Színház

Nagyszabású tervek Miskolcon

2012.06.05. 12:43
Ajánlom
Meghirdette 2012/2013-as műsortervét a Kiss Csaba vezette Miskolci Nemzeti Színház: a részben kicserélődő társulattal 16 premierre készülnek. Az évad szerzője Háy János, az évad drámája az Úri muri, az évad szlogenje: A játék ünnep.

"Ünnepélyes szavak és programhirdető nyilatkozatok helyett engedje meg, hogy személyes hangon, közvetlenül szóljak Önhöz. Az elmúlt hónapokban rendező-társaimmal nagyon sokat beszéltünk arról, hogy vajon milyen színházat szeretnének látni a miskolci nézők. Próbáltuk megérezni, kik ülnek estéről estére a nézőtéren - és kik azok, akik szívesen eljönnének, ha kedvükre való előadást találnának a repertoáron. Sokan zenés játékra, operettre, gondűző bohóságra vágynak, más inkább mélyebb tartalmat, továbbgondolni érdemes figurákat és sorsokat látna szívesen a színpadon. Van, aki az új formákat, a kortársakat, a 21. század európai színházát keresi, más a hagyományt, a nemzeti gondolatot, a magyar irodalom klasszikusait. Sok szülő pedig a gyerekét szeretné olyan helyre elhozni, ahol stílust, megélt érzelmeket és tiszta értékrendet talál. Ezt a sokféle nézői igényt, várakozást egy vidéki városban egyetlen színháznak, egyetlen társulatnak kell kielégítenie. Ezért mi úgy állítottuk össze első, bemutatkozó évadunkat, hogy a néző a négy fő játszóhelyen - a Nagyszínházban, a Kamarában, a Csarnokban és a Játékszínben - négy különböző hangulatot, szellemet találjon. Mintha Miskolcnak négy önálló színháza lenne. Olyan bérletrendszert dolgoztunk ki, amely segíti, ösztönzi azokat, akik a szokásos évi négy-öt alkalomnál gyakrabban szeretnének színházba jönni - akár havonta is. Mert meggyőződésünk, hogy színházba járni jó. A játék ünnep. (...)

Rég volt ilyen gazdag a kínálat. Ismert és ismeretlen címek, remekművek, klasszikusok, kortárs kísérletek. Mindenki által ismert és soha nem hallott színésznevek. Kezdő direktorként talán erre vagyok a legbüszkébb: az új társulatra. Kíváncsi vagyok, hogy fog ez a sok tehetséges ember egymást erősítő, megihlető társulattá válni. Sokféle életút találkozik itt - van, akinek egész pályája Miskolchoz kötődik, generációk nőttek fel a játékán, de érkezik hat egyetemi hallgató is, végzősök, akiknek ez a színház lesz a pályára lépés helyszíne. És vannak a társulatban nagy visszatérők, akikre mindmáig emlékeznek a városban, meg olyanok, akik más színházakban már bizonyítottak, és most - reményeink szerint - Miskolcon fog kiteljesedni a pályájuk. Mindannyiunk számára komoly tétje van az első, induló évadnak.

Miskolcra egy friss, dinamikus, ambícióval teli csapat érkezik, a repertoárunk gazdag. Hiszünk abban, hogy sikerül megőriznünk a Színházhoz minden érában hűséges nézők bizalmát és újakat: fiatalokat, gondolkodni, érezni, szórakozni vágyókat is sikerül megnyernünk" - írja Kiss Csaba a színház 2012/2013-as évadra szóló műsorfüzetében.

A Nagyszínházban két prózai darabot, két musicalt és egy operát láthat a közönség. Móricz Zsigmond Úri muriját Keszég László rendezi - a férfi főszerepet Zayzon Zsolt alakítja -, aki szerint "Minden önmagát és a közönségét komolyan vevő színházi intézmény, formáció egyidejűleg hagyományos és modern, mert a hagyományba beágyazódva tud a jövőbe tekinteni. És a jövőbe tekinteni rendkívül fontos azóta, hogy az ízlés és a pénz útja szétvált. Minden néző igényli a számára szimpatikus útmutatást a lét, az eszmélet rejtelmeibe." A Kander-Ebb-Fosse-klasszikust, a Chicagót Béres Attila viszi színre Szinetár Dórával és Ullmann Mónikával a két főszerepben. Béres így vall a produkció kapcsán a színházcsinálásról: "Hiszem, hogy a színház a nézőkért van. Akkor is, ha kellemes az a történet, ami a színpadon bemutatásra kerül, és akkor is, ha nem. A színház a legélőbb és legközvetlenebb formája annak, hogy egy közösség elgondolkodjon a múltján és jelenén. Színház nélkül elveszünk a mindennapok részleteiben. Színházzal - jó esetben - belelátunk a nagy egész működésébe." Moliere Dandin György című vígjátékát Rusznyák Gábor állítja színpadra Gáspár Tiborral és Kosik Anitával a főszerepben, és ugyanő jegyzi  A padlást is, míg Verdi Nabuccóját Kesselyák Gergely rendezi.

A Kamaraszínházban szintén öt bemutatóval készülnek. Gyerekeknek szánját az Óz, a nagy varázslót Seres Ildikó rendezésében, Ferenczi György zenéjével. "Szeretem, amikor megegyezés születik a darabról és a szereposztásról. Szeretem, ha a tervezővel közös hullámhosszon vagyunk, és a dramaturg bátorít, ha a munkatársaim tanítanak, ha kialakul egy közös rendszer. Szeretem, ha a színészek kíváncsiak, ha kérdeznek, és nem rejtik el érzéseiket. Szeretem, ha sejteni az út végét, de nem látni egészen el oda. És szeretem, amikor valaki egyetlen mondattal képes megnevettetni egy teljes színházat, amikor a közönség számára megadatik egy olyan élmény lehetősége, ami most engem is arra késztet, hogy a szeretem szót ennyiszer ideírjam" - fogalmaz a nyár végi premier, az Én és a kisöcsém rendezője, Szabó Máté arról munkájáról. Ő rendezi a Molnár Ferenc Az ördög című vígjátékát is. Tenessee Williams klasszikusát, A vágy villamosát Kiss Csaba jegyzi, Woody Allen Játszd újra, Sam!-ét Béres Attila.

A Játékszínben látható az évad szerzőjének, Háy Jánosnak A Gézagyerek című istendrámája Rusznyák Gábor rendezésében. Marius von Mayenburg A hideg gyermek című darabját Szőcs Arturtól, Ionesco Kopasz énekesnőjét Keszég László viszi színre.

2012. június 6-án 15 fiatal alkotóművész gyülekezik Budapest határában, hogy a Mátrán és a Bükkön keresztül két hét alatt Miskolcra gyalogoljanak, majd érkezéskor a színház csapatával kiegészülve egy előadást hozzanak létre. A résztvevők útközben, az érintett településeken bepróbálnak, improvizálnak, filmre vesznek jeleneteket, majd családoknál, művelődési házban, iskolai tornateremben éjszakáznak. A Mi és Miskolc, avagy 272307 lépés a város felé című életútjátékot Deres Péter és Szőcs Artur írja, utóbbi rendezi, aki a munka kapcsán így fogalmaz: "Az utakat általában lerövidítjük, hogy időt nyerjünk. Ha nagyon gyorsan jutsz el A-ból B-be, akkor igazából sohasem érkezel meg. A-ban ragadsz minden problémáddal és hétköznapi valóddal együtt, és csak a környezeted változik. B csupán illúzió marad. Mi azért választottuk az utazásnak ezt az egyszerű, mégis elmélyült módját, hogy időt nyerjünk magunknak az egyéni és közös gondolkodásra, alkotásra." Az előadás a Csarnokban látható csakúgy, mint A "Forint"/Médeia című kétrészes táncjáték, Kozma Attila koreográfiája, a Hamlet Kiss Csaba rendezésében, Pál András címszereplésével.

Az előző évad programjából A nyomorultak marad műsoron, és terveznek több színházi fesztivált is. Az új tagok között megtalálható Gáspár Tibor, Kocsis Pál, Kokics Péter, Lovas Rozi, Monár Gusztáv, Salat Lehet, Simon Zoltán, Ullmann Mónika és Zayzon Zsolt. Hat budapesti és kaposvári színművészeti egyetemista megy gyakorlatra Miskolcra: Bohoczki Sára, Czakó Julianna, Fritz Attila, Kosik Anita, Ódor Kristóf és Szabó Irén. Vendégként Györgyi Anna, Keresztesi László, Müller Julianna, Pál András, Szinetár Dóra, Varjú Olga és Zalányi Gyula láthatók Miskolcon.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Színház ajánló

Margaret Atwood az asszonyi hűségről szóló mítoszadaptációját is bemutatja a Gyulai Várszínház

A Gyulai Várszínház fesztiválprogramjának fontos csomópontjai a saját bemutatók, idén például négy olyan előadás, amelyet a színház részben saját fejlesztésben, részben koprodukciós partnerrel hoz létre.
Színház interjú

„Minden este hazaviszek én is valamit” – interjú Schell Judittal

Mit tegyünk, hogy elkerüljük a szokásos párkapcsolati zsákutcákat? Hogyan építünk torlaszt és falakat a játszmáinkból? Ilyen és hasonló kérdésekre keresi a választ a Szeretetkert című előadás a Kultkikötőben július 27-én. Balatonszárszón négy kiváló színművész, Schell Judit, Jordán Adél, Mészáros Máté és Szervét Tibor várja a nézőket.
Színház interjú

Lábnyomok előttem és mögöttem – beszélgetés Bérczes Lászlóval

Tavaly jelent meg Kötőszavak címmel Bérczes László könyve, amiben a szerző ezúttal magáról ír. A kötet apropójából ültünk le beszélgetni a Jászai-díjas rendezővel.
Színház hír

Egyeztetést sürget a Színházi Dolgozók Szakszervezete a kiözelmúltbeli balesetek miatt

A szakszervezet közleményt bocsátott ki, amelyben leírták, csak azokban az esetekben tudnak aktívan fellépni, ha szakszervezeti tag az érintett, ugyanakkor kezdeményezik, hogy más színházi szervezetekkel közösen dolgozzanak ki protokollt a hasonló esetekre.
Színház hír

Kálid Artúr kapta idén a Kőszegi Várszínház Hollósi Frigyes-díját

A színművész a Hyppolit, a lakáj címszerepében nyújtott teljesítményéért érdemelte ki az elismerést, amelyről a közönség szavazatai döntöttek. Az előadás ősztől a dunaújvárosi Bartók Színház műsorán lesz látható.