, így az udvari librettista Lorenzo da Ponte engedélyt kapott rá, hogy opera-szövegkönyvet készítsen belőle. Már csak Mozart kellett hozzá - és a botránykőből megszületett az európai kultúra egyik örökéletű alkotása. (forrás: Müpa)

Rendező: Budapesti Fesztiválzenekar, Művészetek Palotája

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Plusz hír

Tízből kilenc gyerek rendszeresen hallgat zenét

Felmérés készült a gyerekek zenehallgatási szokásairól. Kiderült, hogy a magyar gyerekek kedvenc zenészei között túlsúlyban vannak a hazai előadók.
Plusz ajánló

Utcabállal ünneplik a francia nemzeti ünnepet

Július 13-án hat órától, a francia nemzeti ünnep előestéje alkalmából ingyenes koncertekkel és műhelyfoglalkozásokkal várja az érdeklődőket a Francia Intézet.
Plusz ajánló

Udvari mulatság a kismartoni Esterházy-kastélyban

Július 20-án egész napos programokkal várják az érdeklődőket Kismartonba, az esemény idei mottója Vivaldihoz kapcsolódóan a négy évszak. A kastélyfesztivál során bárki betekinthet az Esterházyak egykori udvartartásába, a gyerekprogramok mellett pedig természetesen hangversenyekkel is készülnek a szervezők. 
Plusz hír

Kurtág György és Roska Botond is Wolf-díjban részesül

A rangos, pénzjutalommal is járó izraeli elismerést néhány hónap múlva vehetik át az idei díjazottak. Kurtág Györgyöt zeneművészeti, Roska Botondot pedig orvostudományi kategóriában tüntetik ki. A Wolf-díjasok több mint egyharmada a későbbiek során elnyerte a Nobel-díjat is.
Plusz hír

A debreceni BMW gyár mellett épülhet fel a Közlekedési Múzeum

A város központjától mintegy tíz kilométerre, egy szántóföldön húzhatják fel azt az épületkomplexumot, amely otthont adna a Közlekedési Múzeumnak is. A Népszava információi szerint az erről szóló pályázatot augusztus elején hirdetheti meg a minisztérium.