1. Százféle változatban – Koncert Cseh Tamás dalokkal
A Pinceszínház alkotói régóta foglalkoznak Cseh Tamás dalaival, az elmúlt nyolc év során három színházi előadást is létrehoztak, amely a legendás énekes munkásságából merített. A Színházak Éjszakáján egy vadonatúj, szinte csak zenékből álló koncerttel készülnek. Az est címe nem véletlen: se szeri, se száma a felejthetetlen karaktereknek, amelyeket Cseh Tamás megénekelt Bereményi Géza szövegei nyomán. Az előadás során így megelevenedik majd például Vizi és Ecsédi, Antoine és Desiré, na és persze: János és Tamás alakja is.
Az alkotók szándékai szerint nem megemlékezni kívánnak Cseh Tamásról, céljuk, hogy újra élővé tegyék dalait. „Cseh Tamás zenéje elemi erővel képes hatni az emberre, egyszerű és személyes, olyan mintha kifejezetten neked énekelne. Bereményi Géza zsenije pedig kortalanná teszi a szövegeket, így aktualitását soha nem veszti el, hiszen nem csak egy politikai korszakról szólnak, hanem a magyar ember lelkét mutatják meg. A »féldecis rezsimek« elmúlnak, de mi és a dalok itt vagyunk, és így Tamás is” – írják.
Helyszín: Pinceszínház – Színpad
Időpont: 19:00
Közreműködik: Tóth András (ének), Laczi Sándor (cselló), Lányi Kristóf (kobza, vokál), Nánási Attila (gitár, vokál), Tóth Ábel (gitár, vokál)
2. Él-e még Petőfi?
A Baltazár Színház délutáni programján Vörös István József Attila-díjas költő, író hívja különleges irodalmi kalandozásra az érdeklődőket a Baltazár színészeivel karöltve.
Ahogy Jókai vagy Vörösmarty, úgy Petőfi is életben tud maradni, meg se őrül, vagy ha igen, csak a megfelelő határok közt. Bár Petőfit nem lehet elképzelni őrültnek – olvashatjuk az esemény leírásában, amely kijelenti: Petőfi zseni volt, de végtelenül józan, komoly, megfontolt. Ugyanakkor szertelen, megmámorosodott, öntudatos, humoros.
Ha akkor nem hal meg, amikor meghalt, nyilván halhatatlan. Nemcsak az olvasói számára, hanem önmagának is. Ha halhatatlan, mindent ő írt volna, amit helyette később mások megírtak. Az est során Vörös István kísérletet tesz ennek a Petőfi által megírt másik magyar irodalom rekonstruálására.
Helyszín: Baltazár Színház – Színházterem
Időpont: 16:00
Közreműködik: Vörös István és a Baltazár Színház színészei
3. „A színház olyan, mint az élet?” – Gálvölgyi Jánossal beszélget Csiby Gergely
A Rózsavölgyi Szalon Végszó című produkciójában Edward DuPre hetvenes színházi legenda – akit Gálvölgyi János alakít – úgy fogalmaz: „A színház éppen olyan, mint az élet – csak jobbak a fények!” Az előadásban, amely egy színészdinasztia kulisszák mögötti privát életéről szól, Csiby Gergely játssza az unokát – ő fogja kérdezni Gálvölgyi Jánost a Színházak Éjszakája programjában. A beszélgetés már csak azért is izgalmasnak ígérkezik, mert Csiby Gergely – ahogy arról lapunknak a Végszó 2019-es premierje előtt beszélt – eleinte izgult, milyen lesz a találkozás Gálvölgyi Jánossal. Az előadás mindmáig repertoáron van a színházban, így mostanra már egy jól összeszokott páros beszélgetésébe hallgathatunk bele, és minden bizonnyal színházi kulisszatitkokat is megtudhatunk.
Helyszín: Rózsavölgyi Szalon
Időpont: 16:00
4. OperaTour – Kulisszajárás
Ki ne szeretné bejárni a nemrég szépen felújított Operaház minél több zegét-zugát? Vajon mit rejt az aranyozott díszítés, mi történik azokban a helyiségekben, ahová a közönség soha nem teheti be a lábát? Az egyedi backstage-túrán az esti előadás után felfedezőútra indulhatunk az épületben, és nemcsak a nézőtéren, de a színpadon és a kulisszák mögött is bolyonghatunk – a hivatalos épületbejárás, az OperaTour szakavatott és gyakorlott túravezetőinek kalauzolásával. Hogyan láthatja a Házat a színpadra lépő művész? Milyen titkos erők teszik lehetővé, hogy az előadáson minden flottul menjen? Hol végzik a háttérmunkákat az előadások láthatatlan szereplői, akiket a közönség soha nem ismerhet meg? Ezt is megtudhatjuk, ha részt veszünk a túrán.
Helyszín: Magyar Állami Operaház
Időpontok: 22:00, 23:00, 0:00
5. Magyar népmesék – nyílt próba
A Loupe Színházi Társulás csapata egy alkalom erejéig mesedarabot próbál – és a próba maga lesz a Színházak Éjszakáján látható előadás, amit Horváth János Antal rendez majd a közönség bevonásával. (A társulat alapító tagja februárban elnyerte a Kortárs Magyar Dráma-díj különdíját a Becsapódás című előadásért, erről itt írtunk bővebben.)
Egy képzeletbeli előadás elkészülésében vehetnek részt a nézők. Lesz itt sok impró, ellentmondásos instrukció, súgás, félreérthető politikai áthallások elkerülésére való minél ötletesebb törekvés és egyet nem értés.
Helyszín: Marczibányi Téri Művelődési Központ – Színházterem
Időpont: március 23., 21:00
Közreműködik: a Loupe Színházi Társulás csapata
+1. Kerekasztal-beszélgetés Alföldi Róberttel és Kovalik Balázzsal, valamint további meghívott vendégekkel
2023 decemberében nagy sikerrel mutatta be a színház Molnár Ferenc Liliomját, Kovalik Balázs rendezésében, a címszerepben Alföldi Róberttel. A művész helyzete a mai magyar valóságban, a hivatásának élő ember, munka és magánélet összehangolása – néhány kérdés, amely az előadásban fókuszba kerül, és a beszélgetés vezérfonalát is adja. Az elsősorban Németországban működő alkotó, és a hazai színházi élet megkerülhetetlen alakja, aki a produkcióban megjelenő karakter mintájául is szolgált, emellett számos, a mai, hazai és nemzetközi művészéletet érintő kérdésről beszélget majd: milyen a színház helyzete az itthoni társadalmi-kulturális környezetben, miért megosztott a hazai színházi élet, illetve miben más itthon, illetve Nyugat-Európában karrier építeni.
Helyszín: Budaörsi Latinovits Színház
Kezdés: 18:00
További részletek a Színházak Éjszakája hivatalos honlapján.
Fejléckép: Lovas Rozi, Lengyel Tamás, Molnár Áron, Horváth János Antal (Fotó/Forrás: A Loupe Színházi Társulás Facebook-oldala)