A 42 éves, szaitamai Aoba Sindzsi tavaly július 18-án gyújtotta fel a Kyoto Animation háromemeletes épületét, ahol akkor mintegy 70 ember tartózkodott. A támadó benzint locsolt szét a bejáratnál, amelyet aztán egy öngyújtóval meggyújtott, elzárva a menekülés útját.
A tűzvészben 36-an életüket vesztették és 33-an megsérültek, többségében a húszas, harmincas éveikben járó fiatalok.
Aobát egyebek között gyilkosság és gyújtogatás gyanújával vették őrizetbe. Az áldozatok számát tekintve ez Japán történetének egyik legnagyobb gyilkossági ügye. A rendőrség már januárban őrizetbe vette volna az idő nagy részében továbbra is ágyhoz kötött Aobát, de erre végül a koronavírus terjedése és a férfi ingatag egészségi állapota miatt nem került sor. Szerdai letartóztatását követően Aobát egy kiotói kórházból átszállították a rendőrőrsre, ahol kihallgatják.

Kiotóban 2019. július 18-án egy 41 éves férfi felgyújtotta a Kyoto Animation Co stúdiójának háromszintes épületét. A fotó a tűz eloltása után készült. (Fotó/Forrás: Carl Court/Getty Images)
A helyi rendőrség elmondta, hogy
a férfi beismerte tettét, és nem mutatott megbánást.
Aoba saját bevallása szerint azért használt benzint, mert remélte, hogy ezzel a módszerrel sokakat meg tud ölni. A hatóságok úgy vélik: a férfi állapota annyit javult, hogy kibírja az őrizeti fogságot. A kiotói rendőrség sajtótájékoztatóján rámutatott: azért tartóztatták le Aobát, mert fennáll a veszélye annak, hogy elmenekül, vagy bizonyítékokat semmisít meg.
A Kyoto Animation közleményében azt írta, nincs mit mondania a gyanúsítottnak.
"Elhunyt munkatársaink sohasem térnek vissza, és kollégáink sebei sohasem fognak begyógyulni" - hangsúlyozta a stúdió.
Az áldozatok családjai reményüket fejezték ki, hogy a rendőrség az ügy végére fog járni, és maradéktalanul feltárja a gyújtogató indítékait.
Aobét a támadást követően a helyszínen fogták el a rendőrök. A férfi akkor azt mondta: azért borította lángba az épületet, mert a Kyoto Animation ellopta az egyik regényét.
A vállalat többször hirdetett regénypályázatot, a győztes pályaművekből rendszerint anime készül. A stúdió közölte: Aoba nevével valóban benyújtottak egy munkát, de abból nem készült animációs film.
A többi stúdió gyakorlatától eltérően a Kyoto Animation nem a tehetséges szabadúszókra támaszkodott, hanem
fiatal animátorokat alkalmazott, akiknek aztán segítette a szakmai fejlődését, házon belül képezte őket.
Ezen kívül azzal, az iparágon belül szokatlan gyakorlattal is kiemelkedett társai közül, hogy rendszeres fizetést biztosított az animátoroknak, nem filmkockánként fizette őket, ahogy versenytársai, ezzel levéve a teljesítménykényszer nyomását az alkalmazottak válláról. Az 1981-ben alapított stúdió munkáit a magas színvonal mellett az erőszak, a szexualitás és az ellentmondásos témák mellőzése jellemezi. Legismertebb sorozatai a Netflix kínálatában is megtalálható Violet Evergarden vagy a K-On!. A rajongók az esetet követően a stúdió környékét virágokkal és a filmjei figuráiról készült saját készítésű rajzokkal árasztották el, kitartásra biztatva a megmaradt alkotókat.
(via BBC)