Plusz

Szabályok nélkül - Nagypál Gábor és Milorad Krstić a Kult50-ben

2019.07.25. 15:25
Ajánlom
A Kult50 legújabb videójában Nagypál Gábor, színész és Milorad Krstić, képzőművész ült le egymással beszélgetni – mi másról, mint újrakezdésről, művészetről, hatalomról, Újvidékről, a színház és a képek erejéről.
Videósorozatunk hetente jelentkezik új részekkel, amelyekben párosával mutatjuk be az idei Kult50 szereplőit.

Nézze meg a legújabb részt itt:

Nagypál Gábor 


Nagypál Gábor Macbethje kétkedik, őrlődik. Tényleg benne van, hogy „mindent veszít és semmit se nyer a lélek, hogyha nem ízlik a siker”.
A negyvenhárom éves színművészt minden évadban lehetne díjazni. De annyi plecsnink nincs nekünk.
Annak idején az Újvidéki Színházból jött át a Bárkába. Aztán ment tovább a Stúdió K-ba, Fodor Tamáshoz, aki idővel ráhagyományozta a társulatot, Nagypál pedig vitte tovább művészeti vezetőként, hűen a „K-hoz” a színház nevéből. Azaz „közösségi” és „kritikai” maradt a hely. De ma már nem művészeti vezető. Merthogy szeretett volna „csak színész lenni”, más semmi. A Macbeth – 2018-ban mutatták be Szikszai Rémusz rendezésében, a tatabányai Jászai Mari Színház és a Szkéné közös produkciójában – látomásos és rémálomszerű emberi tabló. Kicsit sem történelmi. Csupán kevéssé politikai. Lekapták róla a klasszikus magyarázatmázat, hogy Shakespeare a hatalomvágy és a bűntudatba őrülés drámáját írta meg. Szikszainál – más rendezésében is, itt is – belül játszódik a dráma, amely nagyon is emberi. Úgyhogy
a mindenkinél erősebb Macbeth itt mindenkinél esendőbb. A legyőzhetetlen végül legyőzi magát is. Kiszolgáltatottsága rettegővé teszi, félelme meg erőszakossá.
nagypal_gabor_foto_csabai_kristof_2-182108.jpg

Nagypál Gábor (Fotó/Forrás: Csabai Kristóf, Fidelio)

Van egy jelenet, amelyben Nagypál Gábor Macbethje csak tátog, próbálja, de nem tudja elmondani Lady Macbethnek, mi a baja. Irgalmatlan sűrű és gyilkos csend ez, ahogyan Nagypál Macbethjét a bűn, a belső romlás némává teszi. Nagypál magabiztos férfiteste a szemünk láttára szinte elvékonyodik, mire a saját poklának aljára kerül. Döbbenetes fizikai kifejeződése a szellem tébolyának, ami – ahogy a darabban elhangzik – „kitör a lélekkerítésen”. Macbeth emberarca örökre eltűnik. Nagypál Gábor alakítása nem törlődik a 2018-as színházi emlékezetből. (Karácsony Ágnes)

Milorad Krstić 


„A lélek gondjaihoz a művészet a kulcs” – hangzik el a Ruben Brandt, a gyűjtő című animációs filmben, amelynek a forgatókönyvét, látványvilágát és rendezését is Milorad Krstić jegyzi.
A Szlovéniában született művész szerb származású, Újvidéken végezte el a jogi egyetemet, és 1989 óta él Magyarországon. A festészet mellett grafikával, képregényekkel, gyerekeknek szóló animációs sorozatokkal, színházi díszlet- és látványtervezéssel foglalkozik. Első animációs sikerét a berlini filmfesztiválon érte el 1995-ben, ahol Ezüst Medve-díjat nyert a My Baby Left Me című rövidfilmjéért.
IMG_078111-162151.jpg

Milorad Krstić (Fotó/Forrás: Milorad Krstić)

Régi kapcsolat fűzi Horváth Csabához és a Forte Társulathoz, először 2011-ben, egy közös műcsarnokbeli estjükön tűnt fel Ruben Brandt alakja.
2018 legsikeresebb magyar animációs filmjének főszereplője, Ruben Brandt nemcsak műkincseket rabol, a nézők szívét is előszeretettel gyűjti be. Milorad Krstić filmje ott volt 2019-ben a 25 legjobb egész estés animáció között az Oscardíj előszobájában, és vannak, akik a Macskafogó méltó utódjaként emlegetik. Tavalyi locarnói világpremierje óta lelkes kritikák kísérik útját, és világszerte nagy sikerrel járja a filmfesztiválokat. Itthon több mint 40 ezren látták eddig, és folyamatosan műsoron tartják a mozik.
Sokat elmond a sikerről, hogy a bukaresti animációs filmfesztivál fődíját és a sevillai filmfesztivál 3 díját követően a Sony Pictures Classics vásárolta meg az amerikai forgalmazási jogokat
majd rangos szakmai díjakra jelölték: Anniedíjra két kategóriában, és versenyben volt a Press Academy Satellite-díjáért is. A James Bond-filmek hangulatát megidéző akcióthriller hommage a filmművészet, az építészet, a dizájn és a képzőművészet ikonikus alkotói előtt, és az sem véletlen, hogy maga a cím két híres művész, Rubens és Rembrandt nevének összeolvadásából jött létre. (Gyürke Kata)
Fejléckép: Nagypál Gábor és Milorad Krstić (Fotó: Kult50 / Fidelio)
Ki kell keverni a hős vegyületét – interjú Nagypál Gáborral

Kapcsolódó

Ki kell keverni a hős vegyületét – interjú Nagypál Gáborral

A Stúdió K, a Szkéné, és a tatabányai Jászai Mari Színház művészével a független-színházas létezésről, az évad meglepetéséről és Macbeth-alakításáról beszélgettünk. A tatabányai előadás január végétől a Szkéné Színházban látható.

Ruben Brandt visszatért a tett helyére – interjú Milorad Krstić-csel

Ruben Brandt visszatért a tett helyére – interjú Milorad Krstić-csel

Milorad Krstić animált krimije, a Ruben Brandt 40 ezer néző felett jár, és közel került az Oscar-jelöltséghez. A Műcsarnokban rendezett kiállítással a kör teljessé vált, a festménytolvaj visszatért születési helyére. A művészettörténeti utalásokkal zsúfolt mozi 2018 egyik legmeghatározóbb mozzanata volt a magyar kultúrában, így alkotója bekerült az idei Kult50-be is.

Sorozatunk előző részei

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Plusz hír

Tízből kilenc gyerek rendszeresen hallgat zenét

Felmérés készült a gyerekek zenehallgatási szokásairól. Kiderült, hogy a magyar gyerekek kedvenc zenészei között túlsúlyban vannak a hazai előadók.
Plusz ajánló

Utcabállal ünneplik a francia nemzeti ünnepet

Július 13-án hat órától, a francia nemzeti ünnep előestéje alkalmából ingyenes koncertekkel és műhelyfoglalkozásokkal várja az érdeklődőket a Francia Intézet.
Plusz ajánló

Udvari mulatság a kismartoni Esterházy-kastélyban

Július 20-án egész napos programokkal várják az érdeklődőket Kismartonba, az esemény idei mottója Vivaldihoz kapcsolódóan a négy évszak. A kastélyfesztivál során bárki betekinthet az Esterházyak egykori udvartartásába, a gyerekprogramok mellett pedig természetesen hangversenyekkel is készülnek a szervezők. 
Plusz hír

Kurtág György és Roska Botond is Wolf-díjban részesül

A rangos, pénzjutalommal is járó izraeli elismerést néhány hónap múlva vehetik át az idei díjazottak. Kurtág Györgyöt zeneművészeti, Roska Botondot pedig orvostudományi kategóriában tüntetik ki. A Wolf-díjasok több mint egyharmada a későbbiek során elnyerte a Nobel-díjat is.
Plusz hír

A debreceni BMW gyár mellett épülhet fel a Közlekedési Múzeum

A város központjától mintegy tíz kilométerre, egy szántóföldön húzhatják fel azt az épületkomplexumot, amely otthont adna a Közlekedési Múzeumnak is. A Népszava információi szerint az erről szóló pályázatot augusztus elején hirdetheti meg a minisztérium.