Színház

Szerelmes Shakespeare: a mozi után a Madách színpadán

2017.06.12. 18:01
Ajánlom
Az 1999-ben bemutatott, hét Oscar-díjas film színpadi verziójának alkotói megtartottak mindent, ami az eredetiben jó volt, és további ragyogó ötletekkel örvendeztetik meg a közönséget.

A Gwyneth Paltrow és Joseph Fiennes főszereplésével készült történelmi-romantikus komédia, a Szerelmes Shakespeare egyik legnagyobb erénye minden bizonnyal az elsőrangúan megírt forgatókönyv volt; nota bene: a Marc Norman – Tom Stoppard szerzőpáros második fele nemcsak forgatókönyvíróként, hanem drámaíróként is elismert, Shakespeare-vonatkozású kis remeke például a Rosencrantz és Guildenstern halott.

A Madách Színházban színpadra kerülő verzió a 2014-es londoni bemutató alapján készült, amelyben szerencsére megtartották az eredeti forgatókönyvet, így a csodás (egyszerre vicces, megható, szívszorító és a női egyenjogúság témájával azóta is aktuális társadalmi kérdésekre reflektáló) sztori eleve adott volt.

Petrik Andrea (Viola) és Solti Ádám (Will)

Petrik Andrea (Viola) és Solti Ádám (Will) (Fotó/Forrás: Madách Színház/Mohos Angéla)

A Madách Szerelmes Shakespeare-je pedig ugyan a West End-változat alapján, de saját, egyedi verzióban valósult meg. Ennek fontos eleme például a magyar szöveg, amely napjaink egyik legnevesebb költőjének és műfordítójának, Szabó T. Annának köszönhető, és frappáns gördülékenysége, az emelkedettebb részeket a vaskosabb kiszólásokkal harmonikusan összefésülő virtuozitása mellett olyan leleményes megoldásokkal hívja fel magára a figyelmet, mint például a négyes vagy akár ötös alliterációk az élőbeszédszerű szövegben.

ShinLove (3)

ShinLove (3) (Fotó/Forrás: Madách Színház/Mohos Angéla)

Az 1999-es filmben a forgatókönyv mellett a legmaradandóbb élményt a jelmezek és a díszletek nyújtották, és a Madách Színház-féle verzió alkotói ezen a téren is kitettek magukért. Ahogy mondani szokták, a színpadra álmodott épületek és pompás ruhák szinte külön szereplői lettek a darabnak. Közülük is a főszerepet a Rose Színház monumentális replikája, illetve Erzsébet királynő „malomkerék-galléros”, tekintélyes abronccsal ellátott, bíborvörös kosztümje alakította.

A vizualitást illetően az előadás nagyszabású elemei mellett apróbb truvájok is akadtak: például az egyes jelenetek közti filmes vágások színpadi nyelvre való lefordítása, áttűnés-szerűen (az előző jelenet szereplői még a színen maradtak, miközben körülöttük megváltozott a háttér), vagy a fiúnak öltözött Viola „kicsomagolása” a mellét leszorító fásliból, amit – egy baldachinos ágy függönye mögül – gyönyörű árnyjátékként láthattunk megvalósulni.

Kerekes Éva a királynő szerepében

Kerekes Éva a királynő szerepében (Fotó/Forrás: Madách Színház/Mohos Angéla)

És végül, de nem utolsósorban a hazai Szerelmes Shakespeare talán legörömtelibb része, hogy a saját színészeinket láthatjuk a hollywoodi sztori szerepeiben. Will Shakespeare-t váltott szereposztásban Nagy Sándor és Solti Ádám játssza, a két Viola közül pedig Tompos Kátya a figura tisztaságát, őszinteségét és önfeláldozását, Petrik Andrea pedig vadócságát és lázadását domborítja ki. A Madách Színház műsorára kattintva kiválaszthatjuk, melyik kedvencünkkel szeretnénk látni a darabot. Az alábbi linken pedig további részleteket tudhatunk meg a színház június 9. és július 16. között zajló Szerelmünk, Shakespeare fesztiváljáról, amelynek nyitányaként az előadás színpadra került.

Nagy Sándor (Will) és Tompos Kátya (Viola)

Nagy Sándor (Will) és Tompos Kátya (Viola) (Fotó/Forrás: Madách Színház/Mohos Angéla)

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Színház ajánló

Margaret Atwood az asszonyi hűségről szóló mítoszadaptációját is bemutatja a Gyulai Várszínház

A Gyulai Várszínház fesztiválprogramjának fontos csomópontjai a saját bemutatók, idén például négy olyan előadás, amelyet a színház részben saját fejlesztésben, részben koprodukciós partnerrel hoz létre.
Színház interjú

„Minden este hazaviszek én is valamit” – interjú Schell Judittal

Mit tegyünk, hogy elkerüljük a szokásos párkapcsolati zsákutcákat? Hogyan építünk torlaszt és falakat a játszmáinkból? Ilyen és hasonló kérdésekre keresi a választ a Szeretetkert című előadás a Kultkikötőben július 27-én. Balatonszárszón négy kiváló színművész, Schell Judit, Jordán Adél, Mészáros Máté és Szervét Tibor várja a nézőket.
Színház interjú

Lábnyomok előttem és mögöttem – beszélgetés Bérczes Lászlóval

Tavaly jelent meg Kötőszavak címmel Bérczes László könyve, amiben a szerző ezúttal magáról ír. A kötet apropójából ültünk le beszélgetni a Jászai-díjas rendezővel.
Színház hír

Egyeztetést sürget a Színházi Dolgozók Szakszervezete a kiözelmúltbeli balesetek miatt

A szakszervezet közleményt bocsátott ki, amelyben leírták, csak azokban az esetekben tudnak aktívan fellépni, ha szakszervezeti tag az érintett, ugyanakkor kezdeményezik, hogy más színházi szervezetekkel közösen dolgozzanak ki protokollt a hasonló esetekre.
Színház hír

Kálid Artúr kapta idén a Kőszegi Várszínház Hollósi Frigyes-díját

A színművész a Hyppolit, a lakáj címszerepében nyújtott teljesítményéért érdemelte ki az elismerést, amelyről a közönség szavazatai döntöttek. Az előadás ősztől a dunaújvárosi Bartók Színház műsorán lesz látható.