Kult50 kategória: Popkultúra
Védnök: Bősze Ádám
Elismert teljesítmény: A Dalfutár című műsor
Hajós Andrásnak megfordultam már koncertjén a Süss fel nap!-ban és egy poros sátorban a Szigeten – közvetlenül az R-Go előtt. Voltam erősen improvizatív stand-up estjén a Madách téri Godot-ban. A fáma szerint a befolyásos, „öltönyös” állásából épp kirúgott Hajós két producerrel sörözve kapta meg a lehetőséget, hogy kipróbálja magát a tévében. A 2003-as Magánszámot követte a Késő este Hajós Andrással, majd a Benne leszek a tévében!, de megfordult a Heti hetes csapatában és egy tehetségkutató zsűrijében is. Tévéműsorainak dicstelen végéről ő maga viccelődik meglehetős gyakorisággal. Vagyis ahogy felénk mondják:
Volt már minden, csak akasztott ember nem!
Valójában nem olyan nehéz tetten érni az 1993-ban Hegyi Györggyel és Verrasztó Gyulával alapított Emil.Rulez sajátos humorú dalszövegeiben és műfaji kalandozásaiban a később a 2016-ban elindult Dalfutárban is felcsillanó elemeket. Leleplező jellegű zenész műfajparódiái tűpontosak (különösen a világzene koncerté). Magánszám című műsorában gyorstalpalón megtanította nézőit dalszöveget írni vagy a gitározás technikáira. Saját megfogalmazásában „zenebohócságnak” titulált hozzáállása átüt minden szereplésén.
Ha 100-150 évvel ezelőtt élnénk, akkor egy klubban vagy szalonban mutatná be azokat egymásnak, akiknek – érzése szerint – találkozniuk kell. Ma azonban az ilyen platformok eltűntével bicikli és videóstáb segítségével teszi ugyanezt. Illetve annyit csavar a dolgon, hogy feladattal is ellátja protezsáltjait, hogy biztos legyen benne: nem sikkad el a felkínált kapcsolat.
A csapat tagjai: a zeneszerző, a szövegíró, a producer és az énekes. Lépésenként követjük a dal születését: minden rész egy szereplő munkáját és személyét járja körbe.
Így a zeneiparon kívüli civilek is bekukkanthatnak a slágerek születésének folyamatába.
A művészeti élet minden területéről berántja az alkotókat egy-egy projektbe, legyen az bohém svéd-magyar deszkás lány, szakmai berkekben rutinrókának számító zeneszerző, ünnepelt musicalsztár, kortárs költő vagy ifjú színésztitán.
Mivel gondosan ügyel, hogy a kulturális színtér távol eső szegleteiből hozza össze szereplőit, ez egyfajta ismeretterjesztő jelleget is ad a műsornak.
Hisz a legtöbb nézők csupán egy-két résztvevőt ismernek, a többi pedig ennek révén kerül a látóterükbe.
A feladat egy zeneszám megalkotása – manufaktúrában.
Minden résztvevő kizárólag a saját részét ismeri, csak a végén lepleződnek le a fantommunkatársak, mikor kész a dal. A munkafolyamatban, melyet a nézők Hajós válla fölött belesve követhetnek végig, mindenkiről lefoszlik az illedelmes közéleti máz. Ha nem a munka hevében, akkor a végső változat összeállításakor kipattanó vitákban mindenkinek megmutatkozik az igazi arca. A kérdés csupán az, hogy ez a műsornak csak a mellékes nyeresége, a fő eredmény pedig a dal – vagy pont fordítva.
A Fidelio idén is összeállította azoknak a művészeknek a névsorát, akik a saját területükön jelentős teljesítményt nyújtottak az előző év folyamán. Sorozatunkban bemutatjuk az Ötvenet.
A Kult50 idei díjazottjainak névsorát itt olvashatja.