A most készülő, Főtitkárok című előadás a Rajk-per idejét idézi meg, a korszak illusztrálásakor pedig szeretnének olyan kellékekkel dolgozni, melyek abból az időből származnak.
„Ha szívesen a színház rendelkezésére bocsátanának ilyen tárgyakat (Lenin, Sztálin, Rákosi műveit, zászlókat, címereket, dekorációs képeket, portrékat, plakátokat, feliratokat, lóden- és viharkabátokat, szobrokat, plaketteket, termelési naplókat, nagyméretű fotókat, stb), amelyeket a színház a készülő előadás díszletében szabadon, akár eredeti rendeltetésétől eltérően is felhasználhat, kérjük, hogy február 23-ig juttassák el ezeket a Katona József Színház portáján elhelyezett gyűjtőpontra” – áll a rövid közleményben.
Spiró György drámája valós élményeken alapul: a szerző - saját bevallása szerint - gyerekkorában a szüleivel együtt esténként a Rajk-per közvetítését hallgatta, majd tíz éves korában osztálytársaival együtt névre szóló meghívót kapott az újratemetésre. Akkor az iskolaigazgató megtiltotta nekik, hogy elmenjenek, de az élmény, valamint az ’50-es évek eseményei végül egy drámában öltöttek testet.
A dráma másik érdekessége, hogy Spiró György nem kitalált szövegekkel dolgozott, saját, eredeti mondataikat adja a szereplők szájába.
Zsámbéki Gábor rendezésének szereplői Elek Ferenc, Fekete Ernő, Mészáros Béla, Rajkai Zoltán, Vajdai Vilmos, Vizi Dávid, Gloviczki Bernát és Jakab Balázs.
Fejléckép: ikonikus képek az ’50-es évekből (forrás: Magyar Rendőr / Fortepan)