Tánc

A tánc az emberi faj lételeme, mondják az antropológusok

2019.08.21. 09:05
Ajánlom
Azt gondolhatjuk, a tánc csak szórakozás és nem tartozik az emberi faj legfontosabb létfunkciói közé. Az antropológia azonban mást mond. VIDEÓ!

A tudósok szerint ugyanis a különböző emberi közösségek hamarabb kezdtek táncolni, mint bármi más olyan tevékenységet folytatni, amivel ma az időnk nagy részét töltjük.

Miért olyan alapvető ez a látszólag könnyed cselekedet az emberiség számára? Úgy tűnik, a válasz a társadalmi kohézió iránti igényünkkel függ össze, hiszen a tánc egy olyan alapvető összekötő erő, ami az egyéni emberi különbözőségek ellenére képes megakadályozni a társadalmak szétesését.

A kérdéssel behatóbban foglalkozott a századforduló környékén többek között Émile Durkheim (1858–1917) francia szociológus és a közelmúltban Bronwyn Tarr oxfordi evolúciós biológus. Az ő elméleteik alapján készült ez a négy perces, gyönyörű animációs film, amely azt a mély, kulturális szükségletünket vázolja fel, hogy közösségben táncoljunk.  

Durkheim szerint a tánc egyfajta „kollektív pezsgés”, amiben az emberek egyesülnek, és ami így a csoportok összetartozásának gyökerét jelenti. Ez a pozitív feszültség hasonlatos az elektromossághoz:

olyan euforikus áramlást eredményez, amely során az egyéni öntudat feloldódik a közösségi identitásban. Olyan emelkedett állapotba hoz, ami már hasonlatos egy közös spirituális élményhez.

A közös tánc – különösen szakrális, rituális keretek között – szinte vallási tevékenység.

Ezt nemrég Bronwyn Tarr is alátámasztotta a modern tudomány eszközeivel. Mint írja, az embernek természetes hajlama van arra, hogy a mozdulatait másokéval összhangba hozza.

„Amikor a társaink mozgását utánozzuk, és ők is utánozzák a miénket, idegrendszerünkben hasonló idegpályákon mozognak az ideghormonok”.

Ezáltal tehát közös csatorna nyílik. A zenehallgatás önmagában, tánc nélkül is egy sor boldogsághormont termel, ami aktiválja az agyban az opioid receptorokat. Emiatt érzünk időnként ellenállhatatlan vágyat az iránt, hogy közösen táncoljunk.

Biológiai magyarázat ide vagy oda, Durkheim egyenesen odáig megy, hogy tánc nélkül nem is ember az ember. Talán igaza lehet Pina Bauschnak, aki azt mondja: "Táncoljatok, táncoljatok, különben elveszünk!".

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Tánc hír

19 év után visszatér a legendás IDMC Nemzetközi Táncworkshop

Idén augusztusban egy négynapos warm-up eseménnyel tér vissza a rendezvény, amelynek során visszaemlékező beszélgetésen, nemzetközi hírű művészek kurzusain és előadásain vehetnek részt az érdeklődők a margitszigeti Kristály Színtérben augusztus 5. és 8. között.
Tánc hír

Először nyert magyar művész a világhírű balettversenyen

Június 25-én este adták át a moszkvai székhelyű Benois de la Danse díjait. Férfi táncos kategóriájában Balázsi Gergő Ármin a verseny története során első magyarként megosztott első díjban részesült.
Tánc ajánló

Nyáresti táncelőadások és interaktív programok a TáncParkban

A Nemzeti Táncszínház a Millenárisra költözése óta, minden év júliusában a parkba költözik. Az alkalmi színpadon kilenc napon át, estéről-estére váltják egymást az együttesek.
Tánc ajánló

A Duna Művészegyüttes legvirtuózabb koreográfiáiból válogat a Nemzeti Táncszínház Táncparkjában

Július 12-én 20:30-tól Buda legnagyobb, ikonikus rendezvényhelyszínén, a Millenárison lép fel Duna fergeteges című válogatásműsorával a Duna Művészegyüttes.
Tánc magazin

Villanásnyi ragyogás – végzős balettművész hallgatók vizsgaelőadásán jártunk

Június 11-én tartotta a Magyar Táncművészeti Egyetem a táncművész alapképzési szak klasszikus balett szakirány hallgatóinak előzetes vizsgakoncert-előadását a Nemzeti Táncszínházban, míg a tényleges vizsgakoncertre június 23-án kerül sor a Magyar Állami Operaházban.