Tánc

Szögre akasztotta a balettcipőt a Párizsi Opera Balett

2019.12.12. 09:05
Ajánlom
A társulat 154 táncosából 120-an vettek részt az országos nyugdíjreform-ellenes sztrájkban. Az új törvény ugyanis eltörölné azt a művésznyugdíjat is, amelyet a táncosok 42 éves koruktól vehettek eddig igénybe.

Több tízezer francia munkavállaló hagyott fel a munkával és vonult az utcára múlt csütörtökön a nyugdíjreform bevezetése ellen tüntetve. Az új törvény ugyanis egységesítené a nyugdíjrendszert, és csak néhány kivételes szakma – például a vasúti dolgozók – esetében engedélyezné a korai nyugdíjba vonulást.

A Párizsi Opera Balett társulatának nagy része az ellen tiltakozott, hogy elvegyék tőlük a művésznyugdíjat, amit még XIV. Lajos király, a balett alapítója vezetett be 1689-ben, a műfaj születésekor.

A korai nyugdíjra azért volt, és van lehetőség a mai napig a világ legtöbb balett-társulatánál, mert a táncosok óriási fizikai igénybevételnek vannak kitéve, a sérülések pedig különösen nagy kockázati tényezőt jelentenek 40 éves kor felett.  Az óvatosság nem alaptalan, a kimutatások szerint a munkahelyi balesetek száma ebben az ágazatban a legmagasabb Franciaországon belül. (Emlékezzünk: 2015-ben azért okozott botrányt a Magyar Nemzeti Balett belső alkalmassági vizsgája, mert akkor több, közvetlenül a nyugdíj előtt álló művészt bocsátottak el alkalmatlanságra hivatkozva, akik így kilátástalan helyzetbe kerültek.) A művésznyugdíj eltörésével rengeteg táncos jövője válna bizonytalanná, ugyanis az átképzési rendszer még nem épült ki, következésképp azok, akik az életüket a táncra tették föl, egyedül a tanári pályában reménykedhetnek a színpad elhagyása után.

A közel egyhetes sztrájk hatalmas anyagi veszteséget okozott a Párizsi Operának, hiszen 11 előadást kellett lemondaniuk a Garnier színpadon és a Bastille-ban.

Többek között a Rajmonda című klasszikus balett, a modern Le Parc, és az Igor herceg című opera több előadása is elmaradt. A táncosok mellett a zenészek és a technikai személyzet egy része is tiltakozásba fogott. Az elmaradt előadások több, mint 2 millió bevételkiesést róttak a társulatra. Ráadásul nem a Párizsi Opera az egyetlen kulturális intézmény, akit ez érint: Franciaország kultikus színháza, a  Comedie-Francaise – amely szintén különleges nyugdíjrendszerrel rendelkezik – szintén több előadását törölni kényszerült dolgozói sztrájkja miatt.

(Forrás: AFP, fejléckép: Contributor / Getty Images)

Tánc (kor)határok nélkül

Kapcsolódó

Tánc (kor)határok nélkül

A tánc csak a fiatal testek privilégiuma? Az uralkodó tendencia szerint igen - művészi értelemben legalábbis. Láthatunk azonban már egy-két reménysugarat, ami az idősebb táncos testek színpadi felvállalása felé mutat. Körüljártuk kicsit a táncművészet és az életkor kapcsolatának kérdését.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Tánc hír

19 év után visszatér a legendás IDMC Nemzetközi Táncworkshop

Idén augusztusban egy négynapos warm-up eseménnyel tér vissza a rendezvény, amelynek során visszaemlékező beszélgetésen, nemzetközi hírű művészek kurzusain és előadásain vehetnek részt az érdeklődők a margitszigeti Kristály Színtérben augusztus 5. és 8. között.
Tánc hír

Először nyert magyar művész a világhírű balettversenyen

Június 25-én este adták át a moszkvai székhelyű Benois de la Danse díjait. Férfi táncos kategóriájában Balázsi Gergő Ármin a verseny története során első magyarként megosztott első díjban részesült.
Tánc ajánló

Nyáresti táncelőadások és interaktív programok a TáncParkban

A Nemzeti Táncszínház a Millenárisra költözése óta, minden év júliusában a parkba költözik. Az alkalmi színpadon kilenc napon át, estéről-estére váltják egymást az együttesek.
Tánc ajánló

A Duna Művészegyüttes legvirtuózabb koreográfiáiból válogat a Nemzeti Táncszínház Táncparkjában

Július 12-én 20:30-tól Buda legnagyobb, ikonikus rendezvényhelyszínén, a Millenárison lép fel Duna fergeteges című válogatásműsorával a Duna Művészegyüttes.
Tánc magazin

Villanásnyi ragyogás – végzős balettművész hallgatók vizsgaelőadásán jártunk

Június 11-én tartotta a Magyar Táncművészeti Egyetem a táncművész alapképzési szak klasszikus balett szakirány hallgatóinak előzetes vizsgakoncert-előadását a Nemzeti Táncszínházban, míg a tényleges vizsgakoncertre június 23-án kerül sor a Magyar Állami Operaházban.