A Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia éves közgyűlésén, kedden, az irodalmi osztály rendes tagjává választották Halasi Zoltán költő, író, műfordítót, szenior tagjává pedig Végel László írót, drámaírót - áll az MTA szerdai közleményében.
Az építőművészeti osztály tagja lett Demeter Nóra (rendes tag), Mátrai Péter (szenior tag) és Sylvester Ádám(szenior tag).
A képző- és iparművészeti osztály új tagjai: Szegedy-Maszák Zoltán (rendes tag), Manfred Mohr (tiszteleti tag).
A mozgókép- és színházművészeti osztály tagja lett Kovalik Balázs (rendes tag) és Jordán Tamás (szenior tag), valamint Tompa Gábor (tiszteleti tag).
A zenei alkotóművészeti osztály rendes tagnak választotta Vajda Gergely karmestert, zeneszerzőt, klarinétművészt, tiszteleti tagnak az indiai származású Clarence Barlow zeneszerzőt.
Az idei közgyűlésen címzetes tagnak választották a tagok Edgar Morin francia filozófust, Kovács Péter művészettörténész, Kovalovszky Márta művészettörténész, Rajk Judit énekművészt, Perneczky Géza művészettörténészt.
A Széchenyi Akadémia tagjai olyan írók és művészek, akik saját területükön kiemelkedőt alkottak.
A tagok választása jelölés útján, többlépcsős rendszerben és a jelöltek teljesítményének alapos értékelésével történik. A Széchenyi Akadémiának rendes és tiszteleti és címzetes tagjai vannak. Rendes tag csak magyar állampolgár lehet, külföldi állampolgár tiszteleti tagnak választható.
A testületnek egyszerre 60 olyan tagja lehet, aki nem töltötte be a hetvenedik életévét. Aki elmúlt hetvenéves, továbbra is teljes jogú tag marad, de helyére új tag választható. 2018-ban a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia új tagsági formát hozott létre a szellemi élet olyan kiemelkedő személyiségeinek, akik nem, vagy nem elsősorban alkotóművészek, ezért az alapszabály értelmében nem lehetnek rendes vagy tiszteleti tagok. (A tiszteleti tagok nem magyar állampolgárságú alkotóművészek.)
A Széchenyi Akadémia az MTA önálló társult testülete, amelynek az a feladata, hogy megjelenítse az irodalmi és művészeti élet sokszínűségében megvalósuló egységét.
Működése azt a gondolatot testesíti meg, hogy a művész szellemi szabadsága és a művészi alkotómunka függetlensége sérthetetlen érték.
A címzetes tagság szimbolikus jelentésének részeként a művészetek és tudományok összetartozását is kifejezi. A Széchenyi Akadémia öt osztályra tagolódik: (1) Irodalmi, (2) Képző- és Iparművészeti, (3) Zenei Alkotóművészeti, (4) Mozgókép- és Színházművészeti és (5) Építőművészeti. Minden osztálynak választott vezetője van.
(forrás: mta.hu)