Színház

A Globe története olyan kalandos, mint egy Shakespeare-darab

2017.06.08. 15:37
Ajánlom
Tudta, hogy a ma is látogatható híres Shakespeare-színház, a londoni Globe nem is azonos az eredeti Globe-bal, és hogy létezését nem az angoloknak, hanem egy amerikainak köszönhetjük?

Shakespeare darabjait 1599 után a 3000 néző befogadására alkalmas hatalmas, kör alakú nyitott színházban, a Globe-ban adták elő, amely „anyagában” megegyezett az angol Bárd műveit korábban befogadó első londoni színházzal, a Theatre-rel, hiszen amikor a színészek összekülönböztek a földterület tulajdonosával, egyszerűen fogták magukat, lebontották az épületet, faanyagát pedig átszállították a Temze túlpartjára, ahol Globe néven építették újjá.

A híres teátrum sorsa ezt követően sem volt kevésbé viszontagságos: 1613-ban ugyanis, a VIII. Henrik egyik előadása során a színpadi ágyútűz miatt az épület porig égett (isteni szerencse, hogy a katasztrófa nem követelt emberéletet). A színház tulajdonosai azonban nem adták fel, és – ismét – újjáépítették a Globe-ot: ezúttal a könnyen lángra kapó zsúptető helyett cseréptetővel.

A színház azonban így sem kerülhette el a sorsát: 1644-ig tudott csak működni, amikor is a puritánok a polgárháború alatt teljesen lerombolták. Shakespeare maga egyébként olyan szinten kötődött a Globe-hoz, hogy több darabjában meg is örökítette. A viharban Prospero szájába az „e roppant Glóbusz” szavakat adta, az V. Henrikben pedig „fából készült O”-ként hivatkozik rá.

A Globe Színház ma

A Globe Színház ma (Fotó/Forrás: Kovács Bálint / Madách Színház)

Ennek ellenére több mint 350 évnek kellett eltelnie, hogy a Globe ismét feltámadjon. Harmadik alkalommal való megépítését nem pontosan az eredeti épület helyén, csupán annak közelében, a London Bridge és a Tate Galéria között kezdték meg, méghozzá egy amerikai színész-rendező-producer, Sam Wanamaker kezdeményezésére.

Wanamaker a színház újbóli felépítésének finanszírozására 1970-ben alapítványt hozott létre, melynek hathatós segítségével a Globe (immár Shakespeare's Globe néven) 1997-ben újra megnyithatta a kapuit. S ha a rekonstruált színház nem is egyezik meg az eredetivel, azért az elmondható, hogy tökéletes mása – még azt is fontosnak tartották, hogy ugyanazokból az anyagokból, téglából, tölgyfából, zsúpszalmából, állati szőrből és vályogból építsék fel. A mai napig tartanak benne Shakespeare-előadásokat, jelenleg például a Rómeó és Júliát és a Vízkeresztet játsszák.

A Globe előtt egyebek mellett a Rose Színház volt az angol Bárd darabjainak egyik legfontosabb játszóhelye. S ha a Globe-bal nem is szolgálhatunk, a Rose-t a Madách Színház június 9. és július 16. között tartandó Szerelmünk, Shakespeare fesztiválja elhozza a magyar közönségnek is. A fesztiválon debütáló Szerelmes Shakespeare előadásain ugyanis az egész Rose Színház felfér majd a Madách nagyszínpadára. A pompázatos díszlet felépítését a fenti videón láthatjuk, a Szerelmünk, Shakespeare-ről pedig itt találunk további részleteket.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Színház ajánló

Margaret Atwood az asszonyi hűségről szóló mítoszadaptációját is bemutatja a Gyulai Várszínház

A Gyulai Várszínház fesztiválprogramjának fontos csomópontjai a saját bemutatók, idén például négy olyan előadás, amelyet a színház részben saját fejlesztésben, részben koprodukciós partnerrel hoz létre.
Színház interjú

„Minden este hazaviszek én is valamit” – interjú Schell Judittal

Mit tegyünk, hogy elkerüljük a szokásos párkapcsolati zsákutcákat? Hogyan építünk torlaszt és falakat a játszmáinkból? Ilyen és hasonló kérdésekre keresi a választ a Szeretetkert című előadás a Kultkikötőben július 27-én. Balatonszárszón négy kiváló színművész, Schell Judit, Jordán Adél, Mészáros Máté és Szervét Tibor várja a nézőket.
Színház interjú

Lábnyomok előttem és mögöttem – beszélgetés Bérczes Lászlóval

Tavaly jelent meg Kötőszavak címmel Bérczes László könyve, amiben a szerző ezúttal magáról ír. A kötet apropójából ültünk le beszélgetni a Jászai-díjas rendezővel.
Színház hír

Egyeztetést sürget a Színházi Dolgozók Szakszervezete a kiözelmúltbeli balesetek miatt

A szakszervezet közleményt bocsátott ki, amelyben leírták, csak azokban az esetekben tudnak aktívan fellépni, ha szakszervezeti tag az érintett, ugyanakkor kezdeményezik, hogy más színházi szervezetekkel közösen dolgozzanak ki protokollt a hasonló esetekre.
Színház hír

Kálid Artúr kapta idén a Kőszegi Várszínház Hollósi Frigyes-díját

A színművész a Hyppolit, a lakáj címszerepében nyújtott teljesítményéért érdemelte ki az elismerést, amelyről a közönség szavazatai döntöttek. Az előadás ősztől a dunaújvárosi Bartók Színház műsorán lesz látható.