Színház

A Katona József Színház színpadán élednek újjá a Rákosi-korszak ikonikus tárgyai

2022.02.03. 09:10
Ajánlom
A színház a közönséget is bevonja az előadás előkészületeibe – az ’50-es évek tárgyait keresik.

A most készülő, Főtitkárok című előadás a Rajk-per idejét idézi meg, a korszak illusztrálásakor pedig szeretnének olyan kellékekkel dolgozni, melyek abból az időből származnak.

„Ha szívesen a színház rendelkezésére bocsátanának ilyen tárgyakat (Lenin, Sztálin, Rákosi műveit, zászlókat, címereket, dekorációs képeket, portrékat, plakátokat, feliratokat, lóden- és viharkabátokat, szobrokat, plaketteket, termelési naplókat, nagyméretű fotókat, stb), amelyeket a színház a készülő előadás díszletében szabadon, akár eredeti rendeltetésétől eltérően is felhasználhat, kérjük, hogy február 23-ig juttassák el ezeket a Katona József Színház portáján elhelyezett gyűjtőpontra” – áll a rövid közleményben.

Spiró György drámája valós élményeken alapul: a szerző - saját bevallása szerint - gyerekkorában a szüleivel együtt esténként a Rajk-per közvetítését hallgatta, majd tíz éves korában osztálytársaival együtt névre szóló meghívót kapott az újratemetésre. Akkor az iskolaigazgató megtiltotta nekik, hogy elmenjenek, de az élmény, valamint az ’50-es évek eseményei végül egy drámában öltöttek testet.

A dráma másik érdekessége, hogy Spiró György nem kitalált szövegekkel dolgozott, saját, eredeti mondataikat adja a szereplők szájába.

Zsámbéki Gábor rendezésének szereplői Elek Ferenc, Fekete Ernő, Mészáros Béla, Rajkai Zoltán, Vajdai Vilmos, Vizi Dávid, Gloviczki Bernát és Jakab Balázs.

Fejléckép: ikonikus képek az ’50-es évekből (forrás: Magyar Rendőr / Fortepan)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Színház ajánló

Margaret Atwood az asszonyi hűségről szóló mítoszadaptációját is bemutatja a Gyulai Várszínház

A Gyulai Várszínház fesztiválprogramjának fontos csomópontjai a saját bemutatók, idén például négy olyan előadás, amelyet a színház részben saját fejlesztésben, részben koprodukciós partnerrel hoz létre.
Színház interjú

„Minden este hazaviszek én is valamit” – interjú Schell Judittal

Mit tegyünk, hogy elkerüljük a szokásos párkapcsolati zsákutcákat? Hogyan építünk torlaszt és falakat a játszmáinkból? Ilyen és hasonló kérdésekre keresi a választ a Szeretetkert című előadás a Kultkikötőben július 27-én. Balatonszárszón négy kiváló színművész, Schell Judit, Jordán Adél, Mészáros Máté és Szervét Tibor várja a nézőket.
Színház interjú

Lábnyomok előttem és mögöttem – beszélgetés Bérczes Lászlóval

Tavaly jelent meg Kötőszavak címmel Bérczes László könyve, amiben a szerző ezúttal magáról ír. A kötet apropójából ültünk le beszélgetni a Jászai-díjas rendezővel.
Színház hír

Egyeztetést sürget a Színházi Dolgozók Szakszervezete a kiözelmúltbeli balesetek miatt

A szakszervezet közleményt bocsátott ki, amelyben leírták, csak azokban az esetekben tudnak aktívan fellépni, ha szakszervezeti tag az érintett, ugyanakkor kezdeményezik, hogy más színházi szervezetekkel közösen dolgozzanak ki protokollt a hasonló esetekre.
Színház hír

Kálid Artúr kapta idén a Kőszegi Várszínház Hollósi Frigyes-díját

A színművész a Hyppolit, a lakáj címszerepében nyújtott teljesítményéért érdemelte ki az elismerést, amelyről a közönség szavazatai döntöttek. Az előadás ősztől a dunaújvárosi Bartók Színház műsorán lesz látható.