Vizuál

A fában rejlő színes lelkek

2016.09.05. 15:56
Ajánlom
Agrár-punk, vagy új népművészet? Tóti Totemek címmel nyílik meg az art brut és az outsider art hazai kiállítóhelyének legújabb tárlata.

Mi az az art brut?

Eredetileg a társadalmi nyilvánosság perifériáján élők és a pszichiátriai betegek művészetét jelentette az art brut, mára azonban kinőtte magát az orvosi és a szociális kontextusból. Az elmúlt ötven évben az irányzat a kortárs művészet részévé vált, igaz, itthon még mindig nehezen fogadja be a művészeti kánon. Olvasson utána itt!

Az OPNI-ban 2004-ben nyitotta meg a Tárt Kapu Galériát, hazánk első, art brut alkotásokat bemutató kiállítóhelyét. Az OPNI bezárása után szünet következett, de a Gyógyfoglalkoztatásért Alapítvány hosszas munkájának eredményeképp 2013-ban Belső Ferencvárosban, a Hőgyes Endre utcában nyitották újra a kiállítóhelyet, amely közösségi műhely is egyben: a kiállítások, tárlatvezetések, kerekasztal-beszélgetések mellett rendszeres művészetterápiás csoportfoglalkozások is zajlanak. Ezekre azokat a pszichiátriai kórházakból távozó pácienseket várják, akik úgy gondolják, a vizuális önkifejezés hozzájárulhat személyiségük építéséhez, stabilizációjához, illetve megújításához.

A Galériában két - háromhavonta rendeznek új kiállítást. Szeptember 7-én Csom Árpád fafaragó kiállítása nyílik meg, aki a Tapolcai- és Káli medence határán, a tanúhegyek ölelésében fekvő Káptalantótiban él és alkot.

Tóti totemek (1)

Tóti totemek (1)

Létező és képzeletbeli pásztorősök nyomdokain, mezőgazdasági munkásként kezdte el faragni a fát, és az első tárgyakat apja nyomdokain járva kisgyermekének készítette: cifra palotát, kishajót, játékos maszkokat, rajzfilm figurákat, a média által elárasztott típus-idolokat. Később saját elképzelései alapján gazdagon díszített, egzotikus maszkok sorozatát.

Az utóbbi években kifejezetten keresi a fában, gyökerekben, ágakban a belső tartalmak kifejezését szolgáló formát, amelyből építkezhet. Az alkotások legbensőbb impulzusaiból és késztetéseiből formálódnak, bármiféle szabály vagy külső – akár kulturális – nyomás nélkül.

Kiállítását Beke László művészettörténész nyitja meg szeptember 7-én, közreműködik Krulik Zoltán előadóművész, a Makám együttes zeneszerzője. Az esemény kurátora és házigazdája Komáromi Erzsébet Katalin iparművész, művészetterapeuta. A kiállítás november 15–ig tekinthető meg.

hírlevél

A kultúra legfrissebb hírei, programajánlók és exkluzív kedvezmények minden csütörtökön a Fidelio hírlevelében

Nyomtatott magazinjaink

Ezt olvasta már?

Vizuál hír

Falfestmény őrzi majd a II. kerületben Szenes Hanna emlékét

Új, ezúttal történelmi témájú akcióval jelentkezik a Színes Város Csoport. A tűzfalfestmény megalkotásával Szenes Hanna, a mártírhalált halt költő és ejtőernyős előtt tisztelegnek.
Vizuál ajánló

Nyaralástörténeti kiállítással nyílt meg a balatonfüredi Esterházy-kastély, amely újra régi fényében látható

A közelmúltban átadott Esterházy-kastély állandó kiállítása mélyebben foglalkozik a város kultúrtörténetével, minden oldalról körüljárva a gyógyvíz és a köré épült komplex gyógyászati központ múltját.
Vizuál ajánló

Visszatért Pozsonyba a Határtalan design kiállítás

A 20 éves múltra visszatekintő Határtalan design második alkalommal mutatkozik be Pozsonyban. A Bratislava Cultural Summer Fesztivál hivatalos programjában is szereplő eseménysor a város egyik legfontosabb kiállítóhelyén, az Umelka Galériában látható július 13. és augusztus 10. között.
Vizuál ajánló

Mikor pusztul el egy birodalom? – szeptemberben érkezik a mozikba Francis Ford Coppola új filmje

Megérkezett az első magyar teaser előzetes a legendás amerikai rendező legújabb, Megalopolisz című sci-fijéhez, amely Coppola testamentuma és egyben a gyáva hollywoodi stúdiórendszer kritikája is.
Vizuál ajánló

Játéktól a mesterségig – népi kézműves kiállítás nyílt a Hagyományok Házában

A Hagyományok Háza egyedülálló tárlattal várja a látogatókat Játéktól a mesterségig címmel, amely a népi kézműves szakképzések végzős hallgatóinak vizsgaremekeit mutatja be, szeptember 25-éig.