Színház

Jordán Tamás, Kovalik Balázs és Vajda Gergely a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia új tagjai között

2019.11.27. 12:15
Ajánlom
Új tagokat választott szakosztályaiba a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) által alapított Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia éves, rendes közgyűlésén.    

A Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia éves közgyűlésén, kedden, az irodalmi osztály rendes tagjává választották Halasi Zoltán költő, író, műfordítót, szenior tagjává pedig Végel László írót, drámaírót - áll az MTA szerdai közleményében.

Az építőművészeti osztály tagja lett Demeter Nóra (rendes tag), Mátrai Péter (szenior tag) és Sylvester Ádám(szenior tag).

A képző- és iparművészeti osztály új tagjai: Szegedy-Maszák Zoltán (rendes tag), Manfred Mohr (tiszteleti tag).

_E_L6619_GEx-190247.jpg

Jordán Tamás a Kései találkozás olvasópróbáján (Fotó/Forrás: Gordon Eszter)

A mozgókép- és színházművészeti osztály tagja lett Kovalik Balázs (rendes tag) és Jordán Tamás (szenior tag), valamint Tompa Gábor (tiszteleti tag).

A zenei alkotóművészeti osztály rendes tagnak választotta Vajda Gergely karmestert, zeneszerzőt, klarinétművészt, tiszteleti tagnak az indiai származású Clarence Barlow zeneszerzőt.

Az idei közgyűlésen címzetes tagnak választották a tagok Edgar Morin francia filozófust, Kovács Péter művészettörténész, Kovalovszky Márta művészettörténész, Rajk Judit énekművészt, Perneczky Géza művészettörténészt.

Vajda Gergely

Vajda Gergely (Fotó/Forrás: MTVA)

A Széchenyi Akadémia tagjai olyan írók és művészek, akik saját területükön kiemelkedőt alkottak.

A tagok választása jelölés útján, többlépcsős rendszerben és a jelöltek teljesítményének alapos értékelésével történik. A Széchenyi Akadémiának rendes és tiszteleti és címzetes tagjai vannak. Rendes tag csak magyar állampolgár lehet, külföldi állampolgár tiszteleti tagnak választható.

A testületnek egyszerre 60 olyan tagja lehet, aki nem töltötte be a hetvenedik életévét. Aki elmúlt hetvenéves, továbbra is teljes jogú tag marad, de helyére új tag választható. 2018-ban a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia új tagsági formát hozott létre a szellemi élet olyan kiemelkedő személyiségeinek, akik nem, vagy nem elsősorban alkotóművészek, ezért az alapszabály értelmében nem lehetnek rendes vagy tiszteleti tagok. (A tiszteleti tagok nem magyar állampolgárságú alkotóművészek.)

A Széchenyi Akadémia az MTA önálló társult testülete, amelynek az a feladata, hogy megjelenítse az irodalmi és művészeti élet sokszínűségében megvalósuló egységét.

Működése azt a gondolatot testesíti meg, hogy a művész szellemi szabadsága és a művészi alkotómunka függetlensége sérthetetlen érték.

A címzetes tagság szimbolikus jelentésének részeként a művészetek és tudományok összetartozását is kifejezi. A Széchenyi Akadémia öt osztályra tagolódik: (1) Irodalmi, (2) Képző- és Iparművészeti, (3) Zenei Alkotóművészeti, (4) Mozgókép- és Színházművészeti és (5) Építőművészeti. Minden osztálynak választott vezetője van.

(forrás: mta.hu)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Színház ajánló

Margaret Atwood az asszonyi hűségről szóló mítoszadaptációját is bemutatja a Gyulai Várszínház

A Gyulai Várszínház fesztiválprogramjának fontos csomópontjai a saját bemutatók, idén például négy olyan előadás, amelyet a színház részben saját fejlesztésben, részben koprodukciós partnerrel hoz létre.
Színház interjú

„Minden este hazaviszek én is valamit” – interjú Schell Judittal

Mit tegyünk, hogy elkerüljük a szokásos párkapcsolati zsákutcákat? Hogyan építünk torlaszt és falakat a játszmáinkból? Ilyen és hasonló kérdésekre keresi a választ a Szeretetkert című előadás a Kultkikötőben július 27-én. Balatonszárszón négy kiváló színművész, Schell Judit, Jordán Adél, Mészáros Máté és Szervét Tibor várja a nézőket.
Színház interjú

Lábnyomok előttem és mögöttem – beszélgetés Bérczes Lászlóval

Tavaly jelent meg Kötőszavak címmel Bérczes László könyve, amiben a szerző ezúttal magáról ír. A kötet apropójából ültünk le beszélgetni a Jászai-díjas rendezővel.
Színház hír

Egyeztetést sürget a Színházi Dolgozók Szakszervezete a kiözelmúltbeli balesetek miatt

A szakszervezet közleményt bocsátott ki, amelyben leírták, csak azokban az esetekben tudnak aktívan fellépni, ha szakszervezeti tag az érintett, ugyanakkor kezdeményezik, hogy más színházi szervezetekkel közösen dolgozzanak ki protokollt a hasonló esetekre.
Színház hír

Kálid Artúr kapta idén a Kőszegi Várszínház Hollósi Frigyes-díját

A színművész a Hyppolit, a lakáj címszerepében nyújtott teljesítményéért érdemelte ki az elismerést, amelyről a közönség szavazatai döntöttek. Az előadás ősztől a dunaújvárosi Bartók Színház műsorán lesz látható.