„Lukasenko úr, ön csak erőszakkal biztosítja a hatalmát. A foglyok teljes elszigetelése kínzás. De a foglyok nem képezik az ön tulajdonát. Mond még önnek valamit az a szó, hogy emberiesség?” – áll egyebek közt abban a levélben, amelyet tizenhárom világhírű művész címzett a belarusz elnöknek. A Könyves Magazin szúrta ki, hogy az aláírók közt két magyar, Nádas Péter és Schiff András neve is megtalálható, de három Nobel-díjas író, Elfriede Jelinek, Herta Müller és Olga Tokarczuk is szolidaritását fejezte ki a Lukasenko-rezsim politikai ellenfeleivel, akiket teljes elszigeteltségben tartanak.
Mások mellett Marija Kalsznyikava fuvolaművészt is megemlítik, ő volt az egyik vezetője a 2020-as kormányellenes tüntetéseknek, amely során azért tiltakoztak, mert véleményük szerint meghamisították a választási eredményeket. Az aktivistát nem sokkal később letartóztatták.
Kalesznyikava a börtönben megbetegedett, állapotáról azonban február óta nem érkeztek hírek.
A levél aláírói úgy fogalmaztak, február óta a fuvolaművész „eltűnt a föld felszínéről.”
A levélben ugyancsak szolidaritásukat fejezték ki Kalesznyikava szintén bebörtönzött férjével, Szergej Tihanovszkij-val, Maxim Znak ügyvéddel, Viktor Babariko politikussal, valamint többtucatnyi teljes elszigeteltségben tartott fogollyal.
Fehéroroszországra nézünk, és nem állunk le a kérdéssel: Hová tűntek ezek az emberek?
– írták. A levelet Margaret Atwood, Daniel Barenboim, Wolf Bierman, Durs Grünbein, Elfriede Jelinek, Gidon Kremer, Igor Levit, Herta Müller, Nádas Péter, Salman Rushdie, Schiff András, Olga Tokarczuk és Tomas Venclova írta alá.
Forrás: Börsenblatt, SN
Fejléckép: Nádas Péter, Margaret Atwood és Salman Rushdie (Fotó/Forrás: Máté Péter, Jelenkor Kiadó, Wikipedia)